aktualizováno 31. 7. 2012

Město Český Krumlov odstraňuje následky způsobené bouří, která se nad městem přehnala v sobotu odpoledne

aktualizováno 31.07.2012

V sobotu 28. července 2012 se v odpoledních hodinách nad Českým Krumlovem přehnala bouře, která způsobila značné škody na majetku i dopravní infrastruktuře. Starosta Dalibor Carda svolal o půl sedmé Povodňovou komisi města Český Krumlov a ve spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému (dále jen IZS) začal situaci řešit.

Podle informací Českého hydrometeorologického úřadu o srážkovém úhrnu spadlo na území města a v jeho bezprostředním okolí během soboty 28. července 2012 cekem 99 mm srážek, z toho 66 mm během jedné hodiny. V místech s výskytem bouřek docházelo k výraznému povrchovému odtoku a lokálním zátopám. Na říčce Polečnici v Českém Krumlově byl navíc během sobotního večera, konkrétně mezi 20. a 22. hodinou, přechodně zaznamenán 1. stupeň povodňové aktivity. Hladiny ostatních toků nezaznamenaly výrazné zvýšení. Nejvíce škod způsobila voda stékající z Kletě.

Bouřka a přívalové deště zasáhly hlavně oblast mezi Českým Krumlovem, Kletí a Rájovem, kde bylo evidováno nejvíce škod. Voda poničila komunikace v městských částech Vyšný a v Tovární ulici, zaplavila například komunikaci Pod Kamenem a způsobila tak kolaps dopravy, protože auta zůstala stát jak na výjezdu, tak na příjezdu do města. Hasiči odčerpávali vodu z domů v Domoradicích a dalších částech města. V Domoradicích byly navíc zaplaveny i průmyslové budovy a nákupní zóny. Za použití těžké techniky musel být vyčištěn propustek na říčce Hučnici v Dobrkovicích.

Vzhledem ke stavebnímu řešení zástavby v lokalitě Vyšný nelze, bohužel, do budoucna tyto lokální záplavy při podobných bouřkách a přívalových deštích vyloučit.

Největší komplikací bylo zaplavení a podemletí komunikace u obce Rájov, kde musel být uzavřen most přes řeku Vltavu a doprava tak byla odkláněna po objízdných komunikacích. Jednotky IZS zde především zachraňovali osoby uvízlé v automobilech a snažili se zabránit větším škodám na domě u komunikace, u kterého byla poničena jeho garáž. Jeho plot společně s hradbou a částí místní komunikace se propadly do kráteru, který z kopce se řítící voda vymlela.

V obci Přísečná a na břehu řeky Vltavy pod obcí byli z kempů evakuováni lidé, kteří zde byli odříznuti obcí protékajícím rozvodněným potokem. Přímo na řece Vltavě se pak mnoho vodáků snažilo dojet v nepříznivém počasí do kempů a vyhledat přístřeší.

Výborně fungovala spolupráce Povodňové komise města Český Krumlov a povodňových komisí okolních zasažených obcí Holubov a Křemže se složkami IZS (Hasičský Záchranný Sbor Český Krumlov a Křemže, Jednotky dobrovolných hasičů všech zasažených obcí, Policie ČR). Komise s hasiči koordinovaly odstraňování popadaných stromů, organizovali čištění propustků pod místními komunikacemi, odčerpávání vody z domů a podobně.

Během sobotní události bylo také zaznamenáno, že občané využívali pro telefonickou žádost o pomoc nebo nahlášení škody převážně linku 112. Komise i jednotky IZS apelují na občany, aby ve vlastním zájmu na příště využívali přednostně linku 150. Jejich žádosti o pomoc a oznámení škod se tak dostanou přímo do pořadníku hasičského záchranného sboru.

Město Český Krumlov a profesionální hasiči v současné době usilovně pracují na odstraňování škod, jejichž přesné vyčíslení zatím nebylo stanoveno. Škody na zdraví a ztráty na lidských životech nebyly v souvislosti s touto událostí zaznamenány. Nadále je monitorována i předpověď počasí.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: