aktualizováno 20. 6. 2022

Cenu města převzala pětice laureátů

Třem českokrumlovským výtvarníkům, neziskové společnosti a muzikantovi in memoriam byla udělena Cena města Český Krumlov za rok 2021.

V závěru minulého týdne se konal slavnostní večer předávání Cen města Český Krumlov za rok 2021. Ocenění převzali tři krumlovští výtvarní umělci Jana Holcová, Vladimíra Konvalinková a Jindra Čapek. Mezi laureáty stanula také obecně prospěšná společnost ICOS Český Krumlov a in memoriam byla cena udělena vynikajícímu heligonkáři Janu Komendovi.

V posledních letech jsme v zastupitelstvu vybírali spíše nižší počet oceněných, nicméně letošní nominace přinesly takové osobnosti, které ke Krumlovu neoddělitelně patří, a proto jsme nakonec vybrali finálovou pětku. Jsou to lidé, kteří městem žijí, jsou pro město obrovským přínosem a všichni si cenu právem zaslouží,“ říká starosta Dalibor Carda.

Za přínos v oblasti výtvarného umění a za vzdělávání mládeže získala Cenu města Jana Holcová, jež vyučuje výtvarný obor na Základní umělecké škole. Svým zápalem přivádí děti k umění, pomáhá žákům nahlížet na svět z jiné perspektivy a pro mnohé z nich se stala inspirací, když je navedla na uměleckou kariéru. Každoročně tvoří s dětmi masky do masopustního průvodu, jehož tradici ve městě založila. V roce 2017 se stala vítězkou výzvy Žena Českokrumlovska. „Je to pro mě velká pocta a tím víc, když jsem se dozvěděla, že mě nominovali bývalí studenti. Moc si toho vážím,“ uvedla při přebírání ceny Jana Holcová.  

Dalším umělcem, který si v českokrumlovské Synagoze převzal ocenění, byl ilustrátor Jindra Čapek. Jeho dětské knihy vyšly ve třiceti světových jazycích a už čtyřicet let si získávají obdivovatele na čtyřech kontinentech. Během svého působení doma i v zahraničí ilustroval přes sedmdesát knih českých i světových nakladatelství, spolupracoval s mnoha významnými spisovateli a získal bezpočet národních i mezinárodních cen. Svá díla a knihy vystavuje po celém světě, například v Curychu, Madridu, Benátkách, Římě, New Yorku nebo Tokiu.

Myslel jsem si, že v důchodovém věku budu mít konečně čas pozorovat ptáky z domu s výhledem na toto krásné město, které miluji. Ovšem tak jedinečné příležitosti, které se ke mně dostávají, se prostě nedají odmítnout, například mě brzy čeká ilustrování knihy o kněžně Libuši od autorky, která za svou předchozí knihu dostala Magnesii Literu,“ prozradil na podiu své plány Jindra Čapek. 

Za přínos k rozvoji občanské společnosti a kulturních aktivit ve městě obdržela cenu Vladimíra Konvalinková. Ve svém ateliéru na Latránu vyrábí originální umělecké, ale i praktické předměty z hlíny, které pak prezentuje na svých výstavách spolu s dalšími umělci. Podílí se také na pořádání kulturních akcí, například živého betlému, který neodmyslitelně patří k adventnímu programu ve městě. Vladimíra Konvalinková zároveň loni oslavila životní jubileum, Cena města je tak zároveň darem i poděkováním za její kulturní obohacení Krumlova. V termínu 28. září až 10. října 2022 proběhne ve Studijním centru na zámku výstava k jejímu jubileu s názvem Repetice.

Ocenění patří celé skupině lidí, kteří se mnou spolupracovali, ať už to bylo při založení živého betlému, pěveckého souboru Perchta, krumlovských slavností nebo při nejrůznějších občanských iniciativách,“ řekla Vladimíra Konvalinková, když z rukou starosty přebírala cenu. „Stála u každého důležitého okamžiku tohoto města. Když pociťovala nějakou nepravost, vždycky se důrazně ozvala, v listopadu 1989 stála u kašny, následně bilancovala 25 let svobody, a já jí děkuji za to, jaká je,“ dodal starosta.

Známému heligonkáři Janu Komendovi byla Cena města udělena in memoriam. Letos by oslavil své 100. narozeniny, žil a působil v českokrumlovském regionu po celý život. Jako zakladatel tria Voraři prostřednictvím stovek živých vystoupení oslovoval a řadou nahrávek pro rozhlas televizi dále oslovuje zejména starší generace. Cenu převzal jeho syn Jan Komenda mladší: „Pravdou je, že taťka heligonkou a lidovou písničkou opravdu žil, zachránil více než 500 lidových písniček, a to je úžasná hudební práce, která se už nikdy neztratí, protože o jeho hudební pozůstalost projevilo zájem Jihočeské muzeum, kde bude jeho dílo uloženo a zkoumáno. Cenu města umístíme do muzea v Rožmitále na Šumavě, kde mu připravujeme vzpomínkové místo.

Cenu města také obdržela obecně prospěšná společnost ICOS Český Krumlov za dlouhodobý přínos v oblasti sociální služeb a dobrovolnictví. V Krumlově působí více než 20 let a neustále rozšiřuje a zlepšuje své služby. Pracovníci i dobrovolníci pomáhají zdravotně postiženým, dětem, seniorům nebo osobám a rodinám v krizi. Nad rámec své činnosti pořádají tradiční akce jako je například běžecký závod Krumlovská jedenáctka nebo charitativní projekt Polévka, která pomáhá.

Rád bych vyzdvihl kolegy, kterým děkuji za to, že jsou takoví, jací jsou, a k tomu stále usměvaví. Nás je 40 zaměstnanců, pomáhá nám 50 dobrovolníků a 30 dalších spolupracovníků, je to proto ocenění pro celou naši velkou skupinu, která tvoří ICOS,“ řekl ředitel Tomáš Zunt.

Bez této organizaci si město nedokážeme představit, je to parta lidí, která dělá práci, bez níž by ostatní nemohli žít. Jsou vždy připravení pomáhat a cenu získali za celá léta jejich přínosné a nepostradatelné činnosti,“ dodal starosta.

Více o Ceně města a předchozích ročnících najdete na www.ckrumlov.cz/cenamesta.

 

Cena města 2022, zdroj: oKSCena města 2022, zdroj: oKSCena města 2022, zdroj: oKSCena města 2022, zdroj: oKSCena města 2022, zdroj: oKSCena města 2022, zdroj: oKSCena města 2022, zdroj: oKSCena města 2022, zdroj: oKSCena města 2022, zdroj: oKS

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: