aktualizováno 28. 6. 2018

Cenu města Český Krumlov získalo šest laureátů

aktualizováno 28. 6. 2018

Ocenění za dlouholetou záslužnou činnost pro Český Krumlov získalo šest výjimečných osobností a organizací, dvě ceny byly uděleny in memoriam.

Každoroční ocenění mimořádných osobností a organizací, které se zasloužily o dobré jméno Českého Krumlova, má pro své držitele. Cenu města Český Krumlov za rok 2017 obdržela dlouholetá členka Klubu českých turistů START Libuše Kuchtová, manželé Jaroslav a Marie Markovi, Nadační fond Festival komorní hudby Český Krumlov a folklórní soubor Jitřenka. In memoriam byla cena udělena Janu Cehákovi a Evě Filausové.

Celkem na radnici přišlo dvanáct nominací, ze kterých zastupitelé vybrali konečnou šestici. „Z velkého množství nominantů jsme se shodli tentokrát na větším počtu oceněných, hlavním kritériem výběru byla dlouholetá záslužná činnost pro město," uvedl starosta Dalibor Carda.

Cenu města Český Krumlov tak 7. června 2018 v Synagoze převzala Libuše Kuchtová za dlouholetou a nezištnou práci pro českokrumlovské občany v působení v Klubu českých turistů START Český Krumlov, jehož členkou je od roku 1979. Postupně získala potřebnou kvalifikaci pro vedení turistických výprav počínaje cvičitelkou až po mistrovskou výkonnostní třídu. Od roku 1992 je držitelkou výjimečného titulu Mistr turistiky.

V současné době organizuje přednášky, výlety, zájezdy a týdenní pobytové akce. Posledních deset let organizuje Dálkový turistický pochod a Seniorské toulky, které pod názvem Krajem pětilisté růže letos vstupují do jubilejního padesátého ročníku.

Dalšími laureáty se stali manželé Jaroslav a Marie Markovi, kteří provozují koloniál Na Růžku, malý, rodinný obchod se širokým a nápaditým sortimentem kvalitních potravin, příjemným a ochotným personálem a vstřícnou provozní dobou. V obchodě v plné míře platí „náš zákazník, náš pán" téměř tři desítky let.

Nadační fond Festival komorní hudby Český Krumlov získal cenu za zachování tradice stejnojmenného festivalu, který svou vysokou uměleckou úrovní významně přispívá ke kulturnímu a společenskému životu ve městě.

Ocenění také získal folklórní soubor Jitřenka, který uchovává folklórní tradice českokrumlovského regionu. Dětský folklórní soubor Jitřenka založil v roce 1975 Vladimír Mařík, vedoucím a choreografem tanečních čísel byl 34 let.

V současné době soubor vedou dcery Vladimíra Maříka Vlasta Dvořáková a Vladimíra Berná. Již 17 let v Českém Krumlově pořádají rovněž Mezinárodní folklorní festival. Soubor vystupuje jak v České republice, tak v zahraničí.

In memoriam byla cena udělena Janu Cehákovi za celoživotní práci na Katastrálním úřadu v Českém Krumlově, činnost v komisích města, aktivní činnost v turistickém oddílu START a pokračování ve spolkové činnosti jeho dědečka Jana Nekoly, který zakládal zeměměřičské orgány a evidenci katastru v Českém Krumlově. Jan Cehák zemřel v roce 2007 a jeho činnost je oceňována i po více než deseti letech.

Cena města byla in memoriam udělena nedávno zesnulé Evě Filausové za dlouholetou činnost v oboru fotografie. Za téměř čtyřicet let své profesní kariery zdokumentovala bezpočet kulturních a společenských akcí nejen města, ale i soukromých akcí, svateb, školek a škol. Volný čas věnovala souboru historických tanců Fioretto, jehož byla zakládající členkou a se kterým se podílela na mnoha akcích nejen u nás, ale i zahraničí.

Na slavnostním předávání cen vystoupily zmiňované soubory Fioretto, Jitřenka a hudební skupina Hrajeto. Výjimečný večer byl také věnován pracovníkům v pomáhajících profesích na Českokrumlovsku, kterým město chtělo vyjádřit poděkování za jejich obětavou a neúnavnou práci a péči o potřebné.

Fotogalerie

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: