aktualizováno 28. 8. 2020

Kvalita vody v Hornobránském rybníku se mírně zlepšila

aktualizováno 28. 8. 2020

V Hornobránském rybníku v Českém Krumlově byl začátkem srpna potvrzen výskyt cerkárií ptačí motolice a sinic, čímž se stala voda nevhodnou pro vodní rekreaci a koupání. Město Český Krumlov okamžitě přistoupilo k opatřením, která zajistila zlepšení kvality vody, přesto ale koupání v rybníku může pro citlivější osoby představovat riziko v podobě kožních alergií.

V polovině prázdnin se v oblíbeném rekreačním rybníku na Horní Bráně objevily nebezpečné sinice a také cerkárie ptačí motolice, které mohou způsobovat kožní problémy. Město ihned podniklo kroky ke zlepšení kvality vody.

Do rybníka se začala připouštět spodní voda z Drahoslavických rybníků. „Tím došlo k odtoku značného množství sinic a přivedená voda zbytek významně naředila. Přívod čisté vody pokračuje i nadále, hladinu rybníka udržujeme na optimální výši, to znamená, že voda je odváděna přes stavidlo, nikoli přes bezpečnostní přeliv. Do poloviny září budeme odvádět také horní vodu," vysvětluje jednatel Lesů města Český Krumlov Miroslav Štoll.

Nejnovější testy potvrdily výrazné zlepšení stavu sinic, nicméně rybník zůstává v kategorii se zhoršenou jakostí vody, což znamená mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních potíží při vodní rekreaci.

Sinice obsahují látky, které způsobují alergie, projevem může být vyrážka, zarudlé oči či rýma, závisí to na citlivosti dané osoby, době pobytu ve vodě apod. Sinice však mohou také produkovat jedovaté látky, které následně způsobují střevní a žaludeční problémy, ale např. i bolesti hlavy. „Proto je naprosto zásadní, rozhodne-li se někdo koupat ve vodě obsahující sinice, následné osprchování čistou vodou, odstraní se tak z pokožky sinice a řasy, které na ní po pobytu ve vodě ulpěly," upozorňuje Vlasta Horáková z Odboru životního prostředí a zemědělství.

Cerkárie souvisí s vodními plži a kachnami, pracovníci městských lesů proto odstranili i porosty na březích rybníka, kde se plži vyskytují, aby jejich výskyt v maximální možné míře eliminovali. Zdravotní problém, který může způsobit motolice (cerkárie) je tzv. cerkáriová dermatitida, projevující se tvorbou skvrn, puchýřů či zarudnutí kůže. Obvykle trvá několik dní a je provázena svěděním pokožky.

Hospodaření s rybníkem s ohledem na čistotu vody, omezení rizik výskytu cerkárií a volba parametrů, které je v průběhu roku je nutné sledovat, jsou témata, která bude město konzultovat s odborníky Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích a Státního zdravotního ústavu v Praze.

Areál rybníka je i přes tento aktuální stav nadále vyhledávanou odpočinkovou lokalitou. Návštěvníci tu najdou sportovní vyžití, nově je zde umístěn pingpongový stůl. Do konce října by měl vzniknout v místech podél horní pěšiny nad hřišti fitness okruh se šesti stanovišti, kde budou instalovány fitness stroje s možností aerobního i silového tréninku. Pro děti je k dispozici dětské hřiště a nafukovací trampolína. O prázdninách město nechalo na rybníku také zrekonstruovat dřevěné molo.

Město také připomíná, že v areálu rybníka platí zákaz krmení kachen a opětovně apeluje na občany, aby kachnám (byť v dobré víře) nenosili pečivo a ani nic jiného.

Kontakt

Jméno
Odbor / odd.
Funkce
E-mail
Telefon
Ing. Vlasta Horáková
Odbor / oddělení: OZP
Funkce: vedoucí odboru
E-mail: vlasta.horakova@ckrumlov.cz
Telefon: 380 766 550

Po kliknutí na vybrané jméno se zobrazí kompletní informace o kontaktu.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: