aktualizováno 15. 2. 2022

Služba Teplá židle pro lidi bez přístřeší rozšiřuje provoz

Přenocovat v teple, využít sprchu, vyměnit oblečení za čisté, nebo si vyprat a usušit prádlo a dostat teplé nápoje s potravinami. Takovou bezplatnou pomoc nabízí město Český Krumlov lidem bez domova v mrazivých dnech.

Služba Teplá židle funguje v Českém Krumlově jako obdoba noclehárny. Lidé bez domova zde mohou na židli, nebo na karimatce se spacákem zdarma strávit noci, kdy teplota v noci klesne pod - 5 °C.

„Protože se tato služba velmi osvědčila, rozšířili jsme její provoz. Nadále bude otevřeno vždy, když teplota v noci klesne pod minus pět, ale navíc také každé pondělí a čtvrtek bez ohledu na noční teploty. Rozšířením provozní doby reagujeme na aktuální potřeby klientů, chceme také umožnit širší využití hygienického zázemí,“ vysvětluje starosta Dalibor Carda.

Místnost je vybavena židlemi, stolem a je zde k dispozici WC a sprcha a kuchyňský kout, celý prostor je bezbariérový. „Jsou zde také k zapůjčení karimatky, spací pytle a deky. Příchozím poskytujeme teplé nápoje a základní potraviny a v případě potřeby i oblečení. Klienti jsou informováni o možnosti využití další sociální pomoci a poradenství ze strany sociálních pracovníků,“ uvádí Ingrid Pechová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví.  

Otevřeno je vždy od 20.00 do 8.00 hodin ráno. Pokud se však v den otevření do 22.00 hodin nedostaví žádný klient, je služba ve 22.00 hodin uzavřena. V době otevření služby lze dle potřeb klienta využít službu v plném rozsahu nebo pouze hygienické zázemí.

Personálně službu zajišťuje Český červený kříž, na místě je správce, a to bez ohledu na víkendy a na svátky, který klienty přijímá a poskytuje potřebnou pomoc. Pro přijetí se klient musí prokázat občanským průkazem, nesmí být agresivní a pod vlivem alkoholu či drog.

Službu denně využívá kolem osmi až 10 lidí, loňskou sezónu byla otevřena 31 nocí a byla využita 143krát. 

Teplá židle se nachází v prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže na adrese sídliště Vyšný 48, Český Krumlov.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: