aktualizováno 31. 3. 2019

Slovo místostarosty Martina Háka

31.3.2019

Mgr. Martin Hák - místostarosta města Český Krumlov

Vážení Krumlováci,
dovolte mi, abych se s vámi podělil o pár názorů a vizí z agendy cestovní ruch a sport, která mi byla svěřena pro volební období 2018-2022.

Na radnici sedím od listopadu, před tím jsem nikdy nebyl zastupitelem, radním ani místostarostou. Celý svůj profesní život jsem se věnoval podnikání. Do své nové role se sice snažím rychle zaplout, ale přiznávám, že se musím mnohému učit. Velmi často přemýšlím o jakémsi „baťovském" pohledu na město jako na firmu, ale v praxi se pak musím rychle vrátit nohama zpátky na zem. Když přemýšlím o tom, co podle mne mají město a firma společné, pak jsou to právě vize a plány, které nás posouvají dále.

Cestovní ruch vnímám jako jednoznačnou prioritu města i celého regionu, dříve zanedbaného, zastrčeného v pohraničí, kde obživu poskytovalo především zemědělství. Jsem nesmírně rád, že se v Krumlově netěží uhlí nebo se zde nevyrábějí ocelové ingoty. Turismus je zřejmě jedna z "nejčistších" forem obživy a tvorby HDP, naším velkým vzorem je sousední Rakousko. Efektivní finanční regulace a rozumné využití finančních zdrojů, které z cestovního ruchu plynou, zajímají každého z nás. Rozhodně ale nepodceňuji negativní dopady masového a jednostranně orientovaného turismu, všichni vnímáme, jak rychle se Krumlov zaplňuje asijskou chvátající klientelou, davy hlučných vodáků na Vltavě jsou velkou zátěží pro všechny, kdo bydlí poblíž vodáckých kempů. Ubytovávání hostů v bytových domech rovněž přináší nemalé problémy, se kterými bojuje nejedno turistické město. Hlavním úkolem současného vedení radnice je využít cestovní ruch tak, aby přes všechna negativa, která jej doprovázejí a která je třeba regulovat, přinášel Krumlovákům zejména to pozitivní: obživu, vysoký standard každodenního života, tedy i bohatou nabídku pro trávení volného času. Další oblastí, která zajímá mnohé Krumlováky a s turismem úzce souvisí, je sport. Naše sportovní infrastruktura je vcelku rozvinutá, většina zařízení však dožívá, nebo spíše přežívá v kondici, kterou chceme v nejbližších letech radikálně změnit. Týká se to většiny sportovišť. Mezi největší priority řadím sportovní areál na Chvalšinské. Krytý i venkovní bazén pro sportovní či kondiční plavání, rodinné cákání a zábavu se zázemím pro „saunaře" bude naší největší sportovní investicí. V současné době vedeme intenzivní jednání o jeho celkovém pojetí, umístění i spolufinancování. Další investice nasměrujeme na dotažení zimního stadionu nebo na stavbu moderní víceúčelové haly, kam půjdeme na ples, na přednášku nebo sportovní zápas. Velmi fandím veřejným víceúčelovým hřištím, kde si děti i mládež budou moci odpočinout od svých telefonů a počítačů. Hornobránský rybník nebo Dubík doznají už v letošním roce dalších změn k lepšímu. Všechny milovníky skatu, koloběžek, kol nebo bruslí ubezpečuji, že současný stav skate parku ve Fialkové chceme změnit, současně s budováním cyklostezky zahajujeme jednání o jeho modernizaci. Nová cyklostezka, která spojí již letos a příští rok vlakové nádraží, Chvalšinskou ulici, Fialkovou a Špičák, je základem pro další napojení do Kájova, Zlaté Koruny nebo Větřní, dále proti toku Vltavy až na hráz Lipna.

Vizí i práce je před námi opravdu hodně. Pevně věřím, že se nám hodně projektů povede rychle realizovat z vlastních prostředků, na velké investiční akce budeme žádat granty na všech možných úrovních nebo hledat vhodné investory, bez kterých se velké projekty nenarodí.

Přeji všem pěkné jaro, neodpustím si ono známé "sportu zdar!" a dovoluji si doplnit důležité "a turismu zvláště".

Martin Hák
místostarosta města Český Krumlov

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: