aktualizováno 29. 6. 2022

COOP otevřel na Horní Bráně automatickou prodejnu

Síť COOP včera otevřela v Českém Krumlově automatickou prodejnu, kde lze nakupovat 24 hodin denně sedm dní v týdnu. Pro nakupující tak nebude už problém pořídit nákup v jimi zvoleném čase a bez front.

Zatímco historicky první automatická prodejna v České republice otevřená sítí COOP v březnu ve Strakonicích je malým městským obchodem, který využívají zákazníci k menším nákupům, krumlovská prodejna je z pohledu velikosti standardní samoobsluhou. Zákazníci si tak mohou vybírat z daleko širší nabídky zboží, která zahrnuje více než čtyři tisíce položek.

Prodejna v Českém Krumlově je na hranici historického centra a zároveň v blízkosti řady administrativních budov a firem. Pro obyvatele města, zaměstnance firem i tuzemské turisty tak nabízí časově flexibilní a rychlý nákup bez složitého cestování. „Udržet delší otevírací dobu je s ohledem na mzdové náklady komplikované, zároveň však víme, že části zákazníků standardní otevírací doba nestačí, automatický prodej je řešením celé situace,“ vysvětluje Lukáš Němčík, ředitel rozvoje a marketingu sítě COOP.

Automatická prodejna funguje v hybridním režimu, tzn. že během standardní otevírací doby je tam vždy k dispozici personál.

Prodejna prošla částečnou rekonstrukcí, v rámci které byly také instalovány technologie snižující energetickou náročnost. Například prodejna je nyní částečně vytápěna díky systému rekuperace teplem z kompresorů a v prodejně jsou též instalovány úsporné chladící vitríny. Celkově prodejna funguje jako centrum služeb, protože jsou u ní instalovány výdejní boxy, bankomat, či třeba automat na kávu.

Zákazníci nemají s nákupem bez personálu problém

Aby zákazníci mohli nakoupit v automatickém režimu, musí mít bankovní identitu a staženou speciální aplikaci. Samotná platba pak probíhá prostřednictvím běžné samoobslužné pokladny. Celý prostor prodejny je v návaznosti na zavedení nového konceptu pod kompletním dohledem kamerového sytému napojeného na pult centrální ochrany. Toto napojení umožní řešit případné komplikace i případnou ochranu proti nepoctivým zákazníkům. Zákazníci také mohou využít nouzové tlačítko či se spojit s vzdálenou ostrahou. „Doposud jsme však nezaznamenali žádné technické problémy, a dokonce ani případy krádeží či vandalismu. Stejně tak nebylo zatím využito ani připojení prodejny na pult centrální ochrany,“ komentuje zkušenosti Lukáš Němčík.

Bankovní identita spolehlivě identifikuje zákazníka

Bankovní identitu (BankID) ve spolupráci se státem podporuje sdružení největších bank působících na českém trhu. Z pohledu automatických prodejen je důležité, že díky bankovní identitě lze jednoduše a spolehlivě identifikovat zákazníka. Díky této digitální občance se také výrazně zjednodušuje komunikace s úřady či využívání různých digitálních služeb u soukromých společností, kde je třeba prokazovat totožnost. Dnes má bankovní identitu prakticky každý, kdo využívá internetové bankovnictví.

Automatické obchody díky ní také „poznají“ zákazníky mladší 18 let a těm neumožňují nákup v automatickém režimu, aby si nemohli nakoupit alkohol či tabákové výrobky.

Jak probíhá nákup

  1. Stáhněte si mobilní aplikaci Contio (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.contio.app)
  2. Zaregistrujte se do aplikace Contio – automatická prodejna COOP Strakonice
  3. Pro vstup do obchodu použijte QR kód ve svém mobilním telefonu.
  4. Vezměte si košík a nakupujte
  5. U pokladny naskenujte zboží
  6. Potvrďte nákup a zaplaťte platební kartou/mobilním telefonem
  7. Pro odchod z prodejny naskenujte opět QR kód z aplikace

Jak je prodejna zabezpečena proti krádežím

  • Každý zákazník je jednoznačně identifikován prostřednictvím bankovní identity.
  • Prostor automatických prodejen je kompletně pokryt kamerovým systémem.
  • Prodejna je napojena na pult centrální ochrany, přičemž při každém vstupu zákazníka do prodejny je systém aktivován.

Automatická prodejna COOP, zdroj: oKSAutomatická prodejna COOP, zdroj: oKSAutomatická prodejna COOP, zdroj: oKSAutomatická prodejna COOP, zdroj: oKSAutomatická prodejna COOP, zdroj: oKSAutomatická prodejna COOP, zdroj: oKS

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: