aktualizováno 30. 11. 2023

Poslední listopadové jednání rady města

Rada města na svém jednání v pondělí 27. listopadu podpořila akci Den Českého Krumlova v Bratislavě, projednala termíny konání Mint Marketu v roce 2024 a seznámila se se záměrem zbudování Zahrady smíření a rozjímaní, jako přírodní alternativy ke stávajícímu hřbitovu.

 

Den Českého Krumlova v Bratislavě

Od října až do 3. prosince probíhá v Zichyho paláci již 29. ročník Bienále ilustrací. K vystavujícím se připojily také Kláštery Český Krumlov, které k prezentaci zapůjčily 80 originálů knižních ilustrací pro děti ze své sbírky. Doprovodné aktivity a další výstavy je možné navštívit po celou dobu na mnoha dalších místech v Bratislavě.

V rámci doprovodného programu této mezinárodní výstavy zde bude představena nejen krumlovská sbírka ilustrací, ale také přímo město Český Krumlov. „Den Českého Krumlova v Bratislavě je jedinečnou událostí, při níž chceme našim nejbližším sousedům a přátelům na Slovensku prezentovat Česky Krumlov a jeho možnosti v celé své kráse,“ říká k akci místostarosta Dalibor Uhlíř.

V Českém domě v Bratislavě probíhá 30. listopadu Den Českého Krumlova, prezentace města formou výstavy velkoformátových fotografií s doprovodným programem. Mezi významnýmihosty, kteří projevili zájem o účast, jsou ředitelka Mezinárodního domu umění pro děti Bibiana Zuzana Liptáková, primátor Trenčína Richard Rybníček, ředitelka Galerie města Bratislavy Katarína Trnovská, ředitelka Českého centra Bratislava Monika Koblerová či rektor Vysoké školy Danubis Peter Plavčan.

 

Mint Market bude v Českém Krumlově i v příštím roce

Již třikrát se v Českém Krumlově uskutečnil trh s designovou módou a lokálními produkty Mint Market. Naposledy se trh konal v listopadu (4. – 5. 11. 2023), kdy bylo na náměstí Svornosti umístěno 45 stánků, retro kolotoč a také oblíbený fotokoutek. Z českokrumlovských podnikatelů na trhu představili své značky Nature in Drop a S. K. Factory. Své produkty zde nabízeli i další Jihočeši například Třeboňský trdelník, stánek zde měly také Zahrada pod Kletí z Křemže a Dotek bylinek z Českých Budějovic.

Trh má pravidelně pozitivní odezvu nejen u turistů, ale především u místních obyvatel, proto se na Mint Market v Českém Krumlově můžeme těšit i v roce 2024. Letní termín se uskuteční během prodlouženého víkendu na začátku července, na podzim pak v sobotu 16. listopadu 2024. 

Mint Market ČK podzim 2023, zdroj: oKS (1/5)Mint Market ČK podzim 2023, zdroj: oKS (2/5)Mint Market ČK podzim 2023, zdroj: oKS (3/5)Mint Market ČK podzim 2023, zdroj: oKS (4/5)Mint Market ČK podzim 2023, zdroj: oKS (5/5)
Foto: Klára Vernarcová

Zahrada smíření a rozjímání

Vedení města uvažuje o možnosti rozšíření hřbitova, kdy by v prostoru za stávajícím tradičním místem posledního odpočinku mohlo vzniknout nové pietní místo pro důstojné rozloučení v souladu s přírodou, tzv. Zahrada smíření a rozjímání.

S tímto záměrem seznámil radní Ing. Otakar Veselý a představil studii, kterou zpracovalo architektonické a projekční studio A8000. Autoři v ní nastínili podobu nového přírodního hřbitova, který by respektoval posvátnost každého života, a především lidského spojení se zemí.

Vzniknout by tak zde mohla přírodní květinová rozptylová loučka, nově by byl umožněn také rozptyl na vodní hladinu či uložení popela (rozložitelné urny) ke kořenům vzrostlých stromů v tzv. lese vzpomínek. Nedílnou součástí pietní zahrady by byl chrám smíření, místo, které není spojeno s žádným náboženstvím. Chrám v centru zahrady by měl působit harmonicky, v ničem by nepřipomínal současné smuteční síně. Stavba inspirovaná čtyřmi přírodními živly a elementy – voda, země, světlo, vzduch, je navržena v půdorysu zlatého řezu z přírodních materiálů tak, aby nenásilně zapadala do okolní krajiny. Skleněná vitráž na stropě by byla tvořena Vltavíny (kameny z nebe), které dodají prostoru unikátní světelnou atmosféru.

Studie "Zahrada smíření a rozjímání"→

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: