aktualizováno 18. 3. 2015

Novinky v roce 2015

Český Krumlov tak, jak ho známe, je po staletí stále stejný, a přece každý rok jiný. Rok 2015 nabídne několik novinek.

 

Krumlovské kláštery

KlášteryNejvýznamnější novinkou je zpřístupnění rozlehlého areálu středověkých klášterů. V rámci Národního zahájení Dnů Evropského historického dědictví dne 5. 9. 2015 s tématem „památky znovuzrozené" bude odhalen další z pokladů „krumlovského rodinného stříbra" - Krumlovské kláštery. Kláštery nabídnou atraktivní programy a prohlídky pro široké spektrum návštěvníků. Od milovníků středověku, gotického výtvarného umění a písemnictví, po zájemce o každodenní kulturu a život klarisek. Přes kreativní návštěvy „oživlých" řemeslných dílen, až po účastníky odborných seminářů věnovaných dobové hudbě, tanci či výtvarnému umění. Návštěvníci klášterů se stanou součástí dávného příběhu, něco nového se dozví a budou se u toho zároveň dobře bavit.


Státní hrad a zámek Český Krumlov

Oltář svaté Anny řezbáře mistra IPNovinkou bude instalování dřevěného oltáře svaté Anny řezbáře mistra IP v zámecké kapli na první prohlídkové trase. Jedná se o nesmírně cenné dílo, mnohdy označované jako řezbářský zázrak. Další velkou událostí bude zahájení prací na vybudování Centra studijních pobytů na prvním zámeckém nádvoří. V objektu bývalé Sloupové síně vzniknou přednáškové sály a zároveň i ubytovací zázemí pro studenty. Vznikne tak unikátní studijní destinace pro potřeby studentů se zaměřením na kulturu, památkovou péči, historii, environmentální otázky a podobně. Na jednom místě budou soustředěny ubytovací, stravovací a přednáškové kapacity. Projekt bude dokončen k 30. 4. 2016. I v letošním roce budou pokračovat práce na zpřístupnění tzv. Horské zahrady.

V druhé polovině roku by mělo dojít k otevření Muzea dopravních prostředků v prostoru bývalé konírny na V. nádvoří. Mezi exponáty se skrývají opravdu raritní kousky - například skvostné pozlacené sáně z 18. století nebo korunovační kočár, který, přijel do Prahy kníže Josef Adam Schwarzenberg při korunovaci Marie Terezie. V zámecké konírně budou vystaveny také nádherné pozlacené sáně, které sloužily k zimním radovánkám šlechty.

Muzeum dopravních prostředkůV roce 2015 se svým prvním návštěvníkům představí také nově zprovozněná kovárna z roku 1654. Kovárna se nachází na I. zámeckém nádvoří, které v minulosti poskytovalo hospodářské zázemí objektu. Byly zde i nejrůznější řemeslné dílny, ledárna, solnice, pivovar - a nechyběla ani kovárna. Její dnešní návštěvníci mohou poznat a na vlastní okusit kůži tajemství zpracování oceli. Prohlédnou a mohou si i osobně vyzkoušet podkovářské nářadí, nástroje na tepání mědi, ruční měchy na dmýchání ohně, drtičku uhlí, kované mříže z různých historických období, kované zemědělské nářadí, ruční bruska a vrtačky a stovky kusů dalších kovářských nástrojů a výrobků.

Více informací: www.zamek-ceskykrumlov.euZahradní ateliér Egona Schieleho

Atelier SchieleProtipólem rozsáhlého klášterního komplexu je co do velikosti drobný, ale významem velký Zahradní ateliér Egona Schieleho, který bude veřejnosti zpřístupněn v letošním roce. Zahradní domek na skále u řeky Vltavy, v němž v roce 1911 několik měsíců žil a pracoval malíř Egon Schiele, skýtá inspirativní prostředí, jehož atmosféra osloví nejen milovníky umění. Návštěvníci si prohlédnou garsonku vybavenou replikami Schieleho nábytku, uvidí mansardový ateliér a dostanou se i na jinak nepřístupné terasy, kde mohou posedět a vychutnat si tajuplnou atmosféru místa. Zážitek umocní vědomí, že tento prostor obýval a miloval jeden z nejvýraznějších umělců 20. století.
Více informací: www.schieleartcentrum.cz


To vše s Český Krumlov CARD

Klíčové památky mohou turisté navštívit s Český Krumlov Card. Tato karta je cenově velice zvýhodněnou vstupenkou do 4 nejatraktivnějších muzeí a galerií (úspora 50%) - Hradní muzeum a zámecká věž, Egon Schiele Art Centrum, Museum Fotoateliér Seidel a Regionální muzeum v Českém Krumlově. Po otevření Krumlovských klášterů a Zahradního ateliéru Egona Schiele bude umožněno čerpat zvýhodněný vstup i v těchto atraktivitách.
Více informací: www.ckrumlov.cz/card

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: