aktualizováno 10. 10. 2011

Ekofilm 2011 v Krumlově vyhlásil vítěze

aktualizováno 10.10.2011

 

37. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm vyvrcholil o víkendu 7. - 9. října v Českém Krumlově. Před tím probíhal v Českých Budějovicích a Třeboni.

 Zahájení EKOFILMU 2011 v Českých Budějovicích

Šestičlenná festivalová porota posuzovala 59 soutěžních snímků.  Velkou cenu Ekofilmu získal britsko-německý snímek Království lesa. Porota ocenila „unikátní a profesionálně dokonale zvládnutý pohled na život v evropských (pra)lesech, zejména smysluplné využiti audiovizuálních technologií, sílu příběhu a celkovou atmosféru díla". Cenu za režii dostal film Ekonomika štěstí režisérské trojice Helena Norberg-Hodge, Steven Gorelick, John Page. Cena za kameru patří filmu Divoká Skandinávie - Finsko, který snímali Ivo Nörenberg, Jan Henriksson, Rolf Steinmann. Cenu studentské poroty dostal domácí snímek Silva Gabreta - jak se rodí šumavský horský les. Členy studentske poroty oslovil, protože divákovi poutavě a názorně odhaluje procesy probíhající v lese. Mezi oceněnými je tedy hned několik film, které se stejně jako letošní ročník festivalu váží k Mezinárodnímu roku lesů, vyhlášenému OSN. Ministerstvo životního prostředí udělilo svou cenu animovanému filmu Slovíčka Marie Procházkové. Kompletní seznam vítězů najdete na www.ekofilm.cz.

Porotu tvořili a o cenách rozhodli William Parks, americký potápěč a ekolog, Ilja Ruppeldt, novozélandský režisér, Osamu Okamura, architekt, šéfredaktor časopisu ERA21, Dagmar Rajčanová, organizátorka slovenského festivalu Envirofilm, prezidentka Ecomove International, Alice Aronová, filmová publicistka a David Prudký, producent a publicista. Vrcholem divadelního programu ale bylo jednoznačně představení Pátá dohoda v pátek 7. října v Městském divadle v Krumlově.

Festival měl také bohatý odborný doprovodný program, probíhající především na budějovické Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. např. Dan Bárta a Aleš Dolný vedli seminář Vážky lesů východního Bornea a představili výstavu na téma vážek. Zajímavý seminář „Péče o lesy v národních parcích ČR" připravil Radek Drahný, (Správa KRNAP). Roku chemie se festival věnoval prostřednictvím odpolední přednášky či spíše popularizační show Michael Londesborough Chemie v akci.Sázení stromků v lese EkofilmuSázení stromků v lese Ekofilmu

Nejfrekventovanějším slovem letošního festivalu je slovo les. O lese bude i následujících několik řádek. Ekofilm má svůj les. Je nedaleko Českého Krumlova, přesněji v lokalitě Slupenec. Založen byl v roce 2006. Spadá do péče lesníků lesů města Český Krumlov, ale jednou za rok přiloží ruku k dílu také festivaloví hosté a členové organizačního týmu. Ne jinak tomu bylo i letos. Les Ekofilmu prospívá, dokonce to vypadá, že by příští rok mohlo být odstraněno oplocení. Tento rok pomohl se satbou nových stromků i starosta města Český Krumlov Dalibor Carda.

 

 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov