aktualizováno 1. 8. 2019

Město upravuje sportovní a dětská hřiště podle návrhů obyvatel

aktualizace 1. 8. 2109

Během léta realizuje Český Krumlov projekty z participativního rozpočtu, které si v loňském roce navrhli a odhlasovali obyvatelé. Nejčastější náměty, které radnice obdržela, se týkaly zvelebování dětských a sportovních hřišť.

Realizace projektů z druhého ročníku participativního rozpočtu v Českém Krumlově jsou v plném proudu. Převážná část loňských vítězných návrhů se týká úprav dětských hřišť a sportovišť, zhotovení má tak spolu s dalšími investicemi do sportovního vyžití na starost městská společnost PRO-SPORT ČK.

Na sídlišti Plešivec přibyly tři nové fitness prvky, které slouží ke kruhovému tréninku, jenž je ve světě fitness již delší dobu trendovou aktivitou. Sportovcům je tu nově k dispozici nakloněná lavice pro cvičení zad a břicha, tři po sobě jdoucí překážky, které je možno aktivně přecházet, přeskakovat nebo podlézat, třetím prvkem jsou dvě tyče na svislých podpěrách v různých výškách pro cvičení kliků či přeskoků. „Nové prvky jsou umístěné vedle streetworkoutové věže, kterou si obyvatelé navrhli už v prvním ročníku participativního rozpočtu. Postupně tu vzniká fitness aréna, která v konečné podobě nabídne dvanáct prvků pro procvičení celého těla," uvádí Martin Tomka, ředitel společnosti PRO-SPORT ČK.

Aktivní vyžití také nabízí areál u Hornobránského rybníka. V rámci první etapy fitness okruhu, který bude mít v konečné podobě sedm zastavení s různými fitness stroji, je tu nově postavena multifunkční sestava k procvičení celého těla s několika hrazdami, kruhy, bradly a vertikální tyčí.

Zvelebené sportoviště bude i v části Nádražního Předměstí. Na sídlišti Vyšný právě finišují úpravy hřiště na míčové hry. Probíhají tu terénní úpravy pro zachování herního půdorysu, nově se hřiště oplotí ze třech stran s brankami na malou kopanou, zabudují se nové sloupky pro nohejbal a volejbal a nainstaluje se síť.

Přestože na Nádražním Předměstí získala větší počet hlasů úprava sportoviště, PRO-SPORT ČK realizoval i další předložený projekt v této městské části. V Železniční ulici se odstranilo staré pískoviště se skluzavkou, které překáželo rozvoji parkovacích míst, a místo toho o kousek vedle vzniklo nové pískoviště s lavičkami, odpadkovým košem a s jednou multifunkční věžičkou se skluzavkou, kam se dá vylézt po zakřiveném žebříku, svislém žebříku nebo po hasičské tyči. „Navržené projekty participativního rozpočtu jsou pro nás podnětem k dalšímu plánování a zlepšování veřejného prostoru. A protože v této lokalitě dětské hřiště chybělo, rozhodli jsme se, že tento projekt zrealizujeme z běžného rozpočtu," vysvětluje místostarosta Josef Hermann.

Doplnění hřišťátka se dočkaly i děti na Špičáku. PRO-SPORT ČK sem přidal moderní dvojhoupačku pro malé i větší děti.

Z důvodu probíhající územní studie se v Novém Spolí realizoval vítězný projekt na úpravu hřiště v omezených možnostech. Asfaltové sportovní hřiště se pouze vyčistilo, zabudovaly se sloupky na nohejbal i se sítí a na hřišti se nově vyznačily čáry. V prvním ročníku zde zvítězil projekt na vybudování vstupu do řeky, který zatím nebyl realizován právě z důvodu zahrnutí celého prostoru městských pozemků do zpracovávané územní studie veřejných prostranství.

Další projekty z participativního rozpočtu

Na Slupenci si obyvatelé odhlasovali opravu přístupové cesty na Křížovou horu. Stavební práce se aktuálně realizují.

Architektonický plán návsi zvolili za vítězný projekt obyvatelé Domoradic. V současné době je zpracována poptávka na výběr zhotovitele a následně budou zástupci městské části přizváni k výrobnímu výboru.

V Nových Dobrkovicích zatím vítězné projekty z participativního rozpočtu realizovány nebyly z důvodu rozsáhlé rekonstrukce inženýrských sítí a komunikací, která zde probíhala a z důvodu pozdější kolaudace stavby. Realizaci město aktuálně připravuje a jedná s předkladateli.

Do konce července mohli obyvatelé zasílat své nápady na projekty do třetího ročníku participativního rozpočtu. Návrhy nyní budou posuzovat odborníci z hlediska jejich realizovatelnosti a na podzim město představí finální projekty, které postupují do hlasování. O vítězích se bude hlasovat v listopadu.

Podrobnější informace k participativnímu rozpočtu jsou k dispozici na www.rozpocet.KrumlovSobe.cz.

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: