aktualizováno 7. 11. 2012

Kronika města Český Krumlov

Duben 2011

Městské divadloProhlídka Městského divadla pro děti

Personál Městského divadla umožňuje školám prohlídky všech částí divadla, aby děti poznaly, jak to v divadle chodí a jaký je to složitý organismus. V pátek 1. dubna přijely na Noc s Andersenem děti z Kaplice. Ředitel divadla Jan Vozábal je provedl celým divadlem, děti uviděly i zákulisí, v kostymérně si s nadšením vyzkoušely dobové kostýmy. Děti hodnotily návštěvu divadla jako nezapomenutelný zážitek.

 

Vodné a stočné

Od 1. dubna 2011 začaly platit aktualizované ceny pro vodné a stočné ve dvousložkové podobě. Tyto změny schválila rada města souběžně s aktualizací smlouvy o nájmu vodohospodářského majetku města v Českém Krumlově. Celková cena za vodné a stočné tak od dubna vzroste o 8,66 %.

Záchranáři

První dubnový víkend se českokrumlovští záchranáři v Neratovicích zúčastnili jednoho ze čtyř nominačních závodů na letošní mistrovství Evropy juniorů, které se koná v září v Dánsku. Svěřenci českokrumlovské Vodní záchranné služby ČČK zde celkově zvítězili mezi muži i ženami, úspěšní byli i v jednotlivých věkových kategoriích. Nejlepšího umístění dosáhla Natálie Berounská, Pavla Gallistlová, Aleš Berounský, Jan Kodým. Dobře se umístili i Kristina Lukšová, Filip Tesař, Daniel Květoň, Jan Lukš.

Zahájení turistické sezóny

V sobotu 2. dubna byla slavnostně zahájena turistická sezóna. Parta nadšenců připravila na podzim novou tradici a teď na ni navázala. Turistickou sezónu odemkla Dvorská slavnost pro Petra Voka z Rožmberka, které se zúčastnil i jeho bratr Vilém. V Prokyšově sále Prelatury vystoupili Krumlovští pištci a zatančila skupina historických tanců Fioretto. Poté se od Městského divadla vydal ulicemi města kostýmovaný průvod, který prošel zámkem a zamířil do zámecké zahrady. Na zámku přivítal pány bratry z Rožmberka krumlovský hofmistr a pak se šlechta odebrala k uvítací hostině v krčmě Markéta. Zahájena byla i sezóna na hradech a zámcích. Českokrumlovský zámek tak uvítal prvních 319 zájemců.

Práce na skále

Od 4. dubna 2011 byly obnoveny práce na sanaci skalního masívu v ulici Pod Kamenem nad silnicí I/39 v Českém Krumlově. Předběžná dohoda mezi městem a ŘSD zní, že do konce července budou práce hotové a v prvním srpnovém týdnu bude komunikace pod skálou uvedena do původního stavu.

Cvičení hasičů

V sobotu 9. dubna se do areálu policejní střelnice v českokrumlovské části Domoradice sjelo 56 velitelů a 68 strojníků z 30 sborů dobrovolných hasičů z celého Českokrumlovska. Jejich úkolem bylo vyprostit zraněnou osobu z havarovaného vozidla, správně si nasadit dýchací masku anebo vyskládat pytle naplněné pískem v takovém úhlu, aby tvořily co nejúčinnější bariéru proti velké vodě. Profesionální hasiči předávali své zkušenosti dobrovolným hasičům. Od zdravotnic ČČK se dozvídali nejnovější poznatky z oblasti poskytování první pomoci.

Jihočeští dobrovolníci

Za nezištnou pomoc převzali v úterý 12. dubna jihočeští dobrovolníci ocenění Křesadlo. Mezi oceněnými byla i paní Františka Kuncová z Českého Krumlova, která obětavě pracuje v českokrumlovském Informačním centru pro seniory.

Změny na Městském úřadě

Město Český Krumlov vypsalo výběrová řízení na několik pracovních pozic Městského úřadu. O ukončení výkonu funkce požádal mimo jiné tajemník úřadu Jindřich Fadrhonc. Vedením Městského úřadu je dočasně pověřen právník Radim Rouče.

Aktualita z 19. 4. 2011 - Tajemník městského úřadu končí ve funkci

Velikonoční trhy na náměstí Svornosti 2011Velikonoční jarmark

Od čtvrtka 21. dubna byl na českokrumlovském náměstí tradiční jarmark. Stánků bylo sice méně, ale návštěvníci města tržby určitě zvýšili. Zájem byl nejen o velikonoční zboží, ale i o občerstvení. Vzhledem ke krásnému počasí bylo náměstí plné.
Farmářské trhy

V sobotu 23. dubna nabídli farmáři poprvé své zboží i v Českém Krumlově. Ve dvoře kavárny a pekárny Deli 99 u Budějovické brány se jich sešlo několik a o jejich zboží byl velký zájem. Krátce po otevření trhů bylo jejich zboží skoro vyprodáno. Trhy pak pokračovaly každou sobotu.

Pašijové hry

Po roce se na Tramín vrátily pašijové hry. Členové hořické pašijové společnosti opět předvedli hru o ukřižování Ježíše Krista. Současné představení se hrálo podle textu Jindřicha Pecky, na hudební motivy Jaroslava Krčka, v nastudování Antonína Bašty, v kostýmech Aleny Strašrybkové. Dopolední generálku navštívilo asi 100 diváků, odpoledne jich přišlo téměř 200. Proti loňsku se počet návštěvníků zvýšil. Prostředí kláštera nabídlo specifickou atmosféru, herci i diváci prožívali představení opravdu naplno.

Vodní záchranáři

Na mistrovství republiky seniorů potvrdili českokrumlovští vodní záchranáři výbornou formu. Tým ve složení Natálie a Aleš Berounští, Kristýna Lukšová a Jan Kodým přivezli z Hradce Králové deset medailí. Natálie Berounská vybojovala čtyři zlaté v individuálních disciplínách a stala se mistryní České republiky. Její bratr zvítězil třikrát a upevnil si pozici v čele nominační tabulky na mistrovství Evropy seniorů, které se uskuteční ve španělském Alicante. Jan Kodým obsadil druhé a třetí  místo v individuálních disciplínách, spolu s Alešem ještě vybojoval třetí místo v týmové disciplíně záchrana pomocí lana. Celá čtveřice se umístila dvakrát druhá a jednou třetí ve štafetách.

Badminton

Mladí českokrumlovští badmintonisté (v kategorii staršího žactva do patnácti let) se v Benátkách nad Jizerou stali mistry České republiky. Výprava ve složení Sabina Milová, Nela Kavalírová, Zuzana Sládková, Dominik Kolouch, Petr Janota, Jiří Novotný a Dario Siviglia vedená Radkem Votavou a Jaromírem Novotným tak zopakovala úspěch žákovského družstva, které získalo titul mistra republiky před pěti lety. V kategorii mladších juniorů získali v Brně českokrumlovští třikrát zlato. Ve dvouhře dívek zvítězila Lucie Černá. Ta spolu s Jaromírem Janáčkem zabodovala i v mixu. Janáček spolu s domácím Adamem Mendrekem zvítězili ve čtyřhře, stříbrnou medaili ve čtyřhře vybojovaly Černá se Sabinou Milovou.

Egon Schiele Art centrumUnikátní kolekce Historie na podpadku v Egon Schiele Art centru

Vernisáž nové výstavy se uskutečnila ve čtvrtek 28. dubna 2011. Výstava nese název Umění v každodennosti a potrvá do konce října. Mimořádný zájem vzbudila unikátní kolekce Historie na podpatku, kterou dovezla z kanadského Toronta Sonja Bata, zakladatelka a ředitelka Bata Shoe Muzeum.Krumlovský hastrman

V rámci 6. ročníku Krumlovského hastrmana odstartoval v sobotu 30. dubna v Českém Krumlově Mezinárodní veřejný závod v ploutvovém plavání o putovní pohár starosty města. V náročném závodě si mezi 37 závodníky vydobyl prvenství Filip Toul z PF České Budějovice. Druhé a třetí místo obsadili sourozenci Aleš a Natálie Berounští. Čtvrtý byl Daniel Květoň. Závod pořádala VZS ČČK Český Krumlov a Horních Rakous a českokrumlovské občanské sdružení PRO-SPORT.

Počasí

 Začátkem dubna se noční teploty pohybovaly kolem nuly, někdy i mírně nad nulou, ale denní teploty byly blíže k létu – o prvním dubnovém víkendu ukazoval teploměr 17 – 18 °C, oba dny bylo jasno a svítilo sluníčko. Velmi teplo bylo na celém území republiky, na několika místech padly teplotní rekordy. Chladnější byly stále noci a rána. Celý druhý dubnový víkend bylo krásně, v úterý 12. dubna se velmi ochladilo, ve dne se teplota držela kolem 5 °C, v noci sice neklesala pod nulu, ale u nuly zůstávala. Ve vyšších polohách znovu napadl sníh, níže vydatně pršelo. Teprve o víkendu se znovu oteplilo. Teplé počasí vydrželo až do Velikonoc. Závěrečný dubnový týden byl teplý.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: