V Krumlově vzniká unikátní naučná stezka
aktualizováno 12. 3. 2019
V příměstském lese Dubík poblíž sídliště Plešivec v Českém Krumlově vznikne do konce dubna unikátní naučná stezka za více než 700 tisíc korun. Osazena bude celkem pětatřiceti hravými interaktivními prvky o přírodě. „Některé části stezky jsou zcela unikátní a budou mít v Česku premiéru. Nechceme prozrazovat detaily, ale chystaná stezka je připravena tak, že se jen tak neomrzí," vysvětluje autor stezky Miloš Tomek z edukačního projektu Lesní svět.
Tři části stezky mají ve svém středu rybníček
Nová stezka měří 2 kilometry a jejím středobodem je dubický rybníček. Rozdělena bude na tři části a věnovat se bude fungování přírody, fauně i flóře a také pohybovým aktivitám. „Oblíbený les teď obohacujeme o spoustu naučné interaktivní zábavy. Když to děti baví, je pro ně přirozené se dál o přírodu zajímat a chránit ji," říká jednatel Lesů města Českého Krumlova Miroslav Štoll. Výhodou projektu je, že nezatíží rozpočet městských lesů. Na celou částku 712 tisíc korun byla podána žádost o dotaci z Programu rozvoje venkova. Les Dubík byl již v minulosti využíván rekreačně a vznikla tu odpočinková místa s fitness prvky, lavičkami a přístřeškem. Nová stezka tak doplní a zásadně rozšíří nabídku volnočasových aktivit v Českém Krumlově. „U nové stezky jsme mysleli na školy i školky, ale dokážu si představit, že se sem rády vypraví celé rodiny," doplňuje Miroslav Štoll. Stezka respektuje i moderní vzdělávací pravidla, která říkají, že si zapamatujeme jen 10 % toho, co čteme. Když přidáme obraz a sluch, je to již 50 %. A s 90 % úspěšností nezapomeneme to, co si na vlastní kůži vyzkoušíme.
Lovci, skokani i potravní labyrint
Strukturu stezky vymýšlel tým odborníků z projektu Lesní svět několik měsíců tak, aby byla interaktivní a mohla se měnit v čase. Výsledkem je trasa, kde budou návštěvníci nuceni zapojit své znalosti, budou se vzdělávat, ale také tvořit a zapojí zrak, sluch i celé tělo. Všechny prvky se nyní vyrábějí v dílnách v Hradci Králové. „Nová stezka bude vzdělávat i bavit zároveň. A jsem přesvědčen, že se díky svému interaktivnímu obsahu neomrzí a návštěvníci tak budou mít motivaci navštěvovat stezku opakovaně. Například dřevěné pexeso je vymyšlené tak, že se v případě zájmu může obměňovat," vysvětluje Miloš Tomek. Dřevěné prvky stezky jsou hodnotné i výtvarně. Vytvářejí je stovky autorských ilustrací věrných přírodním předlohám. „Interaktivitu stezky zajistí mimo jiné i možnost, že si ti mladší budou „lovit" mobilem ptáky a ti starší zase při výtvarných činnostech zavzpomínají na svá dětská léta. Detaily prozrazovat nebudeme, protože chceme návštěvníky v den otevření překvapit," vysvětluje Miloš Tomek z Lesního světa. Součástí stezky bude i doskočiště, kde si děti budou moci porovnávat své skoky se skoky zvířat, dendrofon se zvuky různých druhů dřeva nebo modely zvířat v životní velikosti. Úplně poprvé bude v Česku instalovaný interaktivní Potravní labyrint.
O Lesním světě (www.lesnisvet.cz): Edukační projekt Lesní svět vznikl v roce 2015 díky milovníkovi přírody Miloši Tomkovi s cílem vrátit děti i dospělé znovu do přírody. V jeho dílnách vznikají sofistikované dřevěné výrobky v podobě vzdělávacích tabulí, věží poznání, závěsných pexes věnovaných floře a fauně, dendrofonů, frotáží, skládaček apod., které v přírodě dotvářejí buď celé naučné stezky, nebo jsou třeba věnovány danému biotopu. Všechny výrobky jsou ze dřeva, certifikované systémem PEFC respektujícím zásady trvale udržitelného hospodářství při zachování biodiverzity, ošetřené PNZ oleji na přírodní bázi. Díky Lesnímu světu jsou vzdělávacími prvky ročně osázené desítky městských i přírodních lokalit po celém Česku.