aktualizováno 17. 9. 2013

Setkání partnerských měst 2013 ve Vöcklabrucku

aktualizováno 17.9.2013

Města Český Krumlov, Hauzenberg, Slovenj Gradec a Vöcklabruck pravidelně završují a upevňují celoroční spolupráci příjemným podzimním setkáním na půdě jednoho z nich. Letošní, již šestnácté, pořadatelství připadlo na malebné rakouské město Vöcklabruck. Delegace z jednotlivých měst , které se do Vöcklabrucku vydaly v termínu od 6. do 8. září, doprovodili volejbalisté, zástupci Červeného kříže, děti ze základních uměleckých škol, studenti gymnázia a zástupci infocenter.

Bohatý program, jenž byl z velké části přístupný i veřejnosti, zahájil v pátek večer v sále hudební školy starosta hostitelského města Mag. Herbert Brunsteiner. Následně se k přivítání připojili i přestavitelé ostatních měst. Celý večer doprovázely svými vystoupeními děti z hudební školy Vöcklabruck a u příležitosti slavnostního zahájení setkání partnerských měst proběhla i vernisáž malířky Margit Michetschläger z Hauzenbergu.

V průběhu víkendu nechybělo ani mnoho doprovodných akcí, jako například Rotary-festival „Jazz im Park" nebo Weinfest, na nichž se partneři také prezentovali, ať již vystoupením dětí z uměleckých škol, či turistickou prezentací kolegů z městských infocenter.

Sobotní neveřejný program jednotlivých skupin zahájili volejbalisté. Tato sportovní disciplína je jednou ze stálých kategorií pravidelného setkání. Náš tým se pustil do náročného souboje s rovnocennými soupeři. Zápasy se nesly v přátelském duchu a nikomu nechyběla dobrá nálada. Prvenství obhájil a putovní pohár si odvezl zpět domů Hauzenberg, Český Krumlov si polepšil a obsadil druhé místo na stupních vítězů.

Tématem společné sobotní výuky dětí z uměleckých škol byla hudba. Hlavním nástrojem byl akordeon doprovázený příčnou flétnou a kytarou. Během několika hodin výuky měly děti ze čtyř zemí společně nacvičit několik hudebních kousků a večer své dílo prezentovat na slavnostním zakončení. Tohoto nelehkého úkolu se děti zhostily s odvahou a radostí a podaly na večerním představení skvělý výkon.

Součástí delegace byly i skupiny členů Červeného kříže z jednotlivých zemí. Naši výpravu, v čele s paní ředitelkou Evou Pejchalovou, reprezentovali mimo jiné i členové Vodní záchranné služby ČČK. Cílem setkání této skupiny byla výměna zkušeností, a to nejen na úrovni zdravotnické, ale i sociální, což se dle slov ředitele Červeného kříže z Vöcklabrucku podařilo. Součástí programu byla návštěva nového Oblastního řídícího střediska Zdravotnické záchranné služby ve Vöcklabrucku.

Mládež reprezentovaná studenty gymnázií se chopila zajímavého úkolu, jímž bylo společné prezentování jednotlivých partnerských měst v živém vysílání rádia „Freies Radio Salzkammergut". Studenti měli posluchačům přiblížit pohled mladé generace na život v jejich městě, říci, co se jim na jejich městě líbí a co by změnili. Součástí vysílání bylo představení několika skladeb kapel a uskupení, typických pro daná města.

Hlavní představitele partnerských měst v sobotu čekal náročný a zároveň příjemný program. Starostové s dalšími členy vedení měst ráno usedli na radnici ke společnému stolu, aby nejen zhodnotili dosavadní spolupráci a její přínos, ale i projednali nové možnosti a plány, jak si navzájem pomoci a být si prospěšní. Od stolu se delegace přesunula na jezero Attersee, kde absolvovala prohlídku centra významného malíře Gustava Klimta a okružní plavbu lodí po jezeře. Plavba lodí nádhernou, sluncem zalitou, klimtovskou krajinou se stala příjemným a inspirujícím prostředím pro další jednání vedení měst, během nichž starostové zároveň jednotlivě absolvovali interview se studentkou Hauzenbergské univerzity, která si vybrala partnerství měst za téma své diplomové práce.

Sobotní slavnostní večer spojil skupiny znovu dohromady, aby mohli všichni společně zhodnotit úspěchy celého setkání a podělit se o dojmy. Proslovů se tradičně ujali přestavitelé měst. Atmosféru večera obohatily děti z uměleckých škol, které spolu během sobotního dne nacvičily několik hudebních skladeb, včetně dvou různých druhů polky. Na závěr byly vyhlášeny výsledky zápasů ve volejbale, prezentace ostatních skupin a vzájemné předání darů a poděkování.

V neděli dopoledne proběhlo za doprovodu městské kapely rozloučení na náměstí, které se neslo částečně v posmutnělém duchu, že víkend rychle utekl, ale z větší části v radostné náladě, že byl velmi úspěšný a obohacující pro všechny zúčastněné. Všichni se těší na další setkání 12. až 14. září příští rok v Českém Krumlově.

Reportáž regionální televize BTV o setkání partnerských měst ve Vöcklabrucku

 

Fotogalerie

Zahajovací večer v ZUŠ Vöcklabruck 6. 9. 2013

Sobotní program představitelů měst

Slavnostní večer v sobotu 7. 9. 2013

Nedělní rozloučení 8. 9. 2013

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: