aktualizováno 12. 9. 2019

Český Krumlov měl zastoupení v prestižních architektonických soutěžích

aktualizováno 12. 9. 2019

V Praze se předávala ocenění za přínos architektuře Architekt roku 2019, Architekt obci 2019 a Young Architect Award 2019. Český Krumlov měl ve dvou kategoriích svá želízka v ohni. Reprezentovali jej městský architekt Ondřej Busta a architekt Filip Hermann, který za svůj projekt získal Cenu rektora ČVUT za školní práci.

Slavnostní vyhlášení výsledků architektonických soutěží se konalo v úterý 10. září 2019 v Centru architektury a městského plánování v Praze. Ceremoniálu se účastnila stovka příznivců architektury, představitelů měst a zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, Svazu měst a obcí, vysokých škol a dalších institucí.

Český Krumlov reprezentoval v soutěži Architekt obci 2019 městský architekt Ondřej Busta. Odborná porota ve spolupráci s vyhlašovateli soutěže, Ministerstvem pro místní rozvoj, Svazem měst a obcí ČR a časopisem Moderní obec jej nominovala mezi pět městských architektů, jejichž působení považuje pro rozvoj svěřeného místa za zásadní. V porotě zasedli architekti Josef Pleskot, Adam Gebrian, Petr Hájek, Marcela Steinbachová a výtvarnice Kateřina Šedá. Přestože Ondřej Busta ocenění nezískal, úspěchem je již samotná nominace, která odráží význam spolupráce města s architektem.

„Po více než dvou letech práce Ondřeje Busty v Českém Krumlově se jeho poradenská a konzultační činnost stala nedílnou součástí fungování samosprávy i státní správy a je zásadní pro rozvoj města a utváření jeho celkového obrazu. V celé řadě případů jsme si mohli ověřit, že pro mnohá rozhodnutí orgánů města je zcela nezbytný kvalifikovaný pohled člověka s architektonickým vzděláním," uvádí starosta Dalibor Carda, a zároveň dodává: „Bez zapojení odborného konzultanta do rozhodovacích procesů se město nemůže vyhnout závažným chybám, často i nevratného charakteru."

Město s architektem spolupracuje zejména v procesu tvorby nového územního plánu, je nepostradatelným konzultantem při tvorbě územních studií a významných stavebních akcí města, pro interní konzultace záměrů stavebníků s odbory městského úřadu. Rovněž je poradcem statutárních zástupců města a zastupitelů pro územní plánování v otázkách celkového rozvoje a směřování města.

V soutěži Young Architect Award 2019 dosáhl úspěchu Krumlovák Filip Hermann. Čerstvý absolvent architektury získal za svůj projekt společného bydlení seniorů a mladých rodin Cenu rektora ČVUT za školní práci.

„Soutěžní a zároveň diplomní projekt jsem situoval do centra svého rodného města. Projekt reaguje na poptávku po bydlení pro nízkopříjmové obyvatele, přináší patnáct nových bytů pro různé generace a poskytuje domov čtyřiceti obyvatelům. Projekt domu spojující mladé lidi a seniory umístěný na kraj historického centra Krumlova do Rooseveltovy ulice odbornou porotu, jak se zdá, zaujal," uvedl ke své vítězné práci Filip Hermann.

Ocenění Architekt roku 2019 získal Stanislav Fiala, cenu Architekt obci 2019 Milan Košař.

Vyhlašovatel soutěže Architekt roku: ABF, a. s.

Vyhlašovatelé soutěže Architekt obci: Ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí ČR a časopis Moderní obec

Více informací o soutěži Architekt roku 2019: www.architektroku.cz

Více informací o soutěži Young Architect Award 2019: http://yaa.cz

Na fotografii druhý zleva Filip Hermann

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: