aktualizováno 6. 12. 2017

Český Krumlov je 25 let světovým kulturním dědictvím 

aktualizováno 6. 12. 2017

Čas neuvěřitelně letí, před čtvrtstoletím, 4. prosince 1992, se naše město zařadilo do rodiny světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, toho nejlepšího a nejhodnotnějšího, co člověk a příroda na planetě Zemi vytvořili. To je pro malé dvanáctitisícové město na jihu Čech velkou ctí a zároveň závazkem toto dědictví zachovat pro budoucí generace.

Často slýchám otázku, co nám titul památky UNESCO přináší a zda nám organizace UNESCO dává peníze. Začnu od těch peněz. Ne, UNESCO jako organizace Spojených národů nám žádné peníze nedává. Byl nám propůjčen titul, nebo chceme-li globální značka, a tu můžeme používat. Vždyť dobrá značka a k tomu celosvětová je dnes k nezaplacení. V oblasti cestovního ruchu se nám podařilo tuto značku velmi dobře používat a pomohla nám stát se druhým nejatraktivnějším turistickým cílem České republiky.

Díky statusu památky UNESCO se podařilo získat finanční prostředky na záchranu a obnovu historického centra, včetně hradu a zámku. Státní finance, dotace z Evropské unie i soukromé investice za posledních 25 let v odhadované výši kolem 4 miliard korun změnily Český Krumlov k nepoznání. Každý, kdo pamatuje Český Krumlov koncem osmdesátých let, vám dnes řekne, že z šedivého města na spadnutí se stalo krásné, pohádkové městečko plné života. Jiný namítá, že toho krumlovského života v historickém centru již moc nezbylo, a že se s tím má něco dělat. Také často slýchám, že status památky nás omezuje, třeba ve stavební činnosti a turistů je moc. Jenže tak jednoduché a přímočaré to není. Svoje nemovitosti a majetek v historickém centru spravují a provozují z 90 % soukromí vlastníci. V Českém Krumlově platí stejné zákonné normy pro výstavbu jako v celé České republice, není speciální stavební zákon pro památky UNESCO, jen musíme vždy respektovat principy ochrany památkového fondu a najít řešení pro zachování památek i života v nich. A myslím, že lepší je turisty mít a turismus ovlivňovat, než žádný turismus nemít.

Mise záchrany našeho kulturního dědictví byla za posledních 25 let splněna. Nová mise stojí před námi. Český Krumlov jako památka UNESCO musí hlavně být příznivým místem k životu. Přišel čas věnovat více pozornosti ostatním částem města, věnovat se rozvoji městských čtvrtí, třeba investicemi do veřejných prostranství nebo služeb v těchto částech města. Péče o světové dědictví bez spokojených obyvatel, kteří zde žijí, není možná. Památku UNESCO mohou chránit a rozvíjet právě jen její současní obyvatelé, nikdo jiný to za nás neudělá.

Jitka Zikmundová
radní města za SN - MPV

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: