aktualizováno 27. 4. 2021

Zemřela Věra Pazderková

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí paní Věry Pazderkové, emeritní ředitelky knihovny v Českém Krumlově, jež nás opustila 24. dubna 2021 ve věku 90 let.

Věra Pazderková vystudovala obor knihovnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1951 do roku 1953 pracovala v Krajské knihovně v Českých Budějovicích jako knihovnice pojízdné knihovny (bibliobusu). Jejím úkolem bylo poskytovat knihovnické služby občanům mnoha národností poválečného pohraničí na Českokrumlovsku. Od roku 1954 do 1974 byla ředitelkou Okresní knihovny v Českém Krumlově.

Roku 1974 byla z politických důvodů odvolána z funkce a až do odchodu do důchodu v roce 1986 pracovala na oddělení pro děti českokrumlovské knihovny.

Jako aktivní seniorka psala články do regionálního tisku o zajímavých osobnostech regionu a vzpomínkách na poválečné knihovnictví. Napsala také knihu 90 let české knihovny v Českém Krumlově.

Paní Pazderková byla také známá a oblíbená turistická průvodkyně Klubu českých turistů START. Dlouhodobě se také věnovala vodní turistice a výchově mládeže.

Za celoživotní práci získala ocenění Cena města Český Krumlov za rok 2010.

Námět na pamětní desky, které město v současné době připravuje, vzešel z její prohlídky města po stopách umělců žijících a tvořících v Českém Krumlově.

Čest památce této vzácné dámy.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: