aktualizováno 30. 10. 2013

Setkání prezidentů České a Rakouské republiky v Českém Krumlově

Aktualizace 29.10.2013

Dne 18. října 2013 došlo k historicky prvnímu setkání Českého a Rakouského prezidenta v Českém Krumlově. Byli jimi pan Miloš Zeman a J. E. pan Heinz Fischer. Akce byla významná nejen proto, že se konala v Českém Krumlově, ale také proto, že se jednalo o první zahraniční návštěvu, kterou český prezident pan Miloš Zeman přijímal mimo hrad.

Na prvním nádvoří Státního hradu a zámku Český Krumlov přivítali oba jmenované nejen starosta města pan Dalibor Carda a hejtman Jihočeského kraje pan Jiří Zimola, ale také občané města. Po krátkém setkání se oba přesunuli na druhé nádvoří zámku, kde byli přivítáni také kastelánem panem Pavlem Slavkem, starosty měst a obcí Českokrumlovska a také dětmi a studenty ze základních a středních škol v Českém Krumlově. Slavnostní náladu vítacího ceremoniálu dokreslovaly prapory měst a obcí z regionu, lemující červený koberec, po němž oba pánové přicházeli.

Po zaznění státních hymen obou států se prezidenti přesunuli do Zrcadlového sálu zámku k soukromému jednání, na němž mluvili zejména o dopravním spojení mezi Českou a Rakouskou republikou. Po soukromém jednání i setkání národních delegací přešli oba prezidenti do Maškarního sálu pozdravit se se zástupci města Český Krumlov, starosty měst a obcí Českokrumlovska a dalšími významnými hosty. Během tohoto setkání předal starosta města pan Dalibor Carda oběma prezidentům hodnotné dary. Těmi byly vltavíny, které přirozeně svým tvarem připomínaly tvar Rakouské a České republiky. 

Po krátkých zdravicích a zápisu do pamětní knihy města, navštívili všichni zúčastnění Barokní divadlo kde vyslechli árii v podání zpěváka v barokním kostýmu, to vše s ukázkou využití divadelní techniky.

Následovala tisková konference po níž se státníci rozloučili se zámkem a odjeli na slavnostní oběd do hotelu Růže. Po jeho skončení navštívili ještě Zemskou výstavu v Regionálním muzeu a v pozdně odpoledních hodinách odjeli do dalšího místa konání Zemské výstavy, tentokráte na Rakouské straně, do města Freistadt.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: