aktualizováno 11. 8. 2020

Voda v Hornobránském rybníku není vhodná ke koupání, město připravuje opatření ke zlepšení kvality

aktualizováno 11. 8. 2020

Laboratorní testy potvrdily v Hornobránském rybníku výskyt cerkárií ptačí motolice a sinic, naopak byly zcela vyvráceny obavy ze znečištění odpadní vodou a saponáty. Nicméně letošní sezóna na rybníku je zřejmě předčasně ukončena, voda aktuálně není vhodná ke koupání.

Českokrumlovský vodoprávní úřad zadal rozbor kvality vody v Hornobránském rybníku, která je v posledních dnech snížena, na hladině se vyskytuje pěna a voda je nestandardně zabarvena. Akreditovaná laboratoř společnosti ČEVAK, a.s. odebrala a vyhodnotila vzorky vody ze třech míst: na přítoku, na pláži a na odtoku.

„Výsledky odhalily zvýšený výskyt huminových kyselin na přítoku a bohužel i výskyt sinic. Obavy veřejnosti, že vodu znečišťuje odpadní voda a chemické látky se naštěstí nepotvrdily. Znečištění vody tedy primárně nezpůsobil lidský faktor," uvádí Vlasta Horáková z Odboru životního prostředí a zemědělství. Výskyt sinic způsobuje, že voda není vhodná ke koupání. Sinice se na Hornobránském rybníku objevily kvůli velkému množství živin ve vodě v kombinaci s vysokými teplotami.

Zároveň analýza vzorků vody Státním zdravotním ústavem v Praze potvrdila výskyt cerkárií ptačí motolice ve vodě, které způsobují tzv. cerkáriovou dermatitidu. Cerkáriová dermatitida je parazitární onemocnění, které se u člověka projevuje tvorbou skvrn, puchýřů a zarudnutím kůže. Je doprovázena intenzivním svěděním, které trvá obvykle několik dní. Způsobují ho drobní parazitičtí živočichové, jejichž životní cyklus je vázán jednak na vodní plže a dále na vodní ptáky, např. divoké kachny.

Město Český Krumlov okamžitě přistoupilo k opatřením, která mají zajistit zlepšení kvality vody. „Do Hornobránského rybníka se přivaděčem z drahoslavických rybníků začne napouštět voda. Voda se tak obmění a pokusíme se eliminovat sinice, což vnímáme jako pozitivum, nicméně cerkárií se tím nezbavíme a stále bude koupání na vlastní nebezpečí," dodává místostarosta Martin Hák.

Kvalita drahoslavických rybníků Sebevrah I a Sebevrah II je výborná, voda z nich tak pomůže Hornobránskému rybníku zredukovat sinice. Dalším z opatření je čištění břehů od vegetace. Město také připomíná, že v areálu rybníka platí zákaz krmení kachen, opětovně tak apeluje na občany, aby kachny nekrmili.

Tvorbu metodiky, která má za cíl zvýšit kvalitu vody a v maximální možné míře redukovat i výskyt cerkárií, bude město konzultovat s odborníky z Fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity, Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích a Státního zdravotního ústavu v Praze.

V současné době se na Hornobránském rybníku rekonstruuje dřevěné molo. Investice do obnovy mola byla naplánovaná, a přestože zřejmě letos už nebudou plavci rybník využívat, město rekonstrukci pochopitelně dokončí. V nejbližších dnech bude také v areálu umístěn pingpongový stůl.

Kontakt

Jméno
Odbor / odd.
Funkce
E-mail
Telefon
Ing. Vlasta Horáková
Odbor / oddělení: OZP
Funkce: vedoucí odboru
E-mail: vlasta.horakova@ckrumlov.cz
Telefon: 380 766 550

Po kliknutí na vybrané jméno se zobrazí kompletní informace o kontaktu.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: