aktualizováno 8. 6. 2020

Most u pivovaru je po rozsáhlejší opravě znovu otevřen

aktualizováno 8. 6. 2020

Rozsáhlejší opravou za více než tři miliony korun prošel most u pivovaru v Českém Krumlově. Na strategickém mostu přes řeku Vltavu se vybudovala nová opěra, zesílila se nosná konstrukce a most byl celkově zkrácen o šest metrů.

Přes dva měsíce trvala rekonstrukce mostu ev. č. CK-001 TMS u pivovaru v Českém Krumlově, která zahrnovala opravy levobřežní opěry mostu a opravy stávající konstrukce.

„Z koryta řeky se odstranila středová podpěra provizorního mostu a celkově se zkrátila délka konstrukce o šest metrů. Byla zesílena stávající nosná konstrukce, čímž došlo k podstatnému zvýšení zatížení mostu na 9 tun a umožňujícího přejezd jediného vozidla o hmotnosti 32 tun. Zatížení mostu bylo od loňského léta sníženo kvůli podemletému pilíři v toku řeky na pouhé 3 tuny," uvádí starosta Dalibor Carda.

Vybudovala se nová železobetonová levobřežní opěra, která je s ohledem na složité zakládací poměry založena na mikropilotech vetknutých do skalního podkladu. Břeh se opevnil kamennou rovnaninou s urovnaným povrchem a poštěrkováním.

Oprava mostu stála 3 153 000 korun. Generálním dodavatelem prací byla společnost SWIETELSKY stavební s.r.o.

Původní provizorní most u pivovaru strhla velká voda při povodních v roce 2002. Od té doby je zde umístěno mostní provizorium, které město koupilo od Správy státních hmotných rezerv v roce 2017 za osm milionů korun.

„Máme zpracovanou studii na nový otočný most, který by se v případě povodní otevřel směrem k břehům. Ten by stál asi 90 milionů korun, což je v současné době pro město finančně nepřijatelné. Další možné návrhy mostů byly odmítnuty památkovou péčí, nebo Povodím Vltavy, které žádá most nad úrovní stoleté vody, což v tomto prostoru je velmi těžko realizovatelné," vysvětluje starosta.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: