aktualizováno 11. 6. 2019

Cenu města Český Krumlov převzali čtyři laureáti

aktualizováno 14. 6. 2019

Ocenění za dlouholetou záslužnou činnost pro Český Krumlov získaly dvě výjimečné dámy, jedno uskupení a jedna cena byla udělena in memoriam. Slavnostní předání Cen města Český Krumlov se uskutečnilo 13. června 2019 v českokrumlovské Synagoze.

Každoroční ocenění mimořádných osobností a organizací, které se zasloužily o dobré jméno Českého Krumlova, má pro letošek své držitele. Cenu města Český Krumlov za rok 2018 obdržela spisovatelka Helena Braunová, ředitelka mateřské školy Jiřina Kučerová a uskupení amatérských herců PRORADOST. In memoriam byla cena udělena Ladislavu Michalíkovi, který působil v Centru pro pomoc dětem a mládeži.

Celkem na radnici přišlo deset nominací, ze kterých zastupitelé vybrali konečnou čtveřici. „Letošní laureáty můžeme pomyslně rozdělit na dvě skupinky. V jedné jsou osobnosti, které se prosadily literární tvorbou a v kultuře a druhý tábor zahrnuje osobnosti, které vynikly přístupem ke vzdělávání a práci s dětmi," uvedl starosta Dalibor Carda.

Cenu města tak 13. června 2019 v 18.00 hodin v Synagoze převzala Helena Braunová, jejíž výčet aktivit vztahujících se městu je nebývale rozsáhlý. Díky hlubokým znalostem historie Českého Krumlova dělala průvodkyni, pořádala přednášky a besedy. Shromáždila také obsáhlou sbírku pověstí a pohádek ze Šumavy a Krumlova, kterou postupně zpracovala a vydala v několika knihách. V současné době pracuje na další knize s historickým tématem.

Další oceněnou dámou se ve čtvrtek stala dlouholetá ředitelka Mateřské školy Tavírna Jiřina Kučerová. Svou odbornou erudici a organizační schopnosti uplatňuje s pochopením pro individualitu dětí i rodičů. Díky své empatii vytvořila z mateřské školy místo přátelského setkávání dětí, rodičů a učitelů. V letošním roce končí svou profesní dráhu, Cena města je tak důstojným poděkováním za její celoživotní úsilí, jež do školky vložila.

PRORADOST, otevřené neformální seskupení hrajících neherců získalo cenu za působení na krumlovské scéně, kdy více než dvacet let baví Krumlováky svým hravým a netradičním pojetím klasických děl. Uskupení má široký záběr na kulturním poli, letos například připravuje v rámci Slavností pětilisté růže opět výzdobu zámecké věže obřími plátny s figurami zobrazujícími čtyři živly.

In memoriam byla cena udělena Ladislavu Michalíkovi za nezištnou permanentní pomoc stovkám až tisícům dětí nejen z Českého Krumlova. V rámci Centra pro pomoc dětem a mládeži přispěl svými nápady ke zkvalitňování volného času dětí, pořádal letní tábory pro děti z vyloučených lokalit. Svými aktivitami pomohl mnoha mladistvým v nelehkých podmínkách nalézt správnou cestu. Byl také zakladatelem festivalu Cihelna - Vystupovat.

Slavnostní večer předávání Cen města byl také věnován pracovníkům v pomáhajících profesích na Českokrumlovsku, kterým chtělo město vyjádřit poděkování za jejich obětavou a neúnavnou práci a péči o potřebné.

Večer v Synagoze zpříjemnila jazzovými, bluesovými a swingovými rytmy českokrumlovská skupina Miší trio se zpěvačkou Michaelou Moučkovou.

Další informace

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: