aktualizováno 9. 2. 2021

Mrazivé noci mohou lidé bez domova přečkat v teple

Přenocovat v teple, využít sprchu, vyměnit oblečení za čisté, nebo si vyprat a usušit prádlo a dostat teplé nápoje s potravinami. Takovou pomoc nabízí město Český Krumlov lidem bez domova v mrazivých dnech.

Služba Teplá židle funguje v Českém Krumlově třetí zimu, kdy se osvědčila jako obdoba noclehárny. Lidé bez domova zde mohou na židli, nebo na karimatce se spacákem zdarma strávit noci, kdy teplota klesá k minusovým hodnotám.

„Kapacita prostor je v těchto mrazivých dnech zcela naplněna. Službu denně využívá kolem osmi až 10 lidí, kteří jsou za nabízenou pomoc rádi. Z předchozích let máme zkušenosti, že službu pozitivně vnímá také veřejnost, kdy v místě nedochází k žádným konfliktům mezi lidmi bez přístřeší a obyvateli okolních domů,“ říká starosta Dalibor Carda.

Služba funguje v zimních měsících, a to vždy jen po dobu mrazivého počasí, kdy teplota v noci klesne pod – 5 °C dle předpovědi počasí. Služba je poskytována zdarma a provoz finančně zajišťuje město Český Krumlov, kdy se předpokládané náklady pohybují ve výši 60 000 korun za celé zimní období. Personálně službu zajišťuje Český červený kříž, na místě je správce, a to bez ohledu na víkendy a na svátky, který klienty přijímá a poskytuje potřebnou pomoc. Pro přijetí se klient musí prokázat občanským průkazem, nesmí být agresivní a pod vlivem alkoholu či drog.

Místnost je vybavena židlemi, stolem a je zde k dispozici WC a sprcha a kuchyňský kout „K dispozici jsou také karimatky, spací pytle a deky. Příchozím jsou poskytnuty teplé nápoje a potraviny. V případě potřeby je zdarma poskytnuto oblečení a klienti jsou informováni o možnosti využití další sociální pomoci ze strany sociálních pracovníků,“ uvádí Ingrid Pechová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví českokrumlovského městského úřadu a dodává: „Mnoha lidem, kteří s námi spolupracovali, jsme již pomohli dostat se z ulice a najít si bydlení a vyřešit i další problémy.“

Služba se nachází v prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže na adrese: sídliště Vyšný 48, Český Krumlov.

Tel. kontakt na správce (vždy od 20.00 hod do 8.00 hod.) v případě otevření služby: 605 843 291.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: