aktualizováno 30. 6. 2010

Murauerská garda navštívila Český Krumlov

aktualizováno 28. června 2010

V sobotu 26. června 2010 navštívila Český Krumlov Murauerská garda ze štýrského městečka Murau. Dopoledne strávila garda na Státním hradu a zámku Český Krumlov, kde vystřelila čestnou salvu kastelánovi Pavlu Slavkovi a paní Anně Kubíkové ze Státního oblastního archivu, pobočky Český Krumlov. Po prohlídce zámku se gardisté za zvuku bubnů přesunuli na náměstí Svornosti, kde vystřelili další dvě čestné salvy. Ty byly určeny místostarostce Jitce Zikmundové a senátorovi Tomáši Jirsovi. Jako poděkování si gardisté odnesli soudek kvasnicového ležáku, který věnoval Pivovar Eggenberg.

Města Murau a Český Krumlov spojuje jméno knížecí rodiny Schwarzenberků. Současným majitelem murauerského velkostatku je kníže Karel Schwarzenberg. Na zámku Murau se dnes nachází soukromé pokoje knížecí rodiny, schwarzenberský archiv a Správa schwarzenberských statků. Murauerský schwarzenberský archivní fond byl v roce 1915 z bezpečnostních důvodů přestěhován z Murau na Krumlov, v 90. letech byl fond vrácen zpět.

Organizátorem návštěvy Murauerské gardy v Českém Krumlově je bývalý vedoucí Murauerského schwarzenberského archivu Wolfgang Wieland, který často spolupracoval s českokrumlovskými archiváři paní Annou Kubíkovou a panem Jiřím Zálohou. Předchůdcem pana Wielanda ve funkci vedoucího archivu byl rodák z Českého Krumlova pan Ferdinand Andraschko, jehož otec zastával na Krumlově funkci věžného a troubil fanfáru ze zámecké věže. Po druhé světové válce odešla celá rodina do Rakouska, kde Andraschko vystudoval. Po studiích zůstal ve schwarzenberských službách, začal pracovat ve schwarzenberském archivu a později se stal jeho vedoucím. V současnosti je ředitelkou murauerského archivu paní Heike Kellnerová.

Fotogalerie z návštěvy Murauerské gardy v Českém Krumlově

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: