Kronika města Český Krumlov
Červen 2011
Švédští tanečníci vystoupili na náměstí
V pondělí 6. června se nečekaně pobavili návštěvníci i obyvatelé Českého Krumlova. Skvěle nacvičené vystoupení předvedlo deset tanečníků akademického orchestru university v Linköpingu ve Švédsku. Na svém turné po Evropě se zastavili i v Českém Krumlově.
Mezinárodní konference Požární ochrana hmotného kulturního dědictví
Ve dnech 8. a 9. června 2011 se konala v Českém Krumlově 5. mezinárodní konference Požární ochrana hmotného kulturního dědictví. Jejím pořadatelem byla Profesní komora požární ochrany ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a Hasičským záchranným sborem České republiky. Účastníci konference měli možnost vidět nejen některá konkrétní zajištění ochrany památek na historických budovách v Českém Krumlově, ale i připravenost zásahových jednotek. Příslušníci HZS JčK ÚO Český Krumlov připravili i doprovodný program. Před Jízdárnou, kde konference probíhala, prezentovali ukázky historické techniky a společně s místní JSDHO Český Krumlov předvedli 9. června zásah na simulovaném požáru Mincovny Státního hradu a zámku Český Krumlov. Trvalo sedm minut, než se dostali na místo, kde byl ohlášen požár. Během čtvrt hodiny požár lokalizovali, uhasili, vynosili ohrožené historické předměty a cvičení ukončili.
Regionální muzeum o Muzejní noci
V letošním roce, kdy uplynulo 400 let od smrti posledního Rožmberka, si toto výročí připomnělo Regionální muzeum výstavou, jejíž vernisáž se uskutečnila 11. června při příležitosti Muzejní noci. Návštěvníci mohli zhlédnout dobové kostýmy Petra Voka, Viléma, Evy a Bohunky. Kostýmy vznikly v dílně divadelních kostýmů Městského divadla, švadleny na nich pracovaly tři měsíce. Jsou vyrobeny ze sametu nebo ručně tkaného hedvábí, jsou pečlivě propracované včetně doplňků (např. specifické knoflíky).
V rámci programu vystoupil vokálně instrumentální soubor starých nástrojů Chairé Příbram a soubor historických tanců Fioretto Český Krumlov. Kvůli nepříznivému počasí se vystoupení uskutečnila v prostorách muzea.
Slavnosti pětilisté růže
Tématem letošního ročníku je událost z roku 1611, kdy Petr Vok z Rožmberka ochránil jižní Čechy od plenění Pasovských. V programu slavností se představilo na deseti scénách více než šedesát souborů, do průběhu se zapojilo 230 organizátorů a pořadatelů. Zhruba 650 rytířů, kejklířů, bubeníků a velmožů prošlo v sobotu 18. června Českým Krumlovem. Večer město rozzářilo 350 lidí s 250 pochodněmi. Ozdobou pátečního večera měl být koncert Alana Stivella, mistra keltské harfy. Koncert se uskutečnil v Pivovarských zahradách, tedy v místě, kde podle archeologů stávalo keltské sídliště. Bohužel koncert navštívilo velmi málo diváků, místo předpokládaných 1 500 přišlo pouze 350 platících posluchačů.
Prodělek letošních slavností se prohloubil o osm set tisíc korun. Pořadatelé tak dostanou pro příští rok o tuto částku méně – rozhodlo o tom zastupitelstvo města. Letošní tržby byly nejnižší za posledních deset let. Svůj velký podíl mělo velice nepříznivé počasí, konkurence podobných akcí v jiných místech, malá návštěvnost koncertu Alana Stivella.
Katalog s programem akce Slavnosti pětilisté růže 2010 zde.
Fotogalerie akce zde.
Zasedání Výboru UNESCO v Paříži mimo jiné o otáčivém hledišti
Ve dnech 19. – 29. června zasedal v Paříži Výbor UNESCO a mimo jiné řešil i českokrumlovskou točnu. Jako pozorovatel se zasedání zúčastnila místostarostka Jitka Zikmundová. Těsně po ukončení jednání to vypadalo, že nehrozí nutnost odstranění točny. Poté, co byl na internetu zveřejněn zápis z jednání této organizace, se zdá, že je všechno jinak. Názory odborníků, politiků i veřejnosti se rozcházejí. Některé agentury přinášejí zprávy, že UNESCO požaduje urychlené odstranění točny. Místostarostka, která má k dispozici anglickou verzi usnesení a neoficiální překlad, tvrdí, že se nehovoří o demontáži, ale o tom, aby se našlo řešení, které by zabránilo poškození památky, tedy zahrady.
Festival komorní hudby 2011
Barokní noc na českokrumlovském zámku zahájila Festival komorní hudby 2011. Návštěvníci se tak mohli v pátek 24. a sobotu 25. června ocitnout o 300 let zpátky. Na IV. zámeckém nádvoří je tradičně přivítali harlekýni, veselí tanečníci a hudebníci. V zámeckých sálech se pak návštěvníků ujala šlechta a vtáhla je na barokní ples, který byl ozdoben tanečním, baletním a divadelním vystoupením. Nechyběly bohatě prostřené stoly. Poté se návštěvníci přesunuli do barokního divadla, kde se zaposlouchali do barokní opery F. L. Gasmanna La Contessina v podání souboru Capella regia. Pak odvedli herci diváky krytou zámeckou chodbou do zahrady, kde byla připravena hostina. Nezapomenutelným dojmem působilo osvětlení zahrady stovkami svící. Slavnost vyvrcholila barokním ohňostrojem. Festivalový program pokračoval v klášterním kostele, v Maškarním sále na zámku a na terasách hotelu Růže.
Katalog s programem akce zde.
Fotogalerie akce zde.
Počasí
Začátek června přinesl oblačné až polojasné počasí, s teplotami mírně přes 20 °C. Stejný ráz počasí vydržel i celý následují týden. Bylo stále velmi teplo, občas mírně sprchlo. Nejvíce bohužel pršelo v sobotu o Slavnostech pětilisté růže. Poslední červnový týden bylo velmi teplo, teploty vystupovaly nad 25 °C. Změna přišla až 30. června večer – výrazně se ochladilo, v noci dokonce pršelo.