aktualizováno 3. 3. 2022

Český Krumlov zřídil transparentní účet na pomoc lidem prchajícím před válkou na Ukrajině

Stejně jako v jiných městech tak i v Českém Krumlově řeší momentální situaci týkající se války na Ukrajině. Na svém jednání 24. února 2022 rozhodli zastupitelé o vyčlenění 250 tisíc korun na pomoc Ukrajině. Město na potřeby současné krize zřídilo transparentní účet, kam bude posláno i těchto 250 tisíc korun. Na účet 123-6380550297/0100, který je aktivní od 2. března 2022, budou moci zasílat peníze všichni, kteří chtějí pomoci Ukrajincům prchajícím před válkou.

Kde budou lidé prchající před válkou bydlet, co budou jíst, kde se vezmou finanční prostředky na jejich životní potřeby a jak budou čerpány peníze z nově zřízeného transparentního účtu. Na tyto otázky teď musí město odpovědět.

Peníze z transparentního účtu budou použity na základní životní potřeby uprchlíků, kteří budou ubytováni na území Českého Krumlova. Jedná se zejména o stravu, hygienické potřeby, věci na spaní a zdravotní péči, pro které budou prostředky použity. V případě nevyužití veškerých finančních prostředků, budou peníze z tohoto účtu poslány vybrané neziskové organizaci, která je využije při humanitární pomoci Ukrajině,“ vysvětluje Dalibor Carda, Starosta města Český Krumlov.

Koordinátorem pro ubytování uprchlíků zůstává Jihočeský kraj. Na stránkách kraje je k dispozici formulář, který mohou vyplnit všichni, kteří se rozhodli nabídnout ubytování Ukrajincům. Kraj pak následně přihlášené dobrovolníky kontaktuje a domluví se na ubytování konkrétních lidí. Tito lidé přidělení krajem projdou krajským asistenčním centrem (KACPU), kde budou mít vyřízeny veškeré náležitosti pro setrvání na území ČR.

Město Český Krumlov může nabídnout ubytovací kapacity v řádu jednotek bytů a počítá s dobrovolníky, kteří ubytování nabízejí. „Máme několik bytů, které momentálně připravujeme k bydlení. Už se ozvalo mnoho dobrovolníků i z řad podnikatelů, kteří by rádi nabídli svá ubytování v hotelech a penzionech, ale zatím nevědí, za jakých podmínek je to možné. Zazněl i návrh ubytovat Ukrajince v bývalých kasárnách ve Vyšném. Ubytovací bloky kasáren nejsou ve stavu, který umožňuje jejich provoz. Město hledá další objekty, ve kterých by to bylo reálné,“ popisuje současnou situaci místostarosta Krumlova Josef Hermann.

V případě potřeby výbavy bytů budeme oslovovat občany s žádostí o potřebné vybavení podle přesných seznamů, které budou uveřejněny na kanálech města. Zahájení sbírek bude taktéž upřesněno. Byty města budou financovány z nově zřízeného transparentního účtu. To samé platí pro stravování a další životní potřeby Ukrajinců ubytovaných na celém území Českého Krumlova. „Děkujeme všem, kteří se zapojují do jakékoliv humanitární pomoci a věříme, že situaci společně zvládneme,“ dodává na závěr starosta Dalibor Carda.

Přehled transakcí na účtu naleznete na https://www.kb.cz/cs/transparentni-ucty/123-6380550297.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: