aktualizováno 2. 8. 2021

Kvetoucí trávníky získávají v Krumlově na oblibě

Po zkušenostech z loňského roku rozšiřuje město Český Krumlov kvetoucí travnaté plochy. Zatímco minulé léto ponechalo na zkoušku vykvést pět trávníků převážně v blízkosti sídliště Mír, letos už kvete kolem dvaceti míst téměř po celém městě. Občané si tak zvykají, že trávník nemusí být vždy jen krátce střižen, naopak může být v podobě kvetoucího barevného „koberce“ příjemným zpestřením městského prostředí.

„Využíváme přirozené druhové skladby trávníků, kterou máme na mnoha místech města velmi příznivou. Tam, kde se kvetoucí byliny vyskytují v dostatečném množství samy o sobě, prostě trávník neposečeme a dáme přírodě prostor,“ vysvětluje postup města Vlasta Horáková, která z pozice vedoucí Odboru životního prostředí a zemědělství péči o trávníky koordinuje. „Samozřejmě se musí jednat o plochy, po nichž se většinou nepohybují lidé, tzn. dále od domů, dětských hřišť apod. Tato místa předběžně vytipujeme a předáme pracovníkům provádějícím sečení. Ti se už naučili velmi dobře rozpoznávat, který kus trávníku dostatečně kvete a je dobré jej ponechat. Někde vytvoří třeba jen menší ostrůvek, působí to velmi esteticky,“ chválí spolupráci při péči o trávníky Vlasta Horáková.

Vedle výběru vhodného místa dodržuje město i další zásady. Plocha kvetoucího trávníku se podél chodníků a komunikací obseká, aby vzrostlejší porost nepřesahoval přes okraje a nepřekážel v pohybu. Po odkvetení je pak nutné plochu pokosit celou a nechat kvést zas jiné místo, neboť dlouhodobé nesečení by mohlo trávník naopak poškodit.

Na proměně péče o městské trávníky se podílí i zastupitel a předseda komise pro životní prostředí Martin Střelec, který jako vystudovaný botanik dohlíží nad druhovou skladbou kvetoucích ploch. „Květnaté trávníky přinášejí několik pozitiv najednou. Kromě pastvy pro lidské oči jsou také pastvou pro motýly, čmeláky a další drobné živočichy. Ti potřebují mít vždy nablízku nabídku potravy a úkrytu, a toho lze mozaikou trávníků ve městě dosáhnout překvapivě lépe než v zemědělské krajině, kde se velké plochy luk pokosí najednou,“ uvádí Martin Střelec dodává: „Neposečený trávník rovněž více udržuje půdní vlhkost a tím i nižší teplotu, což je v letních vedrech dobře patrné a velmi přínosné. Rád bych někdy zařídil vyfocení městské zeleně termokamerou a ukázal občanům, jaká je na konkrétních místech teplota vzrostlé zeleně oproti plochám posečeným nebo zpevněným povrchům. Rozdíly jsou opravdu velké.“

Květnaté trávníky se dnes jeví jako jeden z kroků k modernější péči o zeleň ve městě. Mít všude krátce sečený trávník už dávno není nezbytné a vzhledem k narůstajícím klimatickým výkyvům ani vhodné. „Vedle přirozeně kvetoucích trávníků se nabízejí výsevky květnatých směsí či výsadby trvalek, ale i sofistikovanější úpravy zelených ploch vedoucí k lepšímu zadržení vody, například tzv. svejly, dešťové zahrádky či malé vodní plochy,“ naznačuje Martin Střelec možnosti do budoucna.

V současné době má město zakoupenou druhově bohatou luční směs, kterou na podzim vyseje na druhově chudé plochy. „Nejspíše to budou některá místa v Jelení zahradě, která celkově málo kvete a takové zatraktivnění by jí určitě prospělo. Občanům se květnaté plochy ve městě převážně líbí, tak snad uvítají i další zpestření, která v příštích letech zkusíme připravit,“ popisuje další kroky Vlasta Horáková.

Kde se aktuálně nacházejí květné louky v Českém Krumlově

 • za zastávkou MHD U Trojice
 • na sídlišti Mír u parovodu za Kauflandem
 • na sídlišti Mír svahy vedle č. p. 145
 • Pod Skalkou
 • pod terasami u domku E. Schieleho
 • Mír – kruhová křižovatka u Kauflandu
 • svah u ZŠ Plešivec
 • Plešivec – plocha u odbočky k samoobsluze
 • Za Nádražím – mez pod školou
 • Za Nádražím – zkratka do ulice na Svahu – louka vlevo
 • Za Nádražím – plocha mezi odbočkou do sídliště a k ČD
 • Vyšný – Dubina
 • Vyšný – zelená plocha mezi garážovými stáními a chodníkem
 • Vyšný – za odbočkou k CHKO Blanský les – louka vpravo
 • Vyšný – nad sídlištěm u garáží
 • Vyšný Dubina – pod silnicí
 • Vyšný – u kasárenského plotu, u odbočky k Dubině
 • Špičák – pod ČSOB plocha směrem ke komunikaci k zastávce MHD U Luny
 • Horní Brána – část svažitých pozemků parku vedle hřbitova
Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: