aktualizováno 30. 5. 2022

Nejočekávanější akce roku je zpět. Návrat Slavností pětilisté růže bude velkolepý

O víkendu od 17. do 19. června se Krumlov vrátí do doby posledních pánů z Rožmberka. Po třech letech opět proběhnou Slavnosti pětilisté růže s příhodným tématem Návrat pětilisté růže. V rámci programu jsou připraveny historické průvody, rytířský turnaj, trhy, dobové hry a město bude plné pouličních umělců. Nově mohou návštěvníci v letošním roce využít zvýhodněného předprodeje vstupenek.

Velkolepý Návrat pětilisté růže. To bude 34. ročník Slavností pětilisté růže, díky kterým návštěvníci Krumlova mohou na jeden víkend v roce vycestovat do časů posledních pánů z Rožmberka, bratrů Viléma a Petra Voka. Město bude hostit herce, zpěváky, šermíře, kejklíře, fakíry a další umělce, kteří do města přijedou z různých koutů Evropy, třeba i ze Zakynthosu. Návštěvníci se mohou těšit na více jak 130 stánků s ukázkami historických řemesel a občerstvením, přes 700 účinkujících v historických průvodech a téměř 150 vystoupení a programů na deseti scénách v historickém centru, to vše navíc s jedinečnou atmosférou Českého Krumlova.

Návštěvníci slavností by si neměli nechat ujít hlavní akce, které budou k dispozici od pátečního odpoledne až do nedělního dopoledne. Jedná se zejména o historický trh na zámku a v Široké ulici, program v klášterech věnovaný zejména dětem, dobové vojenské ležení v Městském parku nebo historické průvody včetně toho ohňového. O sobotní půlnoci vypukne slavnostní ohňostroj na jižních terasách nad zámkem, kde budou na řece Vltavě k vidění i alegorické vory. Vynechat by návštěvníci neměli ani páteční zahájení a nedělní zakončení slavností, která proběhnou na náměstí Svornosti.

Z programu si každý vybere. „Do programu jsme zařadili to nejlepší z předešlých ročníků. Tedy zejména to, co si fanoušci slavností v průběhu let oblíbili a dobře znají. Obejít bychom se nemohli například bez tradičního rytířského turnaje, šermířských klání, průvodů, alegorických vorů na řece Vltavě a nejrůznějších kejklířů.  Jde především o návrat slavností tak, jak je známe. Město bude umělců opravdu plné a věříme, že díky nim se návštěvníci dokážou přenést zpět do dob renesance,“ sděluje ředitel Městského divadla a organizátor slavností Jan Vozábal.

Letošní 34. ročník sebou přinese celodenní program s koňmi v Pivovarských zahradách. Dříve byl program s koňmi pouze v rámci exhibicí nebo rytířských turnajů. Letos budou tyto dvě akce spojené, proto si milovníci koní přijdou zejména v sobotu na své. K vidění bude například čtverylka, tanečnice s koněm i ukázka sokolnictví na koni a celé to završí rytířský turnaj.

Městský park bude věnovaný řemeslům. V rámci připravených workshopů se návštěvníci dozví, jak se kuly meče nebo šily šaty v 16. století. Dále budou k vidění ukázky hiporehabilitace s koňmi i možnost projížďky. Městský park není součástí zpoplatněné zóny, proto ho všichni v termínu slavností mohou navštívit bez vstupenky.

Co se však v průběhu let nemění, je možnost vstupu zdarma pro návštěvníky v kostýmech. Ti si mohou kostým buď zapůjčit z fundusu městského divadla nebo přijít ve vlastním. Každý kostým jak ten divadla, tak ten vlastní musí být schválen hlavní kostymérkou. Vstup zdarma v kostýmu je také podmíněn účastí, alespoň v hlavním sobotním průvodu.

Během 30 let navštívilo Slavnosti pětilisté růže přes 520 tisíc návštěvníků. Každý ročník jich slavnosti přilákají téměř 20 tisíc. „Tento ročník bude specifický tím, že covidová doba mnohé změnila. Rádi bychom, aby se návštěvnost nelišila od minulých let a slavnosti navštívilo zhruba 20 tisíc lidí, ať už to budou obyvatelé Krumlova, okolní sousedé nebo nadšenci z daleka. Předpokládáme, že po tříleté odmlce si všichni fanoušci Slavností pětilisté růže přijedou 34. ročník slavností pořádně užít,“ dodává Jan Vozábal.

Vstupenky na slavnosti lze nově zakoupit v online předprodeji za zvýhodněnou cenu. Organizovaným skupinám, studentům a mládeži do 15 let je poskytnuta sleva. Vstupné v předprodeji za polovinu mají obyvatelé Krumlova. Předprodej vstupenek probíhá do 17. června. Letos již nebude možné zakoupit vstupenky na páteční a sobotní program zvlášť. Nedělní program je přístupný zdarma. Více informací o vstupném naleznete na www.slavnostipetilisteruze.eu/cz/vstupne-predprodej/.

 

Informace o vstupném

 • Dospělí:
  • předprodej osobně i online 350 Kč / 15 EUR
  • na místě 500 Kč / 21 EUR

 

 • Organizované skupiny (pouze na objednávku):
  • předprodej (el. objednávka) 300 Kč / 13 EUR
  • na místě 400 Kč / 17 EUR

           

 • Studenti a mládež do 15 let
  • předprodej osobně i online 200 Kč / 9 EUR
  • na místě 300 Kč / 13 EUR

 

 • Vstup zdarma:
  • děti do 10 let
  • návštěvníci v historických kostýmech (gotika, renesance, baroko)
  • držitelé ZTP a ZTP/P

 

Pořadatelé

město Český Krumlov

Městské divadlo Český Krumlov o.p.s.

Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.

Český Krumlov Region – destinační management

Hanička Pelzová – koordinátor trhu

 

Generálním partnerem je Budějovický Budvar, n.p.

Hlavními partnery jsou kudyznudy.cz - CzechTourism, FRONIUS Česká republika s.r.o., Schwan Cosmetics CR, s.r.o.

Partnerem je IRO stavební s.r.o.

Mediálními partnery jsou Českokrumlovský deník a Televize jižní Čechy.

Organizátoři děkují všem partnerům za podporu 34. ročníku Slavností pětilisté růže!

 

Podrobné informace o Slavnostech pětilisté růže naleznete na www.slavnostipetilisteruze.eu nebo www.ckrumlov.info/cz/topakce-103-slavnosti-petiliste-ruze/.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: