aktualizováno 2. 5. 2022

Cenu města získají umělci a nezisková organizace

Cenu města za rok 2021 obdrží pět nominovaných kandidátů – renomovaní výtvarníci a nezisková společnost, která ve městě působí více než dvacet let. Slavnostní předání se uskuteční v českokrumlovské Synagoze 16. června 2022.

Zastupitelé města na včerejším jednání schválili laureáty Ceny města, jejíž udělování má v Krumlově téměř třicetiletou tradici. Cenu města Český Krumlov za rok 2021 získají tři českokrumlovští výtvarní umělci Jana Holcová, Vladimíra Konvalinková a Jindra Čapek. Mezi laureáty se také řadí obecně prospěšná společnost ICOS a in memoriam bude cena udělena heligonkáři z legendárního tria Vorařů Janu Komendovi.

„Celkem na radnici dorazilo jedenáct nominací s tipy na kandidáty, kteří vynikají v nejrůznějších oborech a obohacují tak život obyvatel ve městě. Výběr nebyl zdaleka jednoduchý, nicméně jsme se se zastupiteli shodli na finální pětce oceněných,“ uvedl starosta města Dalibor Carda.

Českokrumlovskou umělkyni Vladimíru Konvalinkovou lze nejčastěji zahlédnout v jejím ateliéru na Latránu. Tam vyrábí originální umělecké, ale i praktické předměty z hlíny, které pak prezentuje na svých výstavách spolu s dalšími umělci. Podílí se také na pořádání kulturních akcí. „Například živý betlém, který všichni Krumlováci obdivujeme a který neodmyslitelně patří k adventnímu programu ve městě, by bez ní nemohl být takový, jak ho známe,“ říká starosta. Vladimíra Konvalinková zároveň letos oslaví životní jubileum, Cena města tak bude zároveň darem i poděkováním za její kulturní obohacení Krumlova.

Dalším umělcem, který si v červnu převezme ocenění, je ilustrátor Jindra Čapek. Jeho dětské knihy si už čtyřicet let získávají obdivovatele na čtyřech kontinentech a vyšly v úctyhodných třiceti světových jazycích. Během svého působení doma i v zahraničí ilustroval přes sedmdesát knih českých i světových nakladatelství, spolupracoval s mnoha významnými spisovateli a získal bezpočet národních i mezinárodních cen. Svá díla a knihy vystavuje po celém světě, například v Curychu, Madridu, Benátkách, Římě, New Yorku nebo Tokiu.

Další oceněnou se stane Jana Holcová, která učí výtvarné umění na Základní umělecké škole. S dětmi každoročně tvoří masky do  masopustního  průvodu, jehož tradici ve městě založila.  Pro mnoho svých žáků se stala inspirací a navedla je na kariérní dráhu umělců. Svým zapálením, entuziasmem a přístupem pomáhá studentům vidět svět z jiné perspektivy, je přínosem a příkladem pro obyvatele Českého Krumlova. V roce 2017 se stala vítězkou ankety „Žena Českokrumlovska“.

Dále Cena města poputuje za obecně prospěšnou společností ICOS Český Krumlov. Ta v Krumlově působí už více než 20 let a neustále rozšiřuje a zlepšuje své služby. Pracovníci i dobrovolníci pomáhají zdravotně postiženým, dětem, seniorům nebo osobám a rodinám v krizi. Nad rámec své činnosti pořádají tradiční akce jako je například běžecký závod Krumlovská jedenáctka nebo charitativní projekt Polévka, která pomáhá.

Posledním laureátem je známý heligonkář, kterému bude Cena města udělena in memoriam. Jan Komenda by letos oslavil své 100. narozeniny. Byl zakladatelem známého heligonkářského tria Voraři, ve kterém spolu se členy působil například na TV Šlágr. Krumlovští ho znali jako veselého člověka, který rozdával radost svému okolí prostřednictvím hudby.

Slavnostní předávání Cen města Český Krumlov za rok 2021 proběhne ve čtvrtek 16. června 2022 od 18.00 hodin v českokrumlovské Synagoze, kam je zvána i široká veřejnost. Více o Ceně města a předchozích ročnících najdete na www.ckrumlov.cz/cenamesta.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: