aktualizováno 3. 8. 2009

 

Pozvánky na 4. festivalový týden 3. 8. - 9. 8. 2009

3. srpna 2009

V příštím týdnu pokračuje Mezinárodní hudební festival Český Krumlov dalšími koncerty a představeními.

Kvarteto Martinů zahraje v Maškarním sále

Kvarteto Martinů se festivalovému publiku se představí v Maškarním sále ve čtvrtek 6. srpna. Kvarteto vzniklo v roce 1976 na pražské konzervatoři a už během studií jeho členů na AMU zahájilo úspěšnou koncertní činnost pod názvem Havlákovo kvarteto a současně sbírali zkušenosti na interpretačních kursech u renomovaných kvartetních souborů v zahraničí. Kvarteto se zúčastnilo osmi mezinárodních soutěží, odkud si přivezlo 8 cen a 7 laureátských titulů. V roce 1985 přijalo kvarteto do svého názvu jméno českého skladatele Bohuslava Martinů a zavázalo se tak k propagaci jeho komorní hudby. Během svého působení získalo kvarteto řadu dalších významných ocenění. Jeho repertoár je velmi široký a jeho těžiště leží v oblasti české komorní hudby.

Večer v zahradě Kooperativy láká na zvučná jména českých umělců

Koncert v zahradě Kooperativy, který se uskuteční v pátek 7. srpna večer, slibuje další příjemné festivalové hudební zážitky. Pro posluchače je připraveno neobvyklé spojení strunných nástrojů (harfa, kytara a violoncello) v podání předních českých hudebníků. Při svících přednesou díla Smetany, Dusíka, Glazunova, Turina a dalších L. Brabec, K. Englichová a A. Vlčková.

Kytaristu Lubomíra Brabce není třeba příliš představovat, je známý doma i v zahraničí svou interpretací nejen tzv. vážné hudby, ale i experimenty s jinými žánry. Jeho  výkony přitahují široké koncertní publikum. Na prestižních podiích vystupuje s nejrenomovanějšími sólisty, komorními soubory  i orchestry. Odborné kritiky jej považují za hudebníka vybraného vkusu, tónu  a techniky, a řadí jej k nejbrilantnějším kytaristům světa. Jako první hudebník na světě uskutečnil  v roce 1997 koncert v šestém světadílu, v Antarktidě.

Harfistka Kateřina Englichová patří k výrazným osobnostem české harfové školy. Studovala u nás a v USA a během své dosavadní kariéry dosáhla mnoha úspěchů doma i ve světě. Spolupracovala s významnými umělci u nás i v zahraničí. Jako sólistka spolupracovala s dirigenty Z. Mácalem, J. Bělohlávkem, J. Hrůšou ad. Několik let hrála s Filadelfským orchestrem, kde měla možnost se seznámit s vynikajícími zahraničními dirigenty. Vystupuje i s dalšími symfonickými, či komorními orchestry po celém světě. Věnuje se také soudobé hudbě a celá řada skladatelů pro ni napsala skladby. Je držitelkou prvních cen prestižních zahraničních soutěží.

Violoncellistka Alžběta Vlčková absolvovala pražskou konzervatoř a hudební fakultu AMU.  V roce 1992 se stala finalistkou Mezinárodní violoncellové soutěže Beethovenův Hradec. Získala 2. cenu na Mezinárodní soutěži Bohuslava Martinů v rakouském Semmeringu. Zúčastnila se mistrovských kurzů pod vedením A. May, Z. Nelsové, St. Apolína, T. Kühne a absolvovala půlroční stáž na Konzervatoři v Paříži ve třídě prof. Rolanda Pidoux. Kromě sólové činnosti se intenzivně věnuje komorní hudbě, je členkou klavírního tria ArteMiss. Pedagogicky působí na pobočce New Yorkské University v Praze.

Soutěžte o volné vstupenky na koncert na www.ckrumlov.cz/soutez.

Karel Gott a Eva Urbanová vystoupí společně v Pivovarské zahradě

Koncert českých hvězd popového a operního nebe, Karla Gotta a Evy Urbanové proběhne v sobotu 8. srpna v Pivovarské zahradě. Pro návštěvníky a jistě i pro interprety to bude hezký a neobvyklý večer. Jako host vystoupí sopranistka Tereza Mátlová a o doprovod se postará Boom! Band.

Paní Urbanová, co očekáváte od společného koncertu s Karlem Gottem?

„Příjemný večer, hezké písničky a krásné duety s Karlem Gottem. Očekávám zejména hezké počasí, protože mé zkušenosti s Českým Krumlovem a Rusalkou na otáčivém hledišti jsou vždy spojené s deštěm a bouřkou. Tak doufám, že se špatné počasí vyhne koncertu s Karlem Gottem."

Jak často „utíkáte" od opery k jiným žánrům? Není to pro váš hlas nebezpečné?

Je to nebezpečné i náročné, ale je to výzva a ty já přijímám ráda, ale to platí i pro operní role, proto teď studuji Straussovu Salome. Je to otázka techniky zpívání a tu jsem se naučila. Neutíkám často, ale mohu říci, že velmi ráda. V letošním roce to bude 2x s Karlem Gottem a jeho orchestrem Boom Band! a hned 9. 8., tj. druhý den po koncertě v Českém Krumlově, budu mít samostatný koncert s Boom Bandem v Jaroměřicích nad Rokytnou, nazvala jsem ho Eva Urbanová - Vážně, nevážně."

Karel Gott letos oslavil významné kulaté narozeniny, co byste mu popřála?

„Co přát Karlu Gottovi? Hlavně hodně zdraví a štěstí."

Dovedete si sebe představit na jevišti v jeho letech?

„Dovedu a mám pro sebe i vyhlédnutou roli - stařenku v Janáčkově Její pastorkyni. Jenom doufám, že to jeviště v tomto věku přejdu sama. Karel Gott jeviště několikrát přeběhne, ale já asi tak svěží nebudu. Uvidíme, přeji si, aby na tomto vystoupení mi přišel Karel Gott popřát s elegancí, jak to umí jen on."

Pozvěte prosím diváky na koncert.

„Koncerty Karla Gotta jsou pro diváky vždy velkým zážitkem. A pokud jsou tací, kteří mají rádi i Evu Urbanovou, jsou srdečně zváni na koncert, kde ji mohou slyšet v jiném repertoáru, než jsou u ní zvyklí."

Soutěžte o volné vstupenky na koncert na www.ckrumlov.cz/soutez.

Další informace na www.festivalkrumlov.cz 

Fotografie z proběhlých koncertů:

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: