aktualizováno 17. 10. 2019

Český Krumlov vybral ze zájezdových autobusů třináct milionů korun

aktualizováno 17. 10. 2019

Český Krumlov má za sebou první letní sezonu, kdy funguje nový systém zpoplatnění zájezdových autobusů. Za čtyři měsíce se na tzv. bus stopech vybralo přes třináct milionů korun.

Do Českého Krumlova přijelo za první čtyři měsíce fungování nového systému odbavení zájezdových autobusů dvanáct a půl tisíce autobusů, které využily pro výstup a nástup dva nové bus stopy na Chvalšinské ulici.

„První sezonu provozu bus stopů hodnotíme jako velice úspěšnou. Od začátku června se nám podařilo vybrat od dopravců na poplatcích za zastavení 13,6 mil. korun. Dobře zafungovaly i zesílené kontroly městské policie a případné nedodržení bylo pokutováno," hodnotí fungování ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu Petr Troják.

Na všech příjezdových cestách do Českého Krumlova byl instalován naváděcí systém, který dovede řidiče autobusu na výstupní a nástupní terminál bus stopů, a poté na vyhrazené parkoviště autobusů.

Více jak 95 % autobusů přijíždí do Českého Krumlova s již zaplacenou rezervací výstupního/nástupního místa. „Na bus stopech tedy již nedochází k žádným dalším zdržením. Autobusy jsou automaticky odbaveny na vjezdech na bus stopy pomocí obdržených QR kódů a po výstupu cestujících odjíždějí na jedno z vyhrazených parkovišť," uvádí Petr Troják.

Otevření druhého bus stopu v lokalitě Jelení zahrady přineslo i odlehčení počtu přechodů přes frekventovanou Chvalšinskou silnici. Dvě třetiny autobusů zastavují právě tady, došlo tak ke snížení zatížení přechodu Chvalšinské ulice o 60 %. „Dalším synergickým efektem fungování nového systému odbavení zájezdových autobusů je rovnoměrnější rozprostření příjezdů autobusů do celého dne, kdy první autobusy s turisty přijíždějí již v osm hodin ráno a poslední odjíždějí z Českého Krumlova po 20. hodině," dodává Petr Troják.

Počet míst na bus stopech je omezený, a pokud dopravce v rezervačním systému nenajde volné místo pro výstup/nástup, musí přijet v méně frekventovanou hodinu. U rezervací platí, čím dříve si dopravci místo zarezervují, tím lépe. Zavedení dopravci si rezervují top časy i několik měsíců dopředu.

Do konce roku 2019 očekává město celkové tržby z poplatků za zastavení autobusů až 18 milionů korun.

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: