aktualizováno 2. 2. 2012

Kronika města Český Krumlov

Prosinec 2010

Oslavy výročí založení ZUŠ

V prvních prosincových dnech začaly oslavy 230. výročí založení nejstarší české základní umělecké školy, a to školy českokrumlovské. První přesnější zprávy o této škole pocházejí z roku 1410 (i když se v ní údajně učilo už dříve). V pátek 3. prosince se v krumlovské galerii Doxa uskutečnila vernisáž unikátních dokumentů z historie školy - fotografií, diplomů v kombinaci s výtvarnými díly žáků, v sobotu 4. prosince se uskutečnil koncert v zámecké Jízdárně.


Výstava Anne Frank - Odkaz pro dnešek

Mezinárodní putovní výstava Anne Frank - Odkaz pro dnešek zakotvila od 29. listopadu v budově českokrumlovského gymnázia. Trvala do 10. prosince a byla přístupná široké veřejnosti denně od 8 do 16 hodin. V rámci akce přijeli i dva lektoři, kteří vedli filmový workshop.


Cvičení Hasičského záchranného sboru

Hasičský záchranný sbor Jihočeského kraje, územní odbor Český Krumlov, úspěšně provedl 8. prosince taktické cvičení IZS. Jednalo se o simulovanou záchranu osob z věže Státního hradu a zámku Český Krumlov.


2. adventní neděle - Sv. Mikuláš, Advent a Vánoce v Českém Krumlově 2010Pokračování Krumlovského adventu

V neděli 5. prosince dorazil na českokrumlovské náměstí Mikuláš, čerti i andělé. Ti se postarali o hlavní zábavu a připravili i různé soutěže pro děti. Následující neděli zněly náměstím Svornosti vánoční písničky, které si připravily děti ze základních a mateřských škol, a navodily tak velmi příjemnou atmosféru. Program uzavřela Tichá noc v podání občanů různých národností. Po celý adventní čas mohly děti vhazovat do zvláštní schránky na českokrumlovském náměstí svá přání, poslední adventní neděli si pro ně přijeli pošťáci v čele s panem Kolbabou.

Fotogalerie akce Advent a Vánoce v Českém Krumlově zde.


Výstava Rok růže

Ve čtvrtek 9. prosince byla v Rožmberském paláci Pražského hradu zahájena výstava Rok růže. Hned první den ji navštívilo 1 500 zájemců. Historii rodu přibližují dokumenty a velkoformátové fotografie, které ukazují hlavní rožmberská sídla. Vedle nástinu "velkých" politických dějin návštěvníky čeká i exkurz do všedního dne dominia a příbytku aristokrata či ozřejmění nelehké úlohy ženy ve společnosti té doby. Výstava potrvá do prosince 2011. Tato výstava je první akcí, která zahájila projekt Rožmberský rok 2011 připomínající 400 let od smrti posledního Rožmberka Petra Voka.

Více o projektu Rožmberský rok zde.


Publikace o Českém Krumlově

V Mincovně českokrumlovského zámku představili 7. prosince jihočeští památkáři novou publikaci - Český Krumlov, Od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví. Je pod ní podepsáno 47 autorů a doplňují ji stovky fotografií. Dílo o 1 039 stranách je rozděleno do čtyř oddílů. První přibližuje historii a architekturu, druhý mapuje památky, třetí část si všímá života lidí a poslední díl nahlíží na město očima malířů, vědců a literátů. Kniha je doplněná stovkami černobílých i barevných fotografií. Publikace vznikala dva roky.


Oslavy vzniku souboru JitřenkaFolklórní soubor Jitřenka

Českokrumlovský folklórní soubor Jitřenka oslavil 35. narozeniny. Současný soubor má dvě oddělení - přípravné oddělení a oddělení pokročilých. Vystoupení všech bylo mimořádným zážitkem. Velkým zpestřením bylo vystoupení těch trochu odrostlejších. Sestry Vlasta Dvořáková a Vladimíra Berná tak pokračují v práci svého otce a dlouholetého vedoucího souboru pana Vladimíra Maříka.


Přerušení prací na sanaci skalního masivu

Sanace nebezpečného skalního masivu měla být dokončena do konce letošního roku. Práce jsou však přerušeny, a to kvůli nedokončeným jednáním mezi městem a ŘSD. To podle svých právníků nemůže investovat do soukromého majetku. Město má s vlastníky pozemků na skále uzavřené smlouvy o smlouvách budoucích kupních, ale ty nejsou podle ŘSD dostatečnou zárukou, že po dokončení stavby město skálu převezme skutečně do svého vlastnictví.


Studenti gymnázia bodovali v internetové matematické olympiádě

Studenti českokrumlovského gymnázia zabodovali ve tvrdé konkurenci z České republiky a Slovenska. V Internetové matematické olympiádě se tým (Carda, Brtna, Ďureje, Janíček, Duspivová, Hermann, Sršeň) umístil na skvělém 24. místě ze 176 týmů. Soutěže se navíc účastní i speciální školy, které mají matematiku jako profilový předmět.


Svíčka za Johna Lennona

Vzpomínková akce komorního charakteru se uskutečnila na českokrumlovském náměstí. Lidé přišli zapálit svíčku za legendárního Johna Lennona a společně si zazpívali několik jeho nezapomenutelných písní. Před kašnou, kde se celá akce konala, zahrál čtyři skladby Bryce Belcher, Američan žijící v Českém Krumlově.


Betlémské světlo

Jako každý rok tak i letos se uskutečnilo předání Betlémského světla od hasičů z hornorakouského okresu Freistadt. K slavnostnímu předání došlo 18. prosince v 17 hodin v kostele sv. Petra v Sonnbergu. Jeho předání veřejnosti a rozvoz do českokrumlovských obcí a osad se uskutečnilo 23. prosince.


Psí Vánoce

Tradiční Psí Vánoce se uskutečnily v českokrumlovském psím útulku v pátek 17. prosince. Lidé přinášeli různé dobroty i peníze. Přesně se jednalo o 1 134 kg granulovaného suchého krmiva. Částku 1 666 korun například předali do rukou starosty Dalibora Cardy žáci ze Základní školy T. G. Masaryka. Peníze získali ze sbírky, navíc přinesli i krmení a hračky. Během jediného odpoledne našlo dokonce pět zvířátek nový domov. Příjemnou kulisu k setkání vytvořili Krumlovští pištci, pro děti bylo připraveno vánoční cukroví, pro dospělé vánoční punč.


Nejúspěšnější sportovci Českokrumlovska

V tradičním předvánočním termínu uspořádalo Českokrumlovské sportovní a tělovýchovné sdružení ve spolupráci s obecně prospěšnou společností Pro-Sport ČK a Českokrumlovským deníkem slavnostní setkání sportovní elity regionu. Galavečer se konal v úterý 21. prosince v reprezentativních prostorách Prokyšova sálu krumlovské prelatury. Hlavním bodem bylo vyhlášení desítky nejúspěšnějších sportovců okresu za rok 2010. Vítězkou čtrnáctého ročníku čtenářské ankety o nejpopulárnějšího sportovce okresu se stala českokrumlovská badmintonistka Lucie Černá.


Medvědí Vánoce 2010Medvědí Vánoce

Již dvaadvacáté Medvědí Vánoce zažili letos tři medvědi z českokrumlovského zámeckého medvědária spolu se svým medvědářem Janem Míšou Černým a odhadem dvěma tisíci návštěvníky. Medvědi Vok, Kateřina a Marie Terezie dostali nadílku v podobě vánoček, koláčků, piškotů, zeleniny a ovoce. Velmi jim chutnala speciální medová pochoutka - vydlabaný bochník chleba naplněný medem.


Kamenná svatba

Manželé Komendovi oslavili v klubu seniorů na Vyšehradě v kruhu své rodiny 29. prosince tzv. kamennou svatbu - tj. společných 65 let. Oba svorně udávají, že receptem na dlouholetý vztah je tolerance.


Oprava Lazebnického mostu

Dodavatelská firma, která před rokem a půl rekonstruovala Lazebnický most, uznala reklamaci a pustí se do jeho oprav. Některá místa opravené nosné železné konstrukce začala opět rezivět. Práce ba měly začít na konci dubna nebo na začátku května a dokončeny by měly být do 20. června, aby nenarušily turistickou sezónu.


Nezaměstnanost

Nezaměstnanost v regionu stoupá. Počet uchazečů o práci překročil historické maximum. V prosinci bylo evidováno 988 žadatelů o práci. Mezi novými žadateli převládají muži - hodně lidí skončilo ve stavebnictví. Kromě zedníků a omítkářů přišli o práci kuchaři-číšníci, prodavači, tesaři, truhláři, pokrývači, instalatéři a malíři. Na úřadu práce se ocitli i lesní dělníci, lidé zabývající se pěstební činností nebo těžbou dřeva. Nezaměstnanost na Českokrumlovsku vystoupala na 11,4 procenta. Přitom volných míst bylo na konci roku jenom 129. Na jedno volné místo tak vycházelo 31,3 adepta na práci. Hůře je na tom pouze okres Tábor (32,1 adeptů na jedno volné místo).


Počasí

Hned první prosincový den uvízly v pasti dlouhých kolon (směrem na České Budějovice, Kaplici, Větřní, Černou v Pošumaví) sypače. Napadlo nebývalé množství sněhu a teploty klesly téměř k mínus 20 ° C. Teprve koncem týdne se počasí zlepšilo, v noci na neděli 5. prosince už bylo jen -10 °C. V následujícím týdnu se začalo pomalu oteplovat, v úterý 7. prosince byly chodníky jedna velká klouzačka, ve středu 8. prosince nebylo po sněhu ani památky. Od čtvrtka se vrátilo chladnější počasí a teplota zůstávala mírně pod nulou. Velmi špatná situace byla na silnicích 15. prosince, kdy kvůli hustému sněžení zkolabovala doprava na mnoha silnicích i na železnici. V noci klesala teplota místy až na mínus 20 °C, přes den se pohybovala od mínus 6 °C do mínus 11 °C. Vltavu pokryla vrstva ledu. V noci na 20. prosince se oteplilo na 2 °C pod nulou, k ránu ukázal teploměr 2 °C nad nulou a začalo pršet. Po ránu byly chodníky i silnice pokryty zledovatělou vrstvou. Koncem měsíce vytrvale mrzlo, teploty se dostaly opět až k mínus 20 °C. 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: