aktualizováno 13. 5. 2009

Renée Fleming je tváří letošního Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov

13. května 2009

Renée FlemingPRAHA 4.5.2009 - Tváří 18. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov se stala jedna z nejlepších a nejslavnějších sopranistek světa, Renée Fleming.

Superlativ a komplimentů, které kdy byly napsány, či vysloveny na její adresu, je nepřeberné množství, které by už vydalo na samostatnou publikaci. Publikum i odborná kritika oceňuje především její hlas z „tekutého zlata", vytříbený hudební cit i herecký výraz.

The New York Times  o ní napsal, že je nevyhledávanější lyrickou sopranistkou své generace.

Podle jejího zaplněného diáře nezbývá, než souhlasit. Pro všechny její příznivce a obdivovatele, pro všechny milovníky dobré hudby, pro všechny návštěvníky Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov je to jistě výborná zpráva, že se Renée Fleming 17. července osobně účastní slavnostního zahájení letošního ročníku a 18. července předvede své umění na operním galakoncertu v českokrumlovské Pivovarské zahradě. Doprovázet ji bude Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod taktovkou Johna Keenana z Metropolitní opery v New Yorku.

Renée Fleming je hvězdou Metropolitní opery od roku 1991. Dosud na této scéně nastudovala 18 rolí. Současně vystupuje i v dalších předních operních domech a známých koncertních sálech po celém světě, zejména v Evropě, v USA a Kanadě.

K jejím oblíbeným rolím, se kterými slavila současně velké úspěchy patří Dvořákova Rusalka, Desdemona z Verdiho Othella, hraběnka z Mozartovy Figarovy svatby, Violetta z Verdiho La Traviaty, hlavní role z Massenetovy opery Manon a také titulní role opery Thaïs od francouzského skladatele Julese Masseneta.

Iscenace Thaïs měla premiéru v Metropolitní opeře koncem minulého roku. Americká média nešetřila chválou zejména na představitelku hlavní role, R. Fleming.

List The New York Times ji označil za Nestydatě skvostnou Thaïs. Theatermania referovala o tom, že se Renée Fleming bez problémů vypořádala s vysokými D v partu Thaïs. The Associated Press zase konstatoval, že trvalo 30 let než Metropolitní opera našla v Renée Fleming pěvkyni, která by si na jevišti Met mohla na Thaïs troufnout, a že není vyloučené, že na další Thaïs v Met můžeme čekat dalších 30 let.

 Renée Fleming je můzou pro mnohé tvůrce a to nejen v operním světě. Americký skladatel André Previn pro ni napsal roli Blanche v opeře Tramvaj do stanice Touha. Po jejím obdivovaném sopránu je pojmenován parfém La Voice Renée Fleming newyorské značky Coty. Šéfkuchař Daniel Boulud z vyhlášené newyorské restaurace Daniel jí vzdal hold kreací La Diva Renée. Americkou spisovatelku Ann Patchettovou zase Flemingová inspirovala k hlavní postavě z jejího bestselleru Bel Canto. Kromě toho je R. Fleming považovaná za jednu z nejlépe oblékaných pěvkyň. Pro jeviště i mimo ně pro ni šili například Gianfranco Ferré, Bill Blass, Vivienne Westwoodová, Christian Lacroix nebo Karl Lagerfeld.

V České republice vystupovala několikrát. Poprvé v roce 1996 v Nelahozevsi, kde vzbudila pozornost Dvořákovými písněmi. Později se jako Rusalka účastnila koncertní nahrávky stejnojmenné Dvořákovy opery v Rudolfinu pod taktovkou  dirigenta sira Charlese Mackerase. Do Rudolfina se vrátila znovu v roce 1999, aby zde zpívala na podporu Mezinárodní společnosti Antonína Dvořáka.

O osobnosti a umění Renée Fleming by bylo stále co psát, ale místo čtení se raději nechte pozvat na živý koncert pod širým nebem, který nám všem jistě poskytne nepopsatelné zážitky.

Další informace na www.festivalkrumlov.cz

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: