aktualizováno 30. 10. 2013

Setkání prezidentů České a Rakouské republiky v Českém Krumlově

Aktualizace 29.10.2013

Dne 18. října 2013 došlo k historicky prvnímu setkání Českého a Rakouského prezidenta v Českém Krumlově. Byli jimi pan Miloš Zeman a J. E. pan Heinz Fischer. Akce byla významná nejen proto, že se konala v Českém Krumlově, ale také proto, že se jednalo o první zahraniční návštěvu, kterou český prezident pan Miloš Zeman přijímal mimo hrad.

Na prvním nádvoří Státního hradu a zámku Český Krumlov přivítali oba jmenované nejen starosta města pan Dalibor Carda a hejtman Jihočeského kraje pan Jiří Zimola, ale také občané města. Po krátkém setkání se oba přesunuli na druhé nádvoří zámku, kde byli přivítáni také kastelánem panem Pavlem Slavkem, starosty měst a obcí Českokrumlovska a také dětmi a studenty ze základních a středních škol v Českém Krumlově. Slavnostní náladu vítacího ceremoniálu dokreslovaly prapory měst a obcí z regionu, lemující červený koberec, po němž oba pánové přicházeli.

Po zaznění státních hymen obou států se prezidenti přesunuli do Zrcadlového sálu zámku k soukromému jednání, na němž mluvili zejména o dopravním spojení mezi Českou a Rakouskou republikou. Po soukromém jednání i setkání národních delegací přešli oba prezidenti do Maškarního sálu pozdravit se se zástupci města Český Krumlov, starosty měst a obcí Českokrumlovska a dalšími významnými hosty. Během tohoto setkání předal starosta města pan Dalibor Carda oběma prezidentům hodnotné dary. Těmi byly vltavíny, které přirozeně svým tvarem připomínaly tvar Rakouské a České republiky. 

Po krátkých zdravicích a zápisu do pamětní knihy města, navštívili všichni zúčastnění Barokní divadlo kde vyslechli árii v podání zpěváka v barokním kostýmu, to vše s ukázkou využití divadelní techniky.

Následovala tisková konference po níž se státníci rozloučili se zámkem a odjeli na slavnostní oběd do hotelu Růže. Po jeho skončení navštívili ještě Zemskou výstavu v Regionálním muzeu a v pozdně odpoledních hodinách odjeli do dalšího místa konání Zemské výstavy, tentokráte na Rakouské straně, do města Freistadt.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov