aktualizováno 14. 4. 2020

Oprava unikátní technické památky. Rechle dostanou novou šindelovou střechu

aktualizováno 14. 4. 2020

Dřevěnou lávku Rechle, která v Českém Krumlově spojuje městské části Nové Spolí a Plešivec, čeká kompletní výměna střechy. Část střechy byla vyměněna už v minulém roce a město v pracích nyní pokračuje. Oprava střechy jedné z nejdelších krytých lávek z konce 18. století na území ČR by měla být hotová do poloviny května. Rekonstrukce si vyžádá úplnou uzavírku lávky.

Město Český Krumlov aktuálně zahájilo práce na opravě šindelové střechy na kryté lávce pro pěší Rechle.

„Střecha je v havarijním stavu, je napadena hnilobou a rozpadá se, čeká ji proto kompletní výměna za novou. Vymění se střešní latě a opraví další dřevěné prvky na konstrukci," uvádí starosta Dalibor Carda.

V roce 2019 byla realizována první etapa v rozsahu 95 m2 za 590 tis. korun. Druhá etapa výměny v rozsahu 326 m2 vyjde na dva miliony korun.

Současná dřevěná krytá lávka byla postavena roku 1798, kdy se využívala k počítání vorů proplouvajících pod ní. S délkou 110 metrů je jednou z nejdelších krytých lávek z konce 18. století na našem území a je chráněna jako technická památka.

„Je cenným příkladem řemeslné zručnosti a estetického cítění našich předků. I po několika opravách a rekonstrukcích si zachovala původní historickou a technickou hodnotu díla. Lávka i přes její technický původ velmi dobře zapadá do prostředí a je významným krajinotvorným prvkem," dodává starosta.

Na základě stanoviska památkové péče bude nová střešní krytina ve stejné velikosti i profilaci jako stávající a použije se šindel z modřínu, který je trvanlivější než současný smrkový.

Práce na výměně střechy uzavřou lávku pro průchod pěším. Lávka bude uzavřena od 14. dubna nejdéle do 12. května 2020.

Rozhodnutí povolení uzavírky

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: