aktualizováno 30. 4. 2009

 

Diskusní setkání s Janou Hybáškovou a Jiřím Šedivým na téma evropské integrace a Lisabonské smlouvy

30. dubna 2009

 

CPDM - titulkaV úterý 14. dubna 2009 se od 14.00 hodin v Jezuitském sále hotelu Růže v Českém Krumlově uskutečnilo diskusní setkání s  europoslankyní paní Janou Hybáškovou a  generálem Jiřím Šedivým, bývalým náčelníkem generálního štábu Armády České republiky.

Toto setkání  připravilo pro studenty, pedagogy a další veřejnost Centrum pro pomoc dětem a mládeži, o.p.s. Český Krumlov jako jednu z aktivit projektu Evropa na vlastní kůži, který je součástí kampaně MŠMT ČR Evropa mladýma očima.

Mezi základní obsahová témata setkání byla zařazena tato témata: vývoj evropské integrace, evropské institucionální snahy a problematika  Lisabonské smlouvy. Paní europoslankyně Jana Hybášková svůj výklad přizpůsobila účastníkům, tzn. především mladým lidem.

V rámci svého vystoupení osvětlila účastníkům stručně historické počátky a průběh integračních evropských procesů a především jejich důvody, smysl a cíle. V další části pak vysvětlila ze svého pohledu základní smysl Lisabonské smlouvy a její dopady jednak na Evropu jako celek a jednak na jednotlivé členské státy Evropské unie. Její vystoupení bylo pojato nejenom z pohledu „europolitika" - poslance Evropského parlamentu. Významné bylo, že paní Hybášková mohla hovořit také z pohledu matky, která má dvě dcery, jež jsou také  ve studentském věku a se kterými řeší také „evropská témata". Paní Hybášková tak mohla mladým účastníkům setkání přiblížit „evropskou problematiku a evropské příležitosti" i z pohledu svého opravdu osobního. Účastníci diskuse tak nebyli zatěžování žádnými frázemi  ani definicemi. Naopak její informace a stanoviska byla nenucená a pro mladé lidi velmi motivační a to jak v obecné pohledu na Evropu, tak i směrem k možnostem využívání konkrétních příležitostí, které Evropská unie mladým lidem nabízí.  

Velmi zajímavé bylo pak navazující vystoupení pana Jiřího Šedivého, který se zabýval evropskou integrací a Lisabonskou smlouvou z pohledu širších světových geopolitických souvislostí a zahraniční i bezpečnostní politikou Evropské unie.       

Závěrečná část setkání pak byla věnována diskusi.

Jana Peňáková a Vlastimil Kopeček

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: