aktualizováno 1. 2. 2021

Hornobránský rybník čeká oprava výpusti

Při zazimování Hornobránského rybníka v Českém Krumlově se zjistilo rozsáhlé poškození výpustního potrubí, které je nutné opravit. Práce na výměně začnou na jaře. 

Po skončení letní sezóny byl vypuštěn Hornobránský rybník, při zazimování tak dojde k vyhubení většiny vodních plžů, kteří se minulé léto ve vodě objevili. Po vypuštění se následně zjistil havarijní stav výpustního potrubí, které odvádí vodu z rybníka. „Výpust je původní, má dřevěnou trubku, která se zbortila. Museli jsme proto povolat odbornou firmu, která vyprojektuje opravu celé hráze,“ uvádí starosta Dalibor Carda.

Nové výpustní potrubí se bude instalovat do hloubky pěti metrů, což nelze provádět v zimním období, práce na výměně budou proto zahájeny na jaře. Na tři až čtyři týdny se překope hráz, chodci tak budou muset rybník obejít. „Současně s opravou výpusti odstraníme sediment, pod pláž na dno rybníka navezeme kačírek a před napuštěním provedeme vyvápnění,“ vyjmenovává práce na rybníku Miroslav Štoll, jednatel Lesů města Český Krumlov, které mají rybník pod svou správou.

Po napuštění bude do rybníka nasazena rybí obsádka v doporučeném složení, které zlepší kvalitu vody. Tento návrh pro město zpracovali odborníci z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Na břehy rybníka se také umístí nové cedule zdůvodňující zákaz krmení kachen.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: