aktualizováno 10. 10. 2011

Ekofilm 2011 v Krumlově vyhlásil vítěze

aktualizováno 10.10.2011

 

37. ročník Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm vyvrcholil o víkendu 7. - 9. října v Českém Krumlově. Před tím probíhal v Českých Budějovicích a Třeboni.

 Zahájení EKOFILMU 2011 v Českých Budějovicích

Šestičlenná festivalová porota posuzovala 59 soutěžních snímků.  Velkou cenu Ekofilmu získal britsko-německý snímek Království lesa. Porota ocenila „unikátní a profesionálně dokonale zvládnutý pohled na život v evropských (pra)lesech, zejména smysluplné využiti audiovizuálních technologií, sílu příběhu a celkovou atmosféru díla". Cenu za režii dostal film Ekonomika štěstí režisérské trojice Helena Norberg-Hodge, Steven Gorelick, John Page. Cena za kameru patří filmu Divoká Skandinávie - Finsko, který snímali Ivo Nörenberg, Jan Henriksson, Rolf Steinmann. Cenu studentské poroty dostal domácí snímek Silva Gabreta - jak se rodí šumavský horský les. Členy studentske poroty oslovil, protože divákovi poutavě a názorně odhaluje procesy probíhající v lese. Mezi oceněnými je tedy hned několik film, které se stejně jako letošní ročník festivalu váží k Mezinárodnímu roku lesů, vyhlášenému OSN. Ministerstvo životního prostředí udělilo svou cenu animovanému filmu Slovíčka Marie Procházkové. Kompletní seznam vítězů najdete na www.ekofilm.cz.

Porotu tvořili a o cenách rozhodli William Parks, americký potápěč a ekolog, Ilja Ruppeldt, novozélandský režisér, Osamu Okamura, architekt, šéfredaktor časopisu ERA21, Dagmar Rajčanová, organizátorka slovenského festivalu Envirofilm, prezidentka Ecomove International, Alice Aronová, filmová publicistka a David Prudký, producent a publicista. Vrcholem divadelního programu ale bylo jednoznačně představení Pátá dohoda v pátek 7. října v Městském divadle v Krumlově.

Festival měl také bohatý odborný doprovodný program, probíhající především na budějovické Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. např. Dan Bárta a Aleš Dolný vedli seminář Vážky lesů východního Bornea a představili výstavu na téma vážek. Zajímavý seminář „Péče o lesy v národních parcích ČR" připravil Radek Drahný, (Správa KRNAP). Roku chemie se festival věnoval prostřednictvím odpolední přednášky či spíše popularizační show Michael Londesborough Chemie v akci.Sázení stromků v lese EkofilmuSázení stromků v lese Ekofilmu

Nejfrekventovanějším slovem letošního festivalu je slovo les. O lese bude i následujících několik řádek. Ekofilm má svůj les. Je nedaleko Českého Krumlova, přesněji v lokalitě Slupenec. Založen byl v roce 2006. Spadá do péče lesníků lesů města Český Krumlov, ale jednou za rok přiloží ruku k dílu také festivaloví hosté a členové organizačního týmu. Ne jinak tomu bylo i letos. Les Ekofilmu prospívá, dokonce to vypadá, že by příští rok mohlo být odstraněno oplocení. Tento rok pomohl se satbou nových stromků i starosta města Český Krumlov Dalibor Carda.

 

 

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: