aktualizováno 28. 3. 2018

Unikátní projekt UNES-CO v ulicích Krumlova

aktualizováno 28. 3. 2018

Máte pocit, že centrum Českého Krumlova přestalo patřit místním? Že zde dlouhodobě postrádáte činnosti, které dělají město útulné pro život? Zapojte se do projektu Kateřiny Šedé UNES-CO a pokuste se společně některé věci změnit!

Projekt se zabývá problémem turisticky přetíženého města, burcuje k debatě, sbírá co nejširší škálu názorů. Během letních měsíců mimo jiné UNES-CO nabídne několika rodinám ubytování v centru Českého Krumlova zdarma, ale především mzdu za provozování normálního života v ulicích města. Projekt zároveň připravuje práci na částečné úvazky a na brigády i pro místní. Zájemci o tuto práci se mohou hlásit do 20. dubna 2018 prostřednictvím dotazníku, který je k dispozici na www.unes-co.cz.

V Českém Krumlově tak díky možnosti tříměsíčního využití několika domů a bytů, dojde k návratu „normálních" obyvatel do historického centra. Ti tam budou po dobu několika měsíců žít a vykonávat činnosti, které jsou jinde běžné. „Nejde ale jen o to, co se jinde běžně dělá a v Krumlově kdysi dělalo, ale zejména o to, co by lidé chtěli v takovém městě zkusit, ale z nějakého důvodu si na to netroufají nebo jim v tom je z nějakých důvodů bráněno", říkají o projektu organizátorky Kateřina Šedá a Hana Jirmusová Lazarowitz.

Dvě tváře cestovního ruchu

Díky cestovnímu ruchu se podařilo za uplynulé čtvrtstoletí opravit zcela zdevastované historické centrum města i zámecký komplex, vytvořit stovky podnikatelských příležitostí a tisíce pracovních míst. Na druhé straně ovšem stále rostoucí turismus přinesl a přináší i negativa.

„Vedle neutěšené dopravní situace je to zejména problém vylidňujícího se centra města a jeho postupné odcizování obyvatelům. Jsme si vědomi této odvrácené strany cestovního ruchu a hledáme cesty, jak eliminovat tyto negativní vývojové tendence. Proto také vítáme, že Kateřina Šedá uspěla se svým originálním projektem UNES-CO a že jej uskuteční právě v Českém Krumlově," uvádí místostarosta Josef Hermann.

Městu se tím dostane nejen významné publicity, ale hlavně se nabízí příležitost uchopit problematiku vylidňujícího se centra města a jeho odcizování obyvatelům netradičním způsobem.

Protože se projekt bude odehrávat v centru Českého Krumlova, neobjede se bez spolupráce s městskou samosprávou. Návrh jednotlivých forem spolupráce se týká zajištění a povolení aktivit konaných ve veřejném prostoru, zapůjčení prostor a movitých věcí, propagace a případné finanční podpory projektu.

Projekt UNES-CO vzniká v rámci reprezentace České republiky na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách a cílem autorky Kateřiny Šedé není pouze upozornit na fenomén nárůstu turismu a s tím souvisejících problémů jako vylidňování historických center měst a stěhování obyvatel do jejich okrajových částí, ale především přinést do takto postižených míst konkrétní řešení. Důležitou složkou jejího projektu jsou obyvatelé vnitřního města i okrajových částí a sídlišť, ale i samotní návštěvníci. Autorka nechce turismus kritizovat, ale přijít na způsob, jak cizince zastavit a dát mu na chvíli možnost, aby se stal místním.

Město Český Krumlov je prvním místem na seznamu společnosti UNES-CO, které se rozhodlo takový projekt přímo podpořit a aktivně se na něm podílet. Celosvětově uznávaná umělkyně Kateřina Šedá (nar. 1977) se ve své tvorbě dlouhodobě zabývá sociální architekturou a daří se jí dosáhnout pozitivních posunů stávající neblahé situace tak, aby řešení takzvaně zespoda přineslo změnu, zůstalo funkční a dále se rozvíjelo i bez přítomnosti umělkyně.

24. 5. - 31. 8. 2018

ulice Českého Krumlova
realizace projektu v ulicích Českého Krumlova

24. 5. - 25. 11. 2018

16. mezinárodní bienále architektury v Benátkách, Itálie
prezentace projektu v Českém a Slovenském pavilonu v Benátkách

Kontakt

Více informací naleznete na www.unes-co.cz.

 

 

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: