aktualizováno 3. 6. 2022

V klášterech je otevřena nová 3+ galerie s unikátní Sbírkou ilustrací pro děti

Jednou z nejvýznamnějších kulturních událostí letošního roku v Krumlově je mezinárodní výstava s názvem Sbírka ilustrací pro děti, jejíž slavnostní otevření se konalo na Mezinárodní den dětí v Klášterech Český Krumlov. Výstava představuje na 500 m2 přes 160 originálů od 22 špičkových ilustrátorů z celého světa.

Výstava Sbírka ilustrací pro děti po několika měsících příprav odkryla necelou čtvrtinu největší mezinárodní sbírky dětské knižní ilustrace v Evropě, kterou město Český Krumlov zakoupilo od světoznámého nakladatele Otakara Božejovského von Rawennoff. Tento nositel Zlatého benátského lva za kulturní zásluhy spolu s ilustrátorem Štěpánem Zavřelem, žákem Jiřího Trnky, ve Švýcarsku vytvořil jedno z nejslavnějších a nejúspěšnějších nakladatelství dětské knihy na světě Bohem Press. Mnohé z asi 300 titulů dětských knih vydaných v desítkách jazyků v milionových nákladech získaly celou řadu prestižních ocenění.

Rozsáhlá umělecká kolekce zahrnuje téměř 600 originálů od 30 autorů ze 16 zemí a reprezentuje etapu od 80. let 20. století do počátku 21. století v evropském prostoru. „O kvalitě uměleckých děl svědčí i skutečnost, že části sbírky byly prezentovány formou mezinárodních výstav ve slavných muzeích, knihovnách a galeriích – například v  Metropolitan Museum of Art v New Yorku, v Centre Pompidou v Paříži, pod záštitou španělské infantky v Museo di Arte Contemporáneo v Madridu nebo pod záštitou japonské císařovny v The Itabashi Ward Museum of Art v Tokiu a dalších třinácti nejvýznamnějších muzeích Japonska,” říká místostarosta Ivo Janoušek

Získáním světově unikátní sbírky se městu Český Krumlov podařilo nalézt vhodné dlouhodobě udržitelné kulturní využití pro část revitalizovaného areálu klášterů. „Od začátku bylo naším záměrem věnovat část klášterů dětem, proto tady máme interaktivní expozici, řemeslné dílny a další aktivity. Nyní jsme se sbírkou na prahu nové etapy, kdy tato nabídka přerůstá hranice našeho regionu a může oslovit mnohem větší publikum,“ říká Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov.

To, že se pro sbírku staly domovem právě českokrumlovské kláštery, oceňuje i její celoživotní tvůrce Otakar Božejovský: „Na odkoupení sbírky jsem měl nabídky z celého světa, když jsem se ale dostal do Českého Krumlova, okamžitě jsem věděl, že patří sem. Český Krumlov je magické město, do klášterů jsem se zamiloval. Navíc v klášterech se od nepaměti dělaly knihy, proto spojení ilustrací s tímto mimořádným prostorem k sobě krásně pasuje.“

Aktuálně uvedená výstava s názvem Sbírka ilustrací pro děti je první z cyklu výstav a představuje špičkové ilustrátory jako je Józef Wilkoń, David McKee, Jan Lenica, Sita Jucker, Ralph Steadman, Stasys Eidrigevicius, Gianni de Conno, Marie-José Sacré, Emilio Urberuaga, Arcadio Lobato, Svjetlan Junaković, Eric Battut či čeští autoři Vlasta Baránková, Jindra Čapek a Štěpán Zavřel. Vyjma průřezu výjimečné sbírky přiblíží výstava i inspirující příběh obou českých emigrantů Otakara Božejovského a Štěpána Zavřela, kteří svými knihami udělali šťastnými miliony dětí na celém světě. Výstava bude v klášterech bude k vidění do 30. října 2022.

Nová sbírka, nová 3+ galerie

Sbírku a celkově veškeré aktivity spojené s dětským programem v klášterech nyní zastřešuje nová 3+ galerie. Ta se má stát místem fantazie a prostorem imaginace rozvíjející představy dětí i dospělých prostřednictvím prezentace špičkových ilustrací a současně místem hravé edukace dětí.

Značka 3+ galerie tak vystřídala původní pracovní název Centrum umění dětem. Nový název a celý grafický koncept vytvořila Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České. „3+ znamená, že prostor je určen pro všechny návštěvníky od tří let. Navíc trojka je magické číslo, jsme v trojklášteří, kde jsou tři výstavní prostory. V pohádkách se objevuje číslo tři – máme tři přání, tři oříšky, tři zlaté vlasy. Chtěli jsme do prezentace dostat hravost a trojka je pro to výborný komunikační prostředek,“ vysvětluje genezi názvu Martin Busta, ředitel SUPŠ sv. Anežky České.

 

_____________________________________________________________________________________________________________________________________

Výstavní projekt pod záštitou Ministerstva kultury připravilo město Český Krumlov, Kláštery Český Krumlov a Střední umělecko-průmyslová škola sv. Anežky České. Hlavním partnerem je rámařská firma Larson-Juhl, která doslova oblékla celou výstavu Sbírka ilustrací pro děti.

 

vernisáž 3+ galerie, zdroj: oKSvernisáž 3+ galerie, zdroj: oKSvernisáž 3+ galerie, zdroj: oKSvernisáž 3+ galerie, zdroj: oKSvernisáž 3+ galerie, zdroj: oKSvernisáž 3+ galerie, zdroj: oKSvernisáž 3+ galerie, zdroj: oKSvernisáž 3+ galerie, zdroj: oKS

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: