aktualizováno 8. 4. 2020

Technika pro online vysílání zastupitelstva poslouží k přenosu velikonočních bohoslužeb

aktualizováno 8. 4. 2020

Technické zázemí, které běžně využívá město Český Krumlov pro online přenosy z jednání zastupitelstva, se na několik dní přesune do kostela sv. Víta, odkud vypomůže farnosti vysílat velikonoční bohoslužby.

Na počátku bylo slovo. Respektive slovo dalo slovo a je z toho prospěšná věc, která pomůže českokrumlovské farnosti se zprostředkováním bohoslužeb nadcházejících nejvýznamnějších křesťanských svátků.

„Vzhledem k tomu, že disponujeme technikou, která je v současné chvíli nevyužitá, tak nás napadlo spojit síly a vypomoci farnosti. Spojili jsme se s firmou MediaWork, která pro město zajišťuje online přenosy ze zastupitelstva a domluvili se na této neobvyklé spolupráci a výpomoci," vysvětluje tajemník městského úřadu Radim Rouče. Městský úřad propůjčil farnosti ozvučení, firma MediaWork dodala kamery a zapojilo se i městské divadlo, jež poskytlo mikrofony.

Kvůli nouzovému stavu, který je v ČR vyhlášen, se nemohou konat veřejné bohoslužby. Českokrumlovská farnost proto nedávno zprovoznila vlastní YouTube kanál, kde denně od 17.00 hodin vysílá živý přenos ze zimní kaple.
Velikonoční bohoslužby se ale budou konat tradičně v chrámu sv. Víta. Na Zelený čtvrtek a na Velký pátek od 18.00 hodin, na Bílou sobotu začíná bohoslužba po setmění ve 20.00 hodin a na Boží hod velikonoční - slavnost Zmrtvýchvstání Páně v neděli v 9.30 hodin.

„Dle předpisů jsme počet sloužících bohoslužbu zredukovali na tři osoby, na kněze a dva přisluhující. V běžných podmínkách probíhají velikonoční bohoslužby velice slavnostně, s velkým chrámovým sborem za doprovodu varhan a s dalšími obřady. Za současné situace jsme však museli přistoupit ke zjednodušení a zkrácení bohoslužeb. To podstatné v nich ale zůstane," uvádí českokrumlovský prelát Václav Pícha a dodává: „Jsem rád, že můžeme veřejnosti sdělení předávat v přímém přenosu, protože věřící jsou s námi spojeni duchovně, modlitbou, i když tady nebudou sedět."

Velikonoční bohoslužby budou vysílány nejen na YouTube, ale navíc díky spolupráci s firmou MediaWork také prostřednictvím Českokrumlovské televize, a to ze záznamu a v neděli 12. dubna živým přenosem.

„Bohoslužbu budeme snímat třemi rozmístěnými kamerami, největším oříškem bude ozvučení varhan, ale je to výzva, kterou jsme rádi přijali. Jsme jednou z mála firem, která může přenos zajistit, neváhali jsme a rádi se zapojili a pomohli," říká Radek Novotný ze společnosti MediaWork.

Firmy MediaWork i Českokrumlovská televize pracují na zprostředkování bohoslužeb bez nároku na honorář. Za tuto službu jim město Český Krumlov i Římskokatolická farnost - prelatura Český Krumlov mnohokrát děkuje.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: