aktualizováno 13. 3. 2012

Digitalizace českokrumlovského kina dokončena

aktualizováno 29.02.2012

Během posledního únorového týdne proběhla v Kině J&K Český Krumlov digitalizace projekční technologie. Návštěvníci kina se dočkají kvalitnějšího obrazu i populárních 3D projekcí a zejména se mohou těšit na uvádění premiér bez větší časové prodlevy. Digitalizace umožní i sportovní či hudební přímé přenosy.

Nová éra kinaDigitalizace Kina J&K Český Krumlov

Nová éra českokrumlovského kina odstartuje 1. března 2012. První digitální projekcí bude oscarový hit Hugo a jeho velký objev ve 3D. Vzhledem k tomu, že se jedná o rodinný film, bude projekce zahájena netradičně již od 17 hodin.

Březnový program kina naznačuje nové možnosti, které s sebou přináší digitální projekce. Ta umožňuje jednak větší žánrovou pestrost a zejména uvádění filmových novinek bez většího zpoždění za tuzemskou premiérou. Pro návštěvníky jsou kromě filmových hitů ve 3D připraveny české premiéry (Signál, Láska je láska, Okresní přebor), 3D dokument Velké podmořské dobrodružství, komponovaný večer dokumentárních filmů Expediční kamera nebo cestovatelskou přednášku s dataprojekcí. Zachována zůstanou představení filmového klubu.

Digitalizace se odrazí i ve zvýšení cen vstupného. Nejvíce diváci zaplatí za 3D projekce (nejdražší premiérové filmy až 165 Kč, běžně 129 Kč), novinkové filmy ve 2D budou stát do 100 Kč. Ceny vstupenek na přestavení filmového klubu zůstanou nezměněny (79 Kč). Minimální cenu vstupenky určují distributoři filmů, provozovatel kina ji nemůže snížit.

Dalším nákladem pro návštěvníky budou brýle pro 3D představení. Návštěvník si před představením brýle zakoupí za 30 Kč. Ty však zůstávají v jeho vlastnictví a může je opakovaně používat. Kinu díky tomu odpadnou náklady na opakované vybírání a čištění brýlí, systém je tím pádem zároveň ekologičtější.

Digitalizace Kina J&K Český KrumlovDigitalizace začala již před rokem

Přípravné práce na digitalizaci kina začaly už více než před rokem. Bylo nutno připravit zadávací dokumentaci pro výběrové řízení na zhotovitele a žádost o dotaci. Od Státního fondu pro podporu české kinematografie obdrželo město na projekt digitalizace 800 tisíc Kč.

Z elektronické aukce, která proběhla 21. prosince 2011, vzešla vítězně společnost VDI Meta - výrobní družstvo invalidů, jejímž subdodavatelem je v oboru renomovaná společnost AV Media. Výsledná cena zakázky klesla během e-aukce z původně plánovaných 3,8 milionu Kč na výsledných 3.235.294 Kč. Úspora oproti plánované ceně činí takřka 600 tisíc Kč.

Samotná digitalizace byla provedena od 20. do 29. února 2012. Instalován byl DCI projektor Christie, DCI server DOREMI a řada dalších komponentů pro ovládání systému. Zvukový řetězec byl rozšířen na konfiguraci 7.1. Dále byl nainstalován systém pro přehrávání 3D obsahu DepthQ a nové stříbrné plátno, které je díky větší odrazivosti pro tento systém nutné. Pro příjem alternativního obsahu (hudební či sportovní přímé přenosy) byl na střechu kina umístěn HD satelit.

"Digitalizace kin v ČR probíhá už více než tři roky. Za tu dobu technologie pokročila zase o kousek dále a já jsem rád, že v našem kině máme nainstalovány ty nejkvalitnější v současnosti dostupné komponenty, což se projevuje i na kvalitě projekce, která je na špičkové úrovni," doplnil provozovatel kina Jan Jiřička.

Digitalizace jako první krok...

Do konce roku 2012 bude probíhat "zkušební provoz" kina, jehož cílem je ověřit fungování a finanční náročnost nového systému. Během této doby bude vypsáno výběrové řízení na provozovatele celého objektu kina od roku 2013. "Požadavkem města bude, aby celá budova kina fungovala jako kulturní centrum, které bude mít význam nejenom pro návštěvníky filmových projekcí, ale i pro obyvatele okolních domů a sídlišť, školy a volnočasové aktivity," sdělila místostarostka Jitka Zikmundová.

Průběžně aktualizované informace o městě Český Krumlov či o aktivitách Městského úřadu Český Krumlov sledujte na webových stránkách www.ckrumlov.cz/obcan.

Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: