aktualizováno 16. 9. 2020

Svatováclavské slavnosti nabídnou Babouky i Vivaldiho

aktualizováno 16. 9. 2020

Poslední zářijový víkend se v Českém Krumlově již tradičně ponese v duchu oslav přicházejícího podzimu, město se od 25. do 28. září stane dějištěm 19. ročníku Svatováclavských slavností a 20. ročníku Mezinárodního folklórního festivalu. Hudební program nabídne od Babouků, přes folk, blues, až po Vivaldiho.

K poctě svatého Václava, patrona české země, vinařů a pivovarníků se konají na konci září v Českém Krumlově Svatováclavské slavnosti, ke kterým se připojuje i Mezinárodní folklórní festival, který letos slaví kulaté dvacáté výročí. Přijede sem řada folklórních tanečních souborů z jižních Čech a Moravy, které se představí nejen na hlavní scéně na náměstí Svornosti, ale roztančí město svými krátkými vystoupeními po celém historickém centru.

„V pátek na náměstí vystoupí českokrumlovské folkové kapely Lakomá Barka a Kapka a večer tu představí osobitě zpracovaný bretaňský folklor kapela Bran. V klášterní křížové chodbě zahrají klasické kytarové skladby oblíbení krumlovští hudebníci Radek Interholz a Jindra Čapek," představuje hudební program prvního dne slavností Jan Vozábal, ředitel českokrumlovského divadla.

Sobota bude slavnostní především pro Schwarzenberskou granátnickou gardu, jejímž novým členům předá starosta střapce na šavle, tzv. portepee, které symbolizují granátníky v aktivní službě. „Předání portepee ve slavnostních barvách města a schwarzenberského rodu, modré a bílé, proběhne symbolicky právě v průběhu Svatováclavských slavností, jež mají v Českém Krumlově staletou tradici a o jejichž oživení se v době První republiky zasloužili právě schwarzenberští granátníci," vysvětluje starosta Dalibor Carda.

Po vodě, a přesto suchou nohou si mohou zájemci prohlédnout historické centrum města z hladiny Vltavy při vyhlídkových plavbách na vorech. Krumlovem bude v sobotu proplouvat i Vivaldi v podání Jihočeské filharmonie, která na voru plujícím mezi Benešovým a Lazebnickým mostem zahraje jeho Čtvero ročních dob.

Posluchači dechovky jistě ocení vystoupení kapely Babouci, která do Krumlova přiveze sváteční porci dechové hudby. Na své si ovšem přijdou i rodiny s dětmi, jež láká zapojení do řemeslných dílen a rukodělné aktivity či jarmark v Klášterech. Víkendový klášterní program obohatí pouliční umělci, kejklíři, hudebníci i pohádková představení.

Děti se budou v sobotu bavit i v Pivovarské zahradě, kde jsou pro ně připraveny hry a soutěže. Celé odpoledne až do noci budou hrát v Pivovarské zahradě českokrumlovské kapely Andromeda, Flow Track, Zralý ovoce, Petra Tvarohová band, Bryce Belcher & Co. a Situace.

Pro milovníky zlatavého moku budou lákadlem Pivovarské slavnosti nabízející svatováclavský světlý speciál a prohlídky pivovaru. Proudem poteče v sobotu nejen pivo, ale i víno při zahradní degustaci vín v Klášterní zahradě s šedesátkou vzorků vín z Čech, Moravy i zahraničí.

Sobotní klášterní program zakončí společný koncert kapel BraAgas a Krless v Klášterech. „BraAgas jsou jedineční především díky propracovaným vokálům, zajímavé instrumentaci a temperamentním rytmům. Repertoár tvoří lidové písně z různých částí Evropy, především písně Sefarditů, Balkánu, nebo Skandinávie. Jsou dvojnásobnými držiteli ceny Anděl. A Krless je dnes již legendární kapela, která interpretuje zejména evropskou hudbu 13.-15. století," představuje hudební nabídku Jan Vozábal. „Společný koncert těchto dvou uskupení tak slibuje fantastický zážitek."

V neděli připravila netradiční program Prádelna v Hradební ulici, návštěvníky čekají výtvarné a vypravěčské workshopy a tvořivé dílny. Bavit budou nejen děti, ale i jejich rodiče. Dobrodružství bude možné zažít při Dni lovců mamutů v Dobrkovické jeskyni, jež nechá nahlédnout do života jeskynních lidí z dob před desítkami tisíc let.

Zvýhodněné vstupy nabízí Pohádkový dům, Muzeum vltavínů a Grafitový důl. Otevřena bude zahrada Kouzelné bylinky, areál Křížové hory, unikátní jsou také prohlídky kolektoru, které se konají jednou za rok. Památeční dobovou fotografii si mohou návštěvníci pořídit v jedinečném Museu Fotoateliér Seidel. V programu nechybí ani oblíbený Večer otevřených muzeí a galerií nabízející volný vstup do Egon Schiele Art Centra, Regionálního muzea, Musea Fotoateliér Seidel, Klášterů a dalších atraktivit.

Po celé čtyři dny bude na náměstí Svornosti probíhat tradiční Svatováclavský jarmark. Milovníci historie a legend si jistě nenechají ujít denní i kostýmované noční prohlídky města s průvodcem, velkým lákadlem je procházka kolem kouzelného jižního meandru Vltavy v klidné části Českého Krumlova.

Protože krumlovské podzimní slavnosti nesou jméno nejvýznamnějšího patrona, nebude během posledního zářijového prodlouženého víkendu chybět ani tradiční setkání Václavů a Václavek a slavnostní koncert se závěrečným zpěvem chorálu Svatý Václave v podání pěveckého krumlovského pěveckého souboru Bellaria.

Organizátoři samozřejmě reagují na současnou covidovou situaci a jsou připraveni přijmout bezpečnostní opatření. „Program se odehrává na dvou velkých scénách a řadě dalších menších v centru, ale především v naprosté většině v exteriéru. Návštěvníci tak budou rozprostřeni pro celém městě a bude dodržena současná kapacita lidí pro kulturní akce, nicméně jsme připraveni na možná další omezení, např. sektorovat území apod., dle případných dalších vládních nařízení," dodává Jan Vozábal.

Náklady na Svatováclavské slavnosti činí 800 tisíc Kč, odhad návštěvnosti je 8 tisíc návštěvníků.

Vstupné na celý program slavností je zdarma, výjimky jsou uvedeny v kompletním programu.

DOPRAVNÍ OMEZENÍ

• pátek 25. 9. 12.00 - 22.00 hodin
• neděle 27. 9. 9.00 - 17.00 hodin
UZÁVĚRA náměstí Svornosti, Panské ulice a Radniční ulice (odklonění dopravy z Horní ulice do Kostelní a z Radniční ulice do Dlouhé).

• sobota 26. 9. 9.00 - 22.00 hodin
UZÁVĚRA Horní ulice, náměstí Svornosti, Panské a Radniční ulice (odklonění dopravy od Městského divadla do Rooseveltovy ulice a z Radniční ulice do Dlouhé).

POŘADATELÉ

Město Český Krumlov
Městské divadlo Český Krumlov, o.p.s.
Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.
Český Krumlov Region - destinační management

CELOROČNÍ GENERÁLNÍ PARTNER

Budějovický Budvar, národní podnik

HLAVNÍ PARTNER

ČEVAK a.s.

PARTNEŘI

Schwan Cosmetics CR, s.r.o.
Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici
Kámen a písek, spol. s r.o.
IRO stavební s.r.o.
Římskokatolická farnost - prelatura Český Krumlov
Kláštery Český Krumlov

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Českokrumlovský deník
JČ 1 - Televize jižní Čechy
Český rozhlas České Budějovice

POŘADATELÉ Mezinárodního folklórního festivalu

Dětský folklórní soubor Jitřenka
Folklórní soubor Růže

Mezinárodní folklórní festival se koná za podpory
Krajský úřad Jihočeského kraje, město Český Krumlov, Ministerstvo kultury ČR, Svaz klubů mládeže, Stabex, Cukrárna U Soudu, Zemos

Záštitu nad Mezinárodním folklórním festivalem převzali
Senátor Tomáš Jirsa, poslanec Karel Schwarzenberg, poslanec Jan Zahradník, starosta města Český Krumlov Dalibor Carda

Organizátoři děkují všem partnerům za podporu 19. ročníku Svatováclavských slavností!

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: