aktualizováno 6. 5. 2013

Férová snídaně v Českém Krumlově 2013

aktualizováno 7.5.2013

Rádi bychom Vás informovali o konání již třetího ročníku happeningu Férová snídaně ve vašem městě. Tento veřejný nekomerční piknik se uskuteční 11. května 2013. V Českém Krumlově proběhne na terase u Fair trade krámku v Dlouhé 92 od 9: 00 hodin.

Na akci se sejdou příznivci fair trade, aby společně posnídali na veřejném místě fairtradové a lokální potraviny a vyjádřili tak podporu produktům, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce. Připojí se tak ke statisícům lidí po celém světě, kteří tento den slaví Světový den pro fair trade.

Účastníci si sami přinesou fairtradové potraviny jako kakao, kávu, čaj, ale například i domácí chleba upečený z místní mouky. „Hlavním tématem letošní snídaně je fair trade v každodenní životě. Chceme upozornit na to, že podpořit lidi, kteří pro nás pěstují kakao nebo kávu, můžeme každý den," uvedl Stanislav Komínek z neziskové organizace NaZemi, která akci zastřešuje.

„Zatímco v roce 2011 snídali produkty se známkou Fairtrade a potraviny z lokální produkce lidé ve 41 českých a moravských městech, v loňském roce se jejich počet zvýšil již na 57," doplnil k předešlým ročníkům Komínek.

Doprovodný program férové snídaně v Českém Krumlově od 10:00 hod

Albert Hrom Mynář
Nejstarší techniky rozdělávání ohně (tření dřev, křesání atd.) - praktické ukázky

Jiří George Chládek
Povídání o výrobě a používání prehistorických zbraní, zbraně severoamerických indiánů
(pazourkové hroty, nůž s kamennou čepelí, palice z bizoní čelisti, luky šípy atd.) - praktické ukázky

Jiří Bloch:
Jak se vařívalo ve starých kuchyních, pečení v pecích, vybavení černých kuchyní, příklady z Českého Krumlova - přednáška s dataprojekcí

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách www.ferovasnidane.cz.

Rostoucí zájem o produkty fair trade v České republice je patrný rovněž z nárůstu maloobchodního obratu. Ten v roce 2011 dosáhl výše 92 milionů korun, což je o 15 % více než v roce 2010.

Fair trade je způsob obchodu dávající drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům z tzv. rozvojových zemí příležitost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, má jistotu, že za ním nestojí například zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí. Světový den pro fair trade se v ČR slaví již desátým rokem, férově snídat se bude potřetí.

Zde najdete krátký videoklip, kterým organizátoři snídaně zvou veřejnost na tuto akci: http://youtu.be/QibqLnRnIis

Pozvánka na Férovou snídani 2013

Související odkazy

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: