aktualizováno 26. 6. 2014

18. setkání hornických spolků se bude konat pod patronátem Poslanecké sněmovny i Senátu

Aktualizace 25.6.2014

Se žádostí o patronaci se před několika dny vydali do Prahy místopředseda českokrumlovského hornického spolku Ing. Viktor Weis a městská zastupitelka Ing. Jitka Zikmundová. 18. setkání hornických měst a spolků, které bude město hostit na konci září, je totiž každoročně největší kulturní událost havířů z Čech, Moravy i Slezka, ale účastní se ho rovněž hornické spolky z Rakouska, Slovenska, Německa či Polska. Letošní ročník akce na níž se obvykle schází více než tisíc havířských nadšenců v uniformách cechů i historických krojích, a kde lze očekávat vystoupení hned několika hornických kapel, je zařazen do kulturního programu oblíbených Svatováclavských slavností 26. - 28. září 2014.

"Je to obrovská událost a jsme v našem zdejším Hornickém spolku hrdi, že se nám dostalo té pocty uspořádat ji v Českém Krumlově. Zúčastnil jsem se několika posledních ročníků a musím s potěšením konstatovat, že se akce těší velké pozorosti široké veřejnosti i nejvyšší politické reprezentace," říká za organizátory z hornického spolku Ing. Weis. "Kromě toho, že součástí programu bude i vysvěcení naší Svaté Barborky, slavnostní koncert v kostele Svatého Víta nebo předání cen Českých Permonů - čestných ocenění za havířské zásluhy, myslím že ve spolupráci s Městským divadlem budeme mít v bohatém programu Svatováclavských slavností návštěvníkům co nabídnout."

Jeho slova potvrzuje fakt, že akci v minulosti zaštítili předsedové parlamentu či hejtmani a na Slovensku také, dnes již bývalý, prezident Gašparovič. Ten sám projevil zájem osobně se i letošního setkání v Českém Krumlově zúčastnit. "Hornictví má v našem městě opravdu bohatou tradici, i když to již dnes mnozí krumlováci ani netuší. Vyskytla se příležitost představit kus této historie veřejnosti a jsem ráda, že mohu krumlovským havířům být nápomocna. Zaslouží si to," dodává bývalá místostarostka a součastná zastupitelka města Ing. Jitka Zikmundová, MBA. Zejména ona se postarala o to, že byli v Praze srdečně přijati nejen v horní komoře jejím místopředsedou MUDr. Přemyslem Sobotkou, ale i předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem. Oba vrcholní politici přislíbili patronaci i osobní účast.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov