aktualizováno 5. 9. 2014

VÝSTRAHA - Nález otrávené návnady

Aktualizace 5.9.2014

V červenci 2014 došlo na sídlišti Vyšehrad k nálezu podezřelé návnady - v pamlsku pro psy byla umístěna látka červené barvy. Došlo k pozření části návnady psem, u něhož se následně objevily zdravotní problémy - zvracení a dýchací potíže. Majitelka psa podala oznámení na Policii České republiky a zároveň předala i podezřelý vzorek. Poté, co byla věc předána k řešení Městskému úřadu Český Krumlov, odboru životního prostředí a zemědělství, byl vzorek odeslán k laboratornímu vyšetření. Z výsledků je zřejmé, že se jedná o otrávenou návnadu - do salámu byla vložena granule jedu na hlodavce (Lanirat).

Pro živočichy je Lanirat toxický, patří mezi tzv. antikoagulační rodenticidy:

  • jedná se o skupinu látek využívanou k hubení hlodavců
  • registrované přípravky obsahující tyto látky jsou např. Kumatox, Norat, Broditox, Tarin, Lanirat, Tarimor, Hubex, Ratox, Baraki, Talon atd.
  • vyrábějí se ve formě červených, modrých a růžových granulí, prášků, voskových bloků a válečků
  • způsobují nedostatečné nebo zpomalené srážení krve
  • klinické příznaky: apatie, slabost, dušnost, kašel, krvácení z tělních otvorů apod.

 

Máte-li podezření na otravu těmito látkami, vyhledejte odbornou pomoc a vždy s sebou k lékaři přineste podezřelý vzorek!

Nejzávažnějším nepříznivým účinkem na zdraví člověka při požití účinné látky (bromadiolone) jsou poruchy srážení krve. Příznaky: krev v moči, krvavá stolice, krvácení z nosu, tvorba modřin a vykašlávání.

Prosíme všechny spoluobčany, aby při pobytu na veřejných prostranstvích dbali zvýšené opatrnosti a příp. podezřelé nálezy hlásili na městskou či státní policii.

Na základě zjištěných skutečností předal MÚ Český Krumlov věc k šetření Policii České republiky jako podezření z trestného činu týrání zvířat.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: