aktualizováno 12. 5. 2010

Rady osvojitelům zvířat z městského útulku

aktualizováno 11.05.2010

MontyJsme rádi, že uvažujete o osvojení pejska či kočičky z našeho útulku.

Než se tak rozhodnete, věnujte prosím pozornost tomuto článku. Zvířecí kamarád je velký závazek a je důležité si adopci náležitě promyslet. Předem si sepište, co od psa očekáváte a co mu můžete nabídnout:

 • Kde bude pes žít (dům/zahrada/byt).
 • Kolik času mu budete schopni denně věnovat.
 • Máte-li další domácí mazlíčky – jak spolu budou vycházet.
 • Máte dostatek prostředků na výdaje (krmivo, výbava, veterinární péče, atd.)
 • Jak velkého a starého psa chcete.
 • Jaký máte životní styl, potřebujete klidného společníka nebo spíš temperamentního psa.
 • Máte možnost někoho z okolí požádat o případné hlídání.
 • Co s ním chcete dělat – bude s vámi chodit na túry, běhat agility, nebo ležet na gauči.

Seznam můžete sepsat s někým z rodiny nebo s přáteli. Tímto je navíc upozorníte, že budete mít psa a oni se začnou pomalu smiřovat s tím, že byste je někdy mohli požádat o hlídání

Podobně byste měli přemýšlet i u adopce kočičky – je to také závazek, ale ne tak náročný jako pejsek. Kočky se nemusejí venčit a nejsou na svém majiteli tak závislé. I přes to je potřeba zařídit jim útulné zázemí (kvalitní stravu, dostatek prostoru, péče i zábavy a v neposlední řadě počítat i s výdaji za veterinární přípravky a úkony – například kastrace). Pokud budete mít kočičku venku, je potřeba zvážit i možná rizika a nebezpečí (možnost střetu s auty, napadení jinými zvířaty, sousedské neshody, apod.).

Městský útulek v Českém Krumlově

Několik rad a doporučení

V případě, že jste si adopcí opravdu jistí, doporučujeme navštívit útulek nejlépe se všemi členy rodiny (s kým pak bude pejsek v kontaktu). Pokud již máte doma jiného pejska, není na škodu přivést ho s sebou, abyste viděli vzájemné reakce. O vybraném pejskovi Vám v útulku rádi řeknou vše, co ví a upozorní Vás i na případné zvláštnosti, kterých si všimli v pejskově chování. Buďte trpělivý a nejdříve si půjčte psa na procházky, ať víte, jak se pes chová vůči ostatním psům, lidem, kočkám, dětem, cyklistům atd. Bez ohledu na temperament bude nejspíš první půlhodinu radostně skotačit a tahat Vás na vodítku. Nenechte se tím ovlivnit. Počkejte, až se uklidní. Teprve pak pozorujte, jak se chová a jak Vám to navzájem funguje. Pokud si nejste jistí, choďte s pejskem na vycházky opakovaně. Dejte si dostatek času na finální rozhodnutí.

Nikdy nesmíte zapomenout, že od psa, kterého si přivedete domů, nemůžete čekat, že se bude okamžitě chovat podle Vašich představ. Většina zvířat z útulku má nejasnou minulost a je potřeba s nimi jednat opatrně – například v minulosti týraný pes může nepřiměřeně reagovat na některé podněty jako hluk nebo předměty v ruce. Je potřeba mu věnovat čas, pochopení, a pozornost. Buďte trpěliví, tolerantní a féroví. Pro psa, který čeká v útulku na svého člověka nebo rodinu, není větší tragédie, než když si ho někdo odveze a za pár dní ho vrátí zpátky.

Městský útulek 23.5.2016 - Felix

Co s sebou potřebujete pro adopci:

 • platný občanský průkaz (věk minimálně 18 let)
 • poplatek za adopci pejska činí 200 Kč
 • adopce kočičky je zdrama
 • podepíšete Smlouvu o osvojení zvířete
 • vodítko a obojek, případně přepravku

Zvířata z našeho zařízení odcházejí zdravá, s očkovacím průkazem a odčervená. Psi mají neregistrované čipy (tzn. čtečka zjistí, že má v sobě pes dle zákona čip, ale není uveden kontakt na majitele – na internetu se tím zabývají různé registry, je vhodné udělat si registraci na sebe – cena se pohybuje kolem 200 Kč).

Jméno
Odbor / odd.
Funkce
E-mail
Telefon
Ing. Vlasta Horáková
Odbor / oddělení: OZP
Funkce: vedoucí odboru
E-mail: vlasta.horakova@ckrumlov.cz
Telefon: 380 766 550

Po kliknutí na vybrané jméno se zobrazí kompletní informace o kontaktu.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: