Kronika města Český Krumlov 2016
Dům na půl cesty v roce 2016
Dům na půl cesty se nachází v klidném prostředí Blanského lesta, ve Vyšném čp. 39.
Kapacita zařízení:
Jedná se o 3 byty se šesti lůžky, jeden byt byl předělán na klubovnu pro potřeby klientů. Mohou zde být ubytováni chlapci i dívky. Dále je zde byt 3+1 pro správce (sociálního pracovníka) Domu na půl cesty.
Okruh osob, kterým je služba určena
Tato služba je určena mladým lidem ve věku od 18 do 26 let:
a) odcházejícím ze zařízení ústavní péče (prioritně především z Dětského domova Horní Planá, případně z ostatních zařízení)
b) osoby z ústavních zařízení, mající trvalé bydliště v regionu Český Krumlov
c) bez rodinného zázemí nebo s rodinným zázemím patologickým
Povinností klientů je dodržovat Domácí řád DNPC, hradit měsíční nájemné tj. max. 2 480 Kč, což činí 80 Kč za den, kde jsou zahrnuty i služby. Klienti si sami perou a za použití jedné pračky platí 10 Kč. Klienti musí řádně pracovat, nebo být v evidenci Úřadu práce v Českém Krumlově. Další povinností klientů je dle domovního řádu zabezpečovat úklid společných prostor, a to po týdnu formou služeb.
Smlouva o poskytnutí sociální služby se uzavírá na dva měsíce (může být prodloužena), délka pobytu klientů je individuální, záleží na rychlosti adaptace klientů v sociálním kontextu. Maximální hranice pobytu klientů v zařízení je jeden rok, pouze ve výjimečném případě lze tento pobyt prodloužit.
Organizace:
Zřizovatelem Domu na půl cesty s dětmi je město Český Krumlov, v organizační struktuře je pod Odborem školství, sportu a mládeže. Statutárním zástupcem domu je starosta města Mgr. Dalibor Carda.
Využití Domu na půl cesty:
V roce 2016 bylo umístěno v zařízení celkem 5 klientů, z toho 4 chlapci. Průměrný věk klientů činil 19 let. Během roku odešli 4 klienti, jeden je v zařízení dosud. Uplatnění na trhu práce našli 2 klienti, jeden byl již zaměstnán, jedna klientka byla gravidní. Klienti jsou převážně z dětského domova a výchovných ústavů. Více než polovina mladých lidí po odchodu z Domu na půl cesty se začlenila do běžného života bez větších problémů.
Se všemi klienty se dle individuálního plánu pracovalo na vyřešení jejich nepříznivé sociální situace. Nejčastěji k nám byli přijati klienti po dosažení zletilosti opouštějící zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy, z důvodu narušení rodinných vazeb, nebo nevhodných podmínek pro dokončení vzdělání, těhotenství. Často stanovenými cíli u všech klientů bylo hospodaření s finančními prostředky, vedení domácnosti (např. praní, žehlení, úklidy, vaření), vyřízení dávek hmotné nouze a dávek SSP, registrace na ÚP, stanovení výživného, dokončení vzdělání, nalezení zaměstnání atd.
V některých případech bylo klientům zprostředkováno speciální poradenství s odborníky, např. bezplatné právní poradenství, psycholog či psychiatr.