aktualizováno 7. 9. 2022

Dny evropského dědictví: Nahlédněte do kabinetu kněžny Marie Terezie, nebo si vyrobte šumavské dřevěné hračky

Místa, kam běžně nelze vkročit, každoročně na začátku září otevírají Dny evropského dědictví, ke kterým se připojuje i Český Krumlov. Nejinak je tomu i letos, kdy je pro všechny zájemce opět připraven zajímavý program, který dává příležitost důkladně se seznámit s významnými stavbami, jejich historií i způsobem jejich záchrany a obnovy.

Nadcházející dva víkendy budou v Českém Krumlově patřit Dnům evropského dědictví, celoevropské akci věnované osvětě v oblasti historie a péče o památky. Na různých místech se budou konat přednášky, exkurze, komentované prohlídky, ale také zajímavé besedy a setkání s významnými osobnostmi.

Program odstartuje tento pátek 9. září, kdy Museum Fotoateliér Seidel zve všechny děti na workshop, kde si budou moci vyrobit originální šumavské dřevěné hračky. Workshop povede řezbář Jiří Drhovský a bude jej doprovázet promítání dobových fotografií.

Poutavé exkurze s odborným výkladem, které zavedou návštěvníky do jedinečných, často méně známých a výjimečných historických prostor, jsou většinou tou nejatraktivnější částí programu. V sobotu 10. září své brány otevře Kvítkův Dvůr, kde si zájemci budou moci prohlédnou kabinet kněžny Marie Terezie. „Je to jeden z nejkrásnějších barokních sálů v Českém Krumlově s freskovou výzdobou malíře Františka Jakuba Prokyše. Varhany pak odhalí i skvělou akustiku sálu,“ říká manager kultury Filip Putschögl.

Prokyšovým a Gotickým sálem provede Martin Nechvíle, ředitel městské knihovny, která sídlí v Prelatuře, kde se oba sály nachází. Zajímavou prohlídku nabídne i správce zámecké zahrady Jiří Olšan, který návštěvníky provede pěti stoletími Pivovarské zahrady. S proměnami fasád domů od středověku do 20. století seznámí krumlovský památkář Jiří Bloch a s Martinem Jakabem pak mohou zájemci vyrazit na procházku městem za renesančními památkami.

Na sobotu 17. září je připraven odbornější program s celodenním seminářem Tradiční nátěry na historických objektech v Českém Krumlově. Na přednáškách vystoupí např. kastelán krumlovského zámku Pavel Slavko, restaurátoři Miloš Solař, Karel Hrubeš, Jiří Haniš a další. Seminář se uskuteční v Gotickém sálu Prelatury a následovat jej bude workshop s praktickou ukázkou. Organizátor semináře Jiří Bloch k tomu dodává: „Revitalizací pivovarského areálu v současné době v podstatě končí rozsáhlá obnova celého historického jádra Českého Krumlova. V následujících desetiletích tak bude více než kdy jindy důležitá citlivá údržba renovovaných objektů, která by ve městě, jež je už 30 let součástí světového kulturního dědictví, měla probíhat především formou osvědčených tradičních technologií. Tradiční technologie obnovy fasád budu tématem semináře a po něm následující praktické ukázky.“ Akce je pořádána ve spolupráci s Městskou knihovnou v Českém Krumlově.

Dny evropského dědictví nabízí i zvýhodněné vstupné na vybrané expozice krumlovských muzeí nebo koncerty vážné hudby v jedinečných prostorách Kvítkova Dvora.

Dny evropského dědictví se konají od 9. do 18. září, souhrnný program naleznete ZDE.  

Na řadu akcí je nutná rezervace z důvodu omezeného počtu míst – www.ckrumlov.cz/tickets.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: