Veřejná sbírka „Vzpomínky válečných veteránů" pro Paměť národa
aktualizováno 8. 11. 2019
Připněte si vlčí mák jako symbol úcty k válečným veteránům. Podpoříte tím natáčení vzpomínek pro archiv Paměť národa.
Do sbírky můžete přispět od 1. do 14. listopadu 2019 na těchto místech v Českém Krumlově: městské divadlo, městská knihovna, Synagoga, Kláštery Český Krumlov, městský úřad, Museum Fotoateliér Seidel, knihkupectví Expedice, Infocentrum.
Výtěžek sbírky bude sloužit pro natáčení pamětí válečných veteránů, příslušníků třetího odboje a hrdinů 20. století, jejichž příběhy často neznají ani jejich nejbližší. Chceme jim takto vyjádřit úctu a zároveň nahrát jejich vzpomínky pro archiv Paměť národa. Dokud je čas.
Váleční veteráni byli ochotní položit své životy, aby mohli jiní žít. I dnes jsou váleční veteráni, vojáci nasazení v zahraničních misích. Brání ideu svobodného světa, pomáhají místním, zachraňují životy. Pomozte uchovat jejich příběhy. Je na nás, aby se na jejich příběhy nikdy nezapomnělo.
Více také na internetových stránkách www.denveteranu.cz.
O projektu Paměť národa
Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších sbírek vzpomínek pamětníků v Evropě. Veřejnosti je přístupná online od roku 2008 jako databáze pamětníků, kteří byli přímými svědky událostí 20. století a zažili dva totalitní režimy - nacismus a komunismus. Příběhy pamětníků ukazují, jak tyto režimy ovlivňovaly životy jednotlivců, a umožňují nahlédnout jejich podstatu.
Paměť národa je přístupná pro všechny zájemce, registrované i neregistrované, pro studijní účely jako další pramen poznávání minulosti nebo pro poučení o naší historii.
Sbírku Paměť národa spravuje obecně prospěšná společnost Post Bellum (latinsky po válce), založená v roce 2001 novináři a historiky, kteří si uvědomili, jak podstatné je zaznamenat osobní vzpomínky na druhou světovou válku a komunismus.