aktualizováno 10. 8. 2009

 

Pátý týden Mezinárodního hudebního festivalu

10. srpna 2009

V příštím týdnu pokračuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov dalšími koncerty. 

Shlomo Mintz - uznávaný dirigent, houslista a violista vystoupí s Pavlem Šporclem v Zámecké jízdárně 

Mezi výraznými osobnostmi, které ozdobí letošní Mezinárodní hudební festival bude jeden z nejuznávanějších houslových virtuosů dneška, violista a dirigent v jedné osobě Shlomo Mintz. V pátek 14. srpna  se v Zámecké jízdárně výjimečně představí ve svých třech úlohách najednou. Společně s ním vystoupí rovněž světově uznávaný houslový virtuos, českobudějovický rodák, Pavel Šporcl.

S. Mintz se narodil v Moskvě, ale už po dvou letech jeho rodina emigrovala do Izraele.Tam také studoval a seznámil se se svým mentorem Isaakem Sternem. Koncertní kariéru zahájil v jedenácti letech sólovým vystoupením s Izraelským filharmonickým orchestrem. V šestnácti debutoval v Carnegie Hall. Následovala studia na newyorské Juilliard School of Music. Dnes pravidelně vystupuje na mezinárodních pódiích s nejslavnějšími orchestry a dirigenty i na recitálech a koncertech komorní hudby po celém světě.

V osmnácti letech rozšířil Mintz své umělecké aktivity o dirigování. V r. 1994 byl jmenován uměleckým poradcem a hlavním hostujícím dirigentem u holandské Maastricht Symphony. V rámci koncertních turné často vystupoval současně jako dirigent i houslista. Občas působí i jako violista s předními smyčcovými kvartety, nebo komorními soubory. Svou všestrannost komentuje slovy: „Domnívám se, že hudba je krásná ve všech svých formách, a proto se snažím o tuto pestrost přístupů. Je fascinující, že totéž hudební pojetí mohu prezentovat jako dirigent, houslista i violista."

Co od koncertu v Českém Krumlově očekáváte?

„Koncert bude výběrem patřit k těm náročnějším. Doufám, že to publikum přijme jako příležitost prožít jedinečný večer. Všechny srdečně zvu."

Pavel Šporcl je jedním z nejvýraznějších houslistů současné mladé generace. Po studiích v Čechách pokračoval v Americe, kromě jiného i na známé Juilliard School u pedagogické legendy Dorothy DeLay. P. Šporcl je držitelem mnoha významných cen, například mezinárodní soutěže Pražské jaro (1997), Ceny Společnosti Bohuslava Martinů (1996), soutěže Holland Music Session World Tour Competition (1993), po níž následovalo světové turné (Amsterdam, New York, Los Angeles), soutěže ARD Mnichov (1992). V současné době účinkuje více v zahraničí než doma, ale vy ho budete moci vidět a slyšet dnes večer Zámecké jízdárně společně se Shlomo Minzem.  

Na festivalu jste už několikrát vystupoval. Jaké dojmy máte z festivalových koncertů?

„Vždy, když jsem na festivalu hrál, bylo to jedinečné. Na jednom open air zahajovacím koncertě jsem hrál Čajkovského houslový koncert. Ten večer měl jedinečnou atmosféru. Na mém posledním vystoupení jsem se seznámil s dirigentem Amosem Talmonem, se kterým jsem se velmi spřátelil."

Jak se těšíte na letošní vystoupení?
„Na koncert se moc těším a jsem moc rád, že akceptoval můj návrh zahrát si Koncertantní symfonii Mozarta. Setkal jsem se s ním několikrát, mimo jiné i proto, protože jsme studovali u stejné profesorky Dorothy DeLay. A také, protože s ním občas hrává můj klavírní partner Petr Jiříkovský. Ale ještě nikdy jsme spolu nehráli, takže se na koncert moc těším."

Soutěžte o volné vstupenky na koncert na www.ckrumlov.cz/soutez.

 Noc na Broadway podruhé

Muzikálové melodie v originálním hudebním aranžmá, v podání zpěváků a dirigenta broadwayských divadel, které byly vloni poprvé uvedeny na festivalu sklidily nebývalý úspěch. V podstatě ihned bylo jasné, že se letos bude v Noci na Broadway pokračovat. V sobotu 15. srpna uvidíte v Pivovarské zahradě opět D. Gravitte, D. La Brecqua, R. C. Fleischera a nově také Ch. Noll. Zpěváky doprovodí Moravská filharmonie Olomouc.

Životní a umělecký elán Christiane Noll je obdivuhodný. Prosadila se na velkých, amerických muzikálových scénách, věnuje se opeře i operetě, zpívala s Placidem Domingem. Miluje adrenalinové sporty. Nejvíce času však nyní věnuje, vedle kariéry, svému v únoru narozenému miminku.                                    

„Broadway, myslím tu v New Yorku, je v současné době velmi rozmanitá. Najdete tam opravdu všechno, od South Pacific přes Hair, Rock of Ages, Mamma Mia! až k Phantom of the Opera nebo Billy Elliott. Různá představení se všemi žánry muziky. Zájem je trvale obrovský. Lidé mají rádi fantazii, únik, humor, drama, podívanou. Je to ještě pořád událost, vypravit se do New Yorku na Broadwayské představení. Já jsem nyní spolupracovala na nové inscenaci oceněného představení Ragtime v Kennedyho centru ve Washingtonu."

Doug La Brecgue  na sebe asi nejvíce upozornil titulní rolí muzikálu  Dr. Jackyl and Mr. Hyde, ale hrál i v mnoha dalších inscenacích. Na loňskou návštěvu Krumlova i na festivalový koncert má velmi milé vzpomínky.                

Možnost navštívit tak nádherně uchované město s tolika milými a laskavými lidmi byla pro mne životní událost. Koncert v Pivovarské zahradě byl zlatým hřebem. Češi se umějí bavit a dovedou ocenit dobrou hudbu. Nemohu se dočkat, až se opět vrátím! A navíc, máte skvělé jídlo a pivo!"

Debbie Gravitte objela s muzikálovými melodiemi snad celý svět, viděla mnoho krásných míst a měst, přesto pobyt v Českém Krumlově hodnotí jako jeden z největších životních zážitků.     

„Myslela jsem, že jsem se probudila v pohádce a že jsem princezna. Nemohu se dočkat, že se tam vrátím. Na koncertě se mi líbilo, že jsem se mohla po představení setkat s tolika lidmi z publika. Můžete jim říci, že jsem šťastná, že se tam vracím???!!!"

Randal Craig Fleischer je zkušeným muzikálovým dirigentem a kromě toho také komponuje. Letos se mu vyplnily dva „dirigentské sny". Poprvé mohl řídit proslulý orchestr Boston Pops a uvedl jednu ze svých původních skladeb v rámci prestižního programu vážné hudby Smithsonského muzea ve Washingtonu. V tomto roce se i on vrací do Krumlova.     

„Návštěva Českého Krumlova, to byl nádherný výlet časem o šest století nazpět! Fantastické místo! Koncert byl pro mne kouzelným zážitkem.Obecenstvo bylo tak vřelé a radost byla dirigovat Symfonický orchestr Olomouc. "

Soutěžte o volné vstupenky na koncert na www.ckrumlov.cz/soutez.

Koncert pro rodiny s dětmi

Po letech se do programu Mezinárodního hudebního festivalu vrací koncert pro rodiny s dětmi. V neděli 16. srpna od 14:00 vystoupí v Pivovarské zahradě kanadský  mládežnický orchestr Calgary Youth Orchestra a dětský soubor Hájíček z Prahy. Během rodinně laděného odpoledne zazní vedle klasických skladeb, filmové melodie a také lidové písničky. Vstup na tento koncert je zdarma.

The Calgary Youth Orchestra je chloubou konzervatoře Mount Royal College v kanadském Calgary. Jde o jeden z nejlepších mládežnických orchestrů v Kanadě, který v letošní sezóně oslavil již padesát let existence. Mezi pozoruhodné koncerty lze zařadit vystoupení s Calgarským filharmonickým orchestrem, vybraní členové hráli se skupinou Finger Eleven kanadský hit Paralyzer při předávání cen Juno Awards. V rámci svých turné orchestr účinkoval též v Evropě, Austrálii, na Novém Zélandu a v Japonsku. Odchovance CYO nalezneme jak ve všech významných kanadských orchestrech tak v dalších světově proslulých orchestrech, například v Clevelandském orchestru nebo v Bostonském symfonickém orchestru. Mnozí zvítězili v prestižních národních i mezinárodních soutěžích nebo jsou členy uznávaných komorních těles, jako například smyčcových kvartet Borromeo a Cassatt.

Hájíček vznikl v roce 1998 při Základní umělecké škole Jižní Město v Praze. Uměleckým vedoucím je Jiří Janoušek. Repertoár souboru je zaměřen převážně na české a moravské lidové písně. Soubor získal řadu ocenění na soutěžích. V posledních letech se kromě folklóru věnuje také provádění klasických orchestrálních skladeb. Během své existence vycestoval několikrát do zahraničí. V roce 2007 byl pozván českou velvyslankyní v Abu Dhabi na desetidenní koncertní turné po Spojených arabských emirátech.

Další informace na www.festivalkrumlov.cz

Fotogalerie z koncertů 4. festivalového týdne

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: