aktualizováno 24. 10. 2017

Krumlov představuje projekty participativního rozpočtu

aktualizováno 24. 10. 2017

Projekt participativního rozpočtu se v Českém Krumlově dostává do další fáze. Odborníci ve spolupráci s předkladateli návrhů vybrali konečných pětadvacet projektů postupujících do veřejného hlasování, které startuje 1. listopadu 2017. Hlasováním Krumlováci vyberou projekty, jež se budou realizovat v příštím roce. Jedna z městských čtvrtí navíc získá bonusových 50 tisíc korun!

Pětadvacet projektů v osmi městských lokalitách. Půl milionu korun alokovaných na akce participativního rozpočtu a 50 tisíc jako bonus navíc pro nejaktivnější městskou čtvrť. Taková je bilance po revizi a odborném zpracování projektů před začátkem hlasování.

Projekty, mezi kterými bude moci veřejnost vybírat své favority, jsou zveřejněny na webových stránkách www.KrumlovSobe.cz/projekty. Zde jsou k dispozici i stručné anotace a mapy s označením míst pro případné realizace projektů. Jedinou městskou částí, kde nebyl předložen projekt vhodný pro realizaci v roce 2018, je Slupenec. Alokovaná částka se proto pro tuto oblast přesouvá do příštího roku.

Město podpoří prezentaci všech projektů a propagaci mezi českokrumlovskou veřejností. Nyní však přichází prostor i pro předkladatele. Je v jejich režii, aby přesvědčili sousedy k hlasování pro konkrétní projekt.

Jak hlasovat

Občané mohou rozhodovat pouze o projektech ve čtvrti, kde mají trvalé bydliště. Princip hlasování spočívá v tom, že hlasující má k dispozici sumu, která odpovídá alokované částce pro danou oblast. Hlasující může „utrácet - hlasovat" pro jeden, dva či více projektů. Celková suma projektů však nesmí přesáhnout schválený rozpočet pro oblast. Aplikace sama upozorní, pokud cena vybraných projektů bude nad schváleným rámcem. „Zda tedy upřednostní jeden velký projekt nebo tři menší, to je na jeho rozhodnutí. Vítězný projekt bude ten, který bude mít nejvíce hlasů. Pokud se v dané oblasti do rozpočtu vejdou dva projekty, není důvod, nerealizovat oba dva," uvádí místostarosta Josef Hermann.

Hlasování bude spuštěno elektronicky v rámci City Barometru (www.KrumlovSobe.cz v sekci ROZPOČET - HLASOVÁNÍ)
1. listopadu a potrvá do 15. listopadu 2017.

Před samotným hlasováním se uživatel musí zaregistrovat do aplikace. Tento úkon slouží pro kontrolu, že občan využil své možnosti hlasovat pouze jednou a pouze v příslušné čtvrti. Údaje všech zaregistrovaných uživatelů budou následně telefonicky ověřeny.

Městský úřad Český Krumlov nabízí možnost hlasování pro občany, kteří přivítají pomoc s registrací. Zaměstnanci úřadu budou zájemcům k dispozici na sekretariátu tajemníka úřadu, Kaplická 439, 3. patro, tel.: 380 766 333 a na sekretariátu starosty města, náměstí Svornosti 1, tel.: 380 766 102. Registrovat se a hlasovat touto formou mohou občané pouze osobně, a to od 1. do 15. listopadu 2017 včetně v době úředních hodin Městského úřadu Český Krumlov.

Město rovněž vyzývá k aktivní účasti v hlasování i veřejnost z městských částí, kde byl k realizaci vybrán pouze jeden projekt. Ta čtvrť, jejíž občané budou v hlasování procentuálně nejaktivnější, obdrží bonus ve výši 50 tisíc korun!

Vítězné projekty budou oznámeny v prosinci 2017 a zahrnuty do harmonogramu realizace v roce 2018.

Podrobnější informace k participativnímu rozpočtu jsou k dispozici na www.rozpocet.KrumlovSobe.cz

Icons from Freepik - www.flaticon.com are licensed by CC 3.0 BY

Město Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: