aktualizováno 21. 9. 2022

V pátek odstartují Svatováclavské slavnosti, potrvají šest dní

Poslední zářijový víkend patří v Českém Krumlově Svatováclavským slavnostem, které letos slaví jubilejní 20. ročník. A stejně jako každý rok se k nim připojí i Mezinárodní folklórní festival.

Po roce se do města vrací program Svatováclavských slavností, který bude probíhat od pátku 23. až do středy 28. září. Obyvatelé i návštěvníci se mohou těšit na bohaté hudební, taneční i gastronomické zážitky.

Svatováclavské slavnosti mají atmosféru přátelského setkání. Konají se v klidnějším období, kdy město už není tolik zahlceno turisty, proto mají spíš ráz sousedských slavností. Do programu je zapojeno spoustu místních souborů a spolků, což dělá akci oblíbenou zejména mezi obyvateli,“ uvádí Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov, které je organizátorem slavností.

Hlavním dějištěm bude náměstí Svornosti, kde od pátku do neděle bude stát Svatováclavský jarmark a proběhnou zde mnohá vystoupení v rámci Mezinárodního folklórního festivalu. Žít to bude ale v celém historickém centru zejména pak v areálu Klášterů, kde se zabaví děti i dospělí.

V pátek na náměstí Svornosti proběhne oficiální zahájení slavností starostou města Daliborem Cardou. Hudební doprovod zařídí domácí kapela Lakomá Barka legendární folková kapela Nezmaři a hudební osobnost Michal Prokop a jeho kapela Framus Five.

Účastníci 21. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu roztančí Seminární zahradu, Širokou ulici a Klášterní dvůr. Do Českého Krumlova dorazí účinkující z Čech, Moravy, Polska nebo Izraele.

Fanoušci folkloru mohou páteční večer strávit v Krumlovském mlýně za zvuku muzik folklorních souborů. Pro ostatní tu bude koncert Pocta Edith Piaf v Synagoze nebo autorské čtení s hudebním doprovodem v Prádelně.

V sobotu bude náměstí Svornosti žít folklorem. Po celý den budou vystupovat účastníci Mezinárodního folklórního festivalu. Večer proběhne tradiční slavnostní předání portepee novým členům granátnické gardy a jejich uvedení do služby a nebude chybět i dechovka v podání Malé dechové hudby Doubravanka

Václavové a Václavky by neměli zapomenout na registraci a podpis v pamětní knize Svatováclavských slavností na náměstí Svornosti, kde také večer proběhne společné setkání nositelů těchto jmen.

V Klášterním dvoře bude vznikat busta sv. Václava, kde všichni mohou přiložit ruku k dílu. Vyrábět se bude helmice, kopí, praporec a další charakteristické doplňky.

Milovníci vína ocení Zahradní degustaci vín v Klášterní zahradě. Na výběr budou vína z Čech, Moravy, Rakouska, Itálie, Německa i Španělska. Rodiče svým ratolestem během degustace mohou zpestřit čas zábavnou naučnou hrou Cesta Klášterní zahradou.

Sobota bude věnovaná také nejrůznějším expozicím a prohlídkám. V rámci Svatováclavského večera otevřených muzeí a galerií můžete zdarma navštívit Egon Schiele Art Centrum, Regionální muzeum Český Krumlov, Kláštery Český Krumlov, Městkou knihovnu Český Krumlov, Muzeum voroplavby a kostel sv. Jošta, Synagogu Český Krumlov nebo Kvítkův dvůr.

V pátek a sobotu bude možnost prohlídky města nebo kostýmované noční prohlídky města s průvodcem zdarma. Komentované prohlídky nabídnou Kláštery, kde se s průvodcem dostanete do veřejnosti nepřístupných a zapomenutých míst. Jedinečné historické interiéry bude možné vidět i v rámci prohlídky na Kvítkově dvoře.

V neděli děti potěší zvířátka na nádvoří klarisek s možností svezení se na poníkovi. Divadlo Studna zde dětem připraví zábavu v podobě nejrůznějších her a hlavolamů nebo výroby vlastních dřevěných loutek a divadelních masek.

Regionální muzeum každoročně připravuje program v Dobrkovické jeskyni, kde se malí i velcí setkají s pravěkými lovci mamutů. Pro méně dobrodružné povahy bude otevřen Pohádkový dům s více než 300 loutkami umístěnými v tematickém prostředí.

Ve sváteční středu proběhne ranní slavnostní ceremoniál, kdy Schwarzenberská granátnická garda vztyčí gardové prapory na strážnici.

Návštěvníci budou moci ve středu využít mimořádné komentované prohlídky kostela sv. Víta. 

Doprovodný program Svatováclavských slavností dále tvoří např. Museum Fotoateliér Seidel, Muzeum vltavínů, zahrada Kouzelné bylinky, Státní hrad a zámek Český Krumlov a Grafitový důl.

Vstupné na celý program slavností je zdarma, výjimky jsou uvedeny v programu, který je dostupný na www.ckrumlov.info.

 

DOPRAVNÍ OMEZENÍ

• pátek 23. 9. 12.00 – 22.00 hodin
• neděle 25. 9. 9.00 – 17.00 hodin
UZÁVĚRA náměstí Svornosti, Panské ulice a Radniční ulice (odklonění dopravy z Horní ulice do Kostelní a z Radniční ulice do Dlouhé).

• sobota 24. 9. 9.00 – 22.00 hodin
UZÁVĚRA Horní ulice, náměstí Svornosti, Panské a Radniční ulice (odklonění dopravy od Městského divadla do Rooseveltovy ulice a z Radniční ulice do Dlouhé).

 

POŘADATELÉ
město Český Krumlov          
Městské divadlo Český Krumlov, o.p.s.
Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.        
DMO Český Krumlov Region, z. s.

Organizátoři děkují všem partnerům za podporu 20. ročníku Svatováclavských slavností!


CELOROČNÍ GENERÁLNÍ PARTNER 
Budějovický Budvar, n. p.

HLAVNÍ PARTNEŘI
ČEVAK a. s.
Schwan Cosmetics CR, s.r.o.
Jihočeský kraj
CzechTourism

PARTNEŘI
Kámen a písek s.r.o.
3+ galerie, Kláštery Český Krumlov
Římskokatolická farnost – Prelatura Český Krumlov
Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Českokrumlovský deník
TV JČ1 – Televize jižní Čechy
Český rozhlas České Budějovice

 

Pořadatelé Mezinárodního folklórního festivalu Český Krumlov:
Folklórní soubor Růže, Dětský folklorní soubor Jitřenka

Mezinárodní folklórní festival podporují:
Ministerstvo kultury, Krajský úřad Jihočeského kraje, město Český Krumlov, Svaz klubů mládeže, Stabex, Zemos

Záštitu nad Mezinárodním folklórním festivalem převzali:
Senátor Miloš Vystrčil, senátor Tomáš Jirsa, poslanec Karel Schwarzenberg, místostarosta města Český Krumlov Ivo Janoušek

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: